Ամերիաբանկը Financial Times հեղինակավոր կազմակերպության The Banker ամսագրի կողմից արժանացել է Հայաստանի 2019թ. «Տարվա լավագույն բանկ» մրցանակին:
The Banker ամսագրի կողմից Ամերիաբանկը Հայաստանի Տարվա լավագույն բանկ է ճանաչվում իր գործունեության ընթացքում 6-րդ անգամ (նախորդ մրցանակները` 2010թ., 2013թ., 2015թ., 2016թ., 2017թ.):
The Banker-ի մրցանակաբաշխությունն աշխարհում հանդիսանում է բանկային գործունեության գնահատման ամենաբարձր չափանիշը, այն անցկացվում է արդեն 20-րդ տարին անընդմեջ:
The Banker-ի ժյուրիները տպավորված էին ամբողջ աշխարհում թվային փոխակերպման, ինչպես նաև նոր դարաշրջան տեղափոխվելու նպատակով արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ բանկերի կողմից ներդրված ջանքերով:
Այս տարի մրցանակները հանձնվել են 138 երկրում: The Banker-ի Տարվա լավագույն բանկ մրցանակաբաշխությունը շարունակում է մնալ ոլորտի ամենահեղինակավոր մրցանակների շարքում:
Ինչպես նշել էին The Banker ամսագրից, հայկական մրցակցային շուկայում Ամերիաբանկի 2018թ. աճի բացառիկ ցուցանիշները, նորարարական պրոդուկտների ներդնումն ապահովեցին առավելությունը մրցակիցների նկատմամբ:
Լոնդոնում կայացած մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ մրցույթի կազմակերպիչները նշել են, որ Ամերիաբանկը հաղթող է ճանաչվել` հաշվի առնելով է մի շարք չափանիշներ` Բանկն ամրապնդել է իր առաջատար դիրքը Հայաստանի բանկային համակարգում որպես խոշոր ունիվերսալ բանկ, Բանկի զուտ շահույթի, ընդհանուր ակտիվների, կապիտալի բացարձակ աճի տեմպերը նպաստել են Ամերիաբանկի կապիտալի եկամտաբերության աճին, մասնավորապես, 2018թ. վերջում կազմելով 12.6%` 2016թ. 10.2%-ի համեմատ, Բանկի 2018թ. զուտ շահույթն արձանագրել է երկնիշ աճ երրորդ տարին անընդմեջ:
Ամսագրի կողմից նկատվել է, որ Ամերիաբանկը նաև զգալի աշխատանք է կատարել իր կողմից առաջարկվող պրոդուկտների տեսականին բարելավելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, այժմ ֆիզիկական անձինք կարող են 100,000 ՀՀ դրամից մինչև 10 մլն ՀՀ դրամ գումարով վարկերի համար դիմել առցանց` առանց բանկ այցելելու, սքորինգային համակարգի միջոցով: 2018թ. այս նոր առաջարկը մեծ հաջողություն ունեցավ` ապահովելով բանկի սպառողական վարկերի ծավալի 25%-ը: Սրա հիման վրա Ամերիաբանկը շարունակեց բարելավումները սքորինգային համակարգում` առցանց վարկ ստանալու հնարավորություն ընձեռելով նաև փոքր և միջին ձեռնարկություններին: Կարևորվել է թվային բանկինգի ոլորտում Ամերիաբանկի արձանագրած գործարքների զգալի աճը, որոնց արդյունքում թվային և ինքնասպասարկման (էքսպրես-բանկինգով, տերմինալներով) համակարգերով իրականացված գործարքների մասնաբաժինը կազմեց բանկի ընդհանուր գործարքների 77%-ը:
«Մեր հաջողությանը նպաստող գործոններն են հաճախորդների բարձրակարգ սպասարկումը, ժամանակակից մեթոդները և պրոֆեսիոնալ անձնակազմը», – նշել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
2019թ. Տարվա լավագույն բանկ մրցանակին են արժանացել նաև այնպիսի բանկեր, ինչպիսիք են Commerzbank (Գերմանիա), Alfa-Bank (Ռուսաստան), Agricultural Bank of China (Չինաստան), Santander Group (Western Europe) և այլ հեղինակավոր ֆինանսական կառույցներ:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: 2019թ. 9 ամսվա արդյունքներով Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ, կապիտալ):

Ameriabank has won the “Bank of the Year in Armenia 2019” award by The Banker – a premier publication of Financial Times.
The bank is honored with this award for the sixth time, previous awards having been received in 2010, 2013, 2015, 2016, and 2017. Held for the 20th year in a row, The Banker awards are the world’s highest standard for recognition of achievements in banking.
The Banker jury was impressed by the efforts made by banks to drive digital transformation around the world and increase efficiency in moving to a new era. This year the awards were announced in 138 countries. The Banker's "Bank of the Year" award continues to be one of the most prestigious in the indsutry.
According to The Banker, in a competitive environment Ameriabank’s exceptional growth metrics over the 2018 review period, coupled with the adoption of innovative new products and services, ensured that the bank emerged victorious. At the award ceremony in London the organizers highlighted that Ameriabank won this recognition considering a number of metrics, among them strengthening market position as a major universal bank in Armenia with impressive growth in return on equity fueled by growth of net profit, assets and capital; by the end of 2018 return on equity had increased to 12.6% from 10.2% in 2016. Notably, the bank’s net profits in 2018 had been growing by double digits for the third year in a row.
Ameriabank has also worked hard to improve its product offerings. An individual applying for a loan with a value of between 100,000 and 10,000,000 Armenian drams (from $209 to $21,000) can now do so entirely online, thanks to the bank’s score modelling system. This offering was highly successful in 2018, accounting for 25% of the bank’s consumer loans by total volume. In light of this achievement, Ameriabank made further improvements to the scoring system in order to offer the online loan platform to small and medium-sized enterprises. On the digital banking front, Ameriabank enjoyed considerable transaction growth, with the share of transactions executed through digital or self-service channels (express banking, kiosks, etc.) reaching 77% of the bank’s total transactions.
“The factors contributing to our success are good customer experience, up-to-date methods and a professional team,” says Artak Hanesyan, CEO at Ameriabank.
Among the winners of the Bank of the Year 2019 award are such banks as Commerzbank (Germany), Alfa-Bank (Russia), Agricultural Bank of China (China), Santander Group (Western Europe) and other acclaimed financial institutio