Օգոստոսի 24-ին խանութում մեծ հրդեհ բռնկվեց: Բարեբախտաբար, ցուցանմուշներից ոչ մեկը չի վնասվել, սակայն թանգարանն առանց տանիք է մնացել:
PanARMENIAN.Net-ը խոսել է Բիանջյանի հետ «խորհրդային Հայաստանի» անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին: «Թանգարանը տասնյակ հազարավոր ցուցանմուշներ ունի: Ես դրանք հավաքել եմ 15 տարի շարունակ, վերջին 4 տարին՝ ներդրողի օգնությամբ: Հավաքածուում 14 ավտոմեքենա կա, ԽՍՀՄ ժամանակների ատրակցիոններ, 18 արխիվ, այդ թվում երևանյան կրկեսի, «Հաղթանակ» զբոսայգու արխիվները, Երևանի ավտոմոբիլային ԵրԱԶ գործարանի, ժամացույցի գործարանի արխիվներն ու ցուցանմուշները և այլն:
Բոլոր ցուցանմուշները գերազանց վիճակում են, վերականգնված են և պատրաստ են օգտագործման, քանի որ մենք ցանկանում ենք ինտերակտիվ թանգարան բացել: Այդ ձևաչափը ենթադրում է, որ թանգարանի այցելուները կկարողանան տեղում օգտվել բոլոր ցուցանմուշներից, վերադառնալ ԽՍՀՄ տարիների Երևան, ճաշել խորհրդային ժամանակների ճաշարանում: Մենք նույնիսկ գնել ենք հայտնի հայկական ռեստորաններից խորհրդային շրջանի ամբողջ սպասքը: Ամեն ինչ արդեն պատրաստ է, միայն հարմար տարածք չկա»,-պատմել է Բիանջյանը:
Ըստ նրա, ամբողջ հավաքածուի համար կարող է պահանջվել 10,000 քմ, բայց սկզբնական շրջանի համար 500 քմ-ն էլ է բավական: Սակայն, Երևանում շատ բարդ է նման տարածք գտնել մատչելի գնով, պարզաբանել է լուսանկարիչը:
«Այժմ նախագիծը նոր ներդրող ունի: Սակայն, այժմ մենք մի մեծ խնդրի առջև ենք կանգնել՝ մեզ տարածք է հարկավոր: Շուտով անձրևներ կսկսվեն, կցրտի և հավաքածուն ուղղակի կփչանա: Մենք շատ քիչ ժամանակ ունենք: Սա շատ թանկարժեք հավաքածու է, դրա վրա մեծ գումարներ են ծախսվել: Իսկ հիմա մեր տաքսիներն ուղղակի փողոցում են կայանած»,-ասել է լուսանկարիչը:
Հավաքածուի բոլոր մեքենաները սարքին են: Նախաձեռնողը մեծ ջանքեր է գործադրել հաշվիչներով հագեցած իսկական սովետական տաքսի գտնելու համար՝ նման ցուցանմուշներ նորից գտնել հնարավոր չի լինի:
«Ես նույնիսկ կառավարությանն եմ դիմել, քանի որ թանգարանը մեծ զբոսաշրջային գրավչություն կունենա, իսկ Հայաստանն այժմ միտված է զարգացնելու զբոսաշրջությունը: Բոլորը խոսում են զբոսաշրջության մասին, սակայն այսպիսի պատրաստի նախագծի համար, որն իրապես կգրավի զբոսաշրջիկներին, հատկապես ՌԴ-ից, տեղ չի գտնվում, իսկ ցուցանմուշների ոչնչացման վտանգ կա»,-ասել է Բիանջյանը՝ կատակելով, որ վերջին հույսը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է:
Ըստ թանգարանի տիրոջ, սկզբի համար լավ կլիներ հարմար տարածք գտնել Երևանում, որտեղ հիմնականում կենտրոնանում են զբոսաշրջիկները, իսկ ապագայում նման թանգարաններ կազմակերպել նաև Հայաստանի մյուս քաղաքներում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, չէ որ յուրաքանչյուր քաղաք իր խորհրդային անցյալն ունի: Սակայն, հնարավորինս արագ է պետք գործել, հակառակ դեպքում Հայաստանի անցյալը կարող է զրկվել ապագայից:

23 Октябрь 2019 - 08:15 AMT
24 августа в магазине вспыхнул крупный пожар. К счастью, ни один из экспонатов не пострадал, однако музей остался без крыши над головой.
PanARMENIAN.Net поговорил с Бианджяном о прошлом, настоящем и будущем «советской Армении».
«Музей насчитывает десятки тысяч экспонатов. Я собирал их в течение 15 лет, последние 4 года – с инвестором. В коллекцию входят 14 автомобилей, аттракционы времен СССР, 18 архивов, среди которых архивы ереванского цирка, парка «Победы», архивы и экспонаты Ереванского автомобильного завода (ЕрАЗ), часового завода и др.
Все экспонаты в отличном состоянии, отреставрированы и готовы к использованию, так как мы хотим открыть интерактивный музей. Этот формат подразумевает, что посетители музея смогут на месте использовать все экспонаты, вернуться в Ереван времен СССР, отобедать в советской столовой, – мы даже приобрели всю посуду у известных армянских ресторанов советского периода. Все уже готово, нет только удобного помещения», – рассказывает Бианджян.
По его словам, вся коллекция может покрыть территорию в 10,000 кв м, но на первое время музею хватило бы и 500 кв м. Однако в Ереване найти такое помещение по сносной цене очень сложно, объясняет фотограф.
«Сейчас у проекта появился новый инвестор, и мы ищем помещение. Однако везде называют такие высокие цены… Они (собственники помещений) не понимают, что речь не идет об очередном торговом центре», – жалуется владелец музея.
«Все экспонаты чудом уцелели при пожаре. Однако сейчас перед нами стоит большая проблема – нам нужно помещение. Скоро пойдут дожди, наступят холода, и коллекция просто испортится, у нас очень мало времени. Это очень дорогая коллекция, на нее было потрачено много денег. А сейчас наши такси просто стоят на улице», – говорит фотограф.
Все машины, которые входят в коллекцию, – на ходу. Энтузиаст потратил много усилий, чтобы найти настоящие советские такси, оснащенные счетчиками – вновь раздобыть такие экспонаты невозможно.
«Я даже обратился в правительство, так как музей представляет большую туристическую ценность, а Армения сейчас нацелена на развитие туризма. Все говорят о туризме, но для такого готового проекта, который реально привлечет туристов, особенно из РФ, не получается найти место, и над ним висит угроза уничтожения», – отмечает Бианджян, шутя, что последняя надежда остается на премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
По словам хозяина музея, для начала было бы хорошо найти помещение в Ереване, на который приходится основной поток туристов, а в будущем можно организовать подобные музеи и в других городах Армении – Гюмри, Ванадзоре, – ведь у каждого города есть свое советское прошлое. Однако действовать нужно как можно скорее, иначе прошлое Армении рискует остаться без будущего.