2020 թվականի բյուջետային հատկացումները ռազմարդյունաբերության ոլորտում ավելացվել են մոտ 122 տոկոսով: Այդ մասին Ազգային ժողովում հաջորդ տարվա բյուջեն ներկայացնելիս հայտարարել է ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը 2020-ի բյուջեով տրվող 12,5 միլիարդ դրամից 6,3 միլիարդն ուղղվելու է ռազմարդյունաբերության ոլորտին»,-ասել է նախարարը, հայտնում է Shantnews.am-ը։
Այդ ծախսերի մի մասը, ըստ նախարարի, ուղղվելու է գիտահետազոտական-փորձակոնստրուկտրորական աշխատանքներին, մյուս մասը՝ արտադրական կարողությունների զարգացմանը՝ հայկական ռազմարդյունաբերական արտադրանքը արտաքին շուկաներ հանելու նպատակադրվածությամբ։
«Այս նպատակներին հասնելու համար մշակվել է Հայաստանի բարձրտեխնոլոգիական զարգացման, ռազմարդյունաբերության զարգացման և թվայնացման 2020-2025 թվականների ռազմավարությունը, որը շուտով կհանձնվի հանրության դատին, արդեն իսկ շրջանառության մեջ է»,-նշել է Արշակյանը։

Budgetary allocations in the military industry will grow by 122% in 2020, Hakob Arshakyan, Minister of High-tech Industry, said on Friday, November 15.
“Out of the AMD 12.5 billion ($26.3 million) to be allocated to the Ministry of High-tech Industry, AMD 6.3 billion ($13.3 million) will be spent on military industry,” Arshakyan was quoted as saying by Shantnews.am.
Some of the expenses, the Minister said, will be directed to scientific research, while the remaining part will be spent on the development of production capacities aimed at exporting Armenian military products to foreign markets.
“To achieve these goals, Armenia has developed a strategy for high-tech and military industry development and digitalization for 2020-2025, which will soon be unveiled to the public,” Arshakyan said.