Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վանաձորում ասուլիսի ընթացքում ներկայացրել է 100 փաստ նոր Հայաստանի մասին։
Անդրադառնալով տնտեսությանն առնչվող փաստերին՝ նա նշել է, որ 2018-2019 թվականների ընթացքում հարկային վարչարարության բարելավման հետևանքով արդեն իսկ զգալի կրճատվում է ստվերային տնտեսությունը։
Նշվում է, որ հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշի աճը վերջինիս լավագույն մոտարկող գնահատականներից մեկն է, որը 2019 թվականին, սպասվում է, որ կավելանա 1.3-1.5 տոկոսային կետով՝ հասնելով 22.3-22.5%-ի:
Վարչապետի խոսքով՝ կարելի է պարզ ձևով մոտարկել, որ 2019 թվականի ընթացքում կունենանք ՀՆԱ-ում ստվերային տնտեսության ավելի քան 3 տոկոսային կետով կրճատում։
«Հենց սա է մեզ հնարավորություններ տալիս վերադարձնել նախկին պարտքերը, ավելացնել կապիտալ ներդրումները և գնալ աշխատավարձերի ու թոշակների աստիճանական բարձրացման ճանապարհով», – ասել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan said Monday, September 16 that shadow economy in Armenia will shrink by 3% in 2019.
Shadow economy is defined as the illicit economic activity existing alongside a country's official economy, such as black market transactions and undeclared work.
Pashinyan told a press conference in Vanadzor that the improvement of tax administration in 2018-2019 has led to a significant reduction in the size of the shadow economy.
"This is what gives us the opportunity to repay old debts, increase capital investments and move on to a gradual growth in salaries and pensions," the PM said.