Ամենամյա Ամերիկյան կինոշուկան (American Film Market) իր աշխատանքը կսկսի նոյեմբերի 6-ին Սանտա Մոնիկայում: Մեկ շաբաթվա ընթացքում աշխարհի այդ խոշորագույն կինոշուկային կմասնակցեն նաև մոսկովյան կինոընկերություններ, այդ թվում «Մարս Մեդիա» կինոընկերությունը «Սուսերով պարը» ֆիլմով: Ֆիլմը նկարահանել է ռեժիսոր Յուսուպ Ռազիկովը 2018-ին, այն հայտնի հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի մասին է, հայտնել է ընկերության միջազգային վաճառքի գծով ղեկավար Միլա Ռոզանովան, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Սա կենսագրական ֆիլմ է Արամ Խաչատրյանի մասին, որը նկարահանվել է ՌԴ և ՀՀ համագործակցությամբ: Ֆիլմը էկրան կբարձրանա երկու երկրներում 2019-ի դեկտեմբերին: Ֆիլմն այն մասին է, թե ինչպես է կոմպոզիտորը գրել իր ամենահայտնի երաժշտական ստեղծագարոծությունը ընդամենը 8 ժամվա ընթացքում: Ֆիլմն արդեն վաճառվել է Ճապոնիայում, Թաիլանդում, Լատինական Ամերիկայի երկրներում, իսկ Սանտա Մոնիկայում մտադիր ենք ավարտին հասցնել բանակցությունները ևս մի քանի երկրների հետ»,-ասել է Ռոզանովան:
2019-ին Սանտա Մոնիկայի կինոշուկային կմասնակցի ավելի քան 7000 անդամ աշխարհի մոտ 70 երկրից: Ի տարբերություն փառատոների, կինոշուկայում քննարկվում են գործարքներն ու պայմանավորվածությունները ոչ միայն պատրաստի արտադրանքի, այլ նաև մշակման և արտադրության տարբեր փուլերում գտնվող ֆիլմերի վերաբերյալ:

6 Ноябрь 2019 - 06:59 AMT
Ежегодный Американский кинорынок (American Film Market) открывается 6 ноября в Санта-Монике (штат Калифорния). В течение недели свою продукцию на этом крупнейшем в мире кинорынке будут представлять также и московские кинокомпании и студии.
Так, кинокомпания «Марс Медия» представит на Американском кинорынке фильм «Танец с саблями» (2018, режиссер Юсуп Разыков) о композиторе Араме Хачатуряне, сообщила руководитель международных продаж компании Мила Розанова, передает ТАСС.
«Это биографический фильм об Араме Хачатуряне, сделанный при сотрудничестве России и Армении, который выходит в прокат в этих двух странах в декабре 2019 года. Картина рассказывает о том, как композитор написал свое самое известное музыкальное произведение всего за восемь часов. Фильм уже продан в Японию, Таиланд, страны Латинской Америки, а в Санта-Монике мы планируем финализировать переговоры еще с несколькими странами», – отметила Розанова.
По информации организаторов Американского кинорынка, в этом году в Санту-Монику приедут свыше 7000 участников из более чем 70 стран мира. В отличие от фестивалей, партнеры кинорынка обсуждают сделки и договоренности не только по готовой продукции, но и на всех стадиях их разработки и производства.