2019թ. օգոստոսին նախորդ տարվա օգոստոսի նկատմամբ ունեցել ենք 7.6 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ, ինչը նշանակում է՝ Հայաստանը շարունակում է մնալ բարձր տնտեսական աճի տիրույթում: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշվում է, որ օգոստոսի արդյունքներով՝ 2019 թվականի տարեկան ցուցանիշները հետևյալն են.
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ – 7 տոկոս
Արդյունաբերության աճ – 9.5 տոկոս
Շինարարության աճ – 4.4 տոկոս
Առևտրի շրջանառության աճ – 9 տոկոս
Ծառայությունների աճ – 15.5 տոկոս
Միջին ամսական աշխատավարձի աճ – 5.7 տոկոս
Արտահանման աճ – 4.6 տոկոս:
«Հավելեմ, որ օգոստոսին ոչ միայն գնաճ չենք ունեցել, այլև արձանագրվել է որոշակի գնանկում: Ընդհանուր առմամբ Հայաստանը շարունակում է գտնվել ցածր գնաճային ցուցանիշների տիրույթում: Սրանք բավականին լավ ցուցանիշներ են և բոլորիս պետք է քաջալերեն՝ ավելի լավ աշխատանքի»,-ասվում է գրառման մեջ:

Индекс экономической активности в августе 2019 года по сравнению с аналогичным месяцем 2018 года составил 7.6%, а это означает, что Армения продолжает оставаться в диапазоне высокого экономического роста. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Отмечается, что по итогам августа, ежегодные показатели 2019 года следующие:
Показатель экономической активности – 7%;
Рост промышленности – 9,5%;
Рост строительства – 4,4%;
Рост товарооборота – 9%;
Рост услуг – 15,5%;
Рост ежемесячной средней зарплаты – 5,7%;
Рост экспорта – 4,6%.
«Добавлю, что в августе не только не было инфляции, а была зафиксирована определенная дефляция. В целом, Армения продолжает находиться в диапазоне низких показателей инфляции. Это достаточно хорошие показатели, которые должны нас настроить на еще лучшую работу», – отметил премьер.