Հայաստանի հավաքականի և իտալական «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը Four Four Two-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ինքը Հռոմ է եկել ոչ որպես զբոսաշրջիկ, այլ միացել է իտալացիներին, որպեսզի օգնի նրանց ավելի բարձր արդյունքների հասնել: Ֆուտբոլիստը նաև ասել է, որ լավ է զգում իրեն Հռոմում, քանի որ իտալացիները նման են հայերին:
30-ամյա ֆուտբոլիստը, որը պատրաստվում է թիմ վերադառնալ վնասվածքից հետո, ասել է որ պատրաստ է իր ավանդը բերել խաղին:
«Այստեղ հրաշալի է: Քաղաքն ու ակումբը հարուստ պատմություն ունեն»,-ասել է նա բրիտանական հանդեսին, ասվում է ակումբի պաշտոնական կայքում:
«Եղանակը նման է Հայաստանի եղանակին, որտեղ մենք տարվա մեջ 300 արևոտ օր ունենք: Իսկ իտալացիները նման են հայերին՝ ուրախ, հումորի զգացումով, նմանատիպ մտածելակերպով: Այնպես որ, ես ինձ այստեղ լավ եմ զգում: Սակայն, անշուշտ, ես զբոսաշրջիկի կարգավիճակով չեմ այստեղ: Ես եկել եմ օգնելու «Ռոմային» ավելի բարձր արդյունքներ գրանցել»,-ասել է նա:

Armenian midfielder Henrikh Mkhitaryan has said that he has not arrived in Rome to be a tourist but has joined the Italian side to help them "achieve something."
The player explained how he is settling in well at Rome, because the Italian culture is similar to what he is used to back home in Armenia.
The playmaker, 30, is closing in on a first-team return after overcoming a recent injury, and told Four Four Two how eager he is to make a real impact with the Giallorossi.
“It’s great [here]. The club and the city have so much history,” Mkhitaryan told the British football magazine, according to Roma's official website.
“The weather is similar to Armenia’s, where we have 300 days of sun, and the Italian people are a bit similar to Armenians – funny, ironic, with a similar mentality. So I’m feeling good.