2019թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 1000 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը կազմել է մոտ 765 մլրդ դրամ, ինչը 13.5%-ով ավելիէ նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ 2019թ. առաջին 9 ամիսներին, նախորդ երկու տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, աճել է նաև 10, 50 և 100 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը:
«Այսպես, 2019-ի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում 10 խոշորագույն հարկատուները պետական բյուջե են վճարել մոտ 190 մլրդ դրամ հարկ, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելի է 21.5 մլրդ դրամով կամ 12.6%-ով: 100 խոշոր հարկատուները, 2018թ. համեմատ, վճարել են 50 մլրդ դրամով ավելի հարկ:
2019թ. հաշվետու ժամանակահատվածում 1000 խոշորագույն հարկատուների ցանկում ներառվելու համար պետք էր վճարել առնվազն 119 մլն դրամի հարկ, 2018-ին` 98 մլն դրամից մի փոքր ավելի, իսկ 2017-ին` դրա համար բավարար կլիներ ընդամենը 80 մլն դրամի չափով հարկային պարտավորության կատարումը»,-ասվում է վարչապետի գրառման մեջ:

4 Ноябрь 2019 - 07:35 AMT
За январь-сентябрь 2019 года 1000 крупных налогоплательщиков Армении выплатили в государственный бюдже налоги на сумму 765 млрд драмов, что на 13.5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2018 года. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что за первые 9 месяцев 2019 года 10 крупнейших налогоплательщиков страны выплатили в госбюджет 190 млрд драмов, что на 21.5 млрд драмов или на 12.6% превышает показатель за аналогичный период прошлого года. 100 крупных налогоплательщиков выплатили на 50 млрд больше налогов – по сравнению с аналогичным периодом 2018 года.
«Чтобы оказаться в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков за отчетный период 2019 года, компании должны были выполнить налоговые обязательства на сумму, по меньшей мере, 119 млн драмов, в 2018 году – чуть больше 98 млн драмов, а в 2017 году для этого было бы достаточно и 80 млн драмов», – отметил Пашинян.