Աշխարհի առնվազն 135 թենիսիստ կասկածվում է պայմանավորված խաղերի մասնակցելու մեջ, հայտնում են գերմանական ZDF հեռուստաալիքն ու Die Welt թերթը: Նման եզրակացության են եկել միջազգային հետաքննության մասնակիցները, որին մասնակցում են Բելգիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն:
Պայմանավորված խաղերի մասին հետաքննությունը դեռ չի ավարտվել, արդյունքները հայտնի կդառնան մի քանի ամսից:
Թենիսում խաղադրույքների հետ կապված մանիպուլացիաների կազմակերպիչը եղել է հայկական մաֆիան, որը գործում է Եվրոպայի 7 երկրում, ասել են Բելգիայի դատախազությունում: Ըստ հետաքննության մասնակիցների, պայմանավորված խաղերին արվում են հարյուրավոր փոքր խաղադրույքներ, որոնց ընդհանուր գումարը հասնում էր մի քանի տասնյակ հազարավոր եվրոների: Բելգիայի դատախազությունում կարծում են, որ մաֆիայի անդամ էին նաև այն անձինք, որոնք պատասխանոտւ էին մարզիկների հետ շփումների և փողերի լվացման համար, գրում է Meduza-ն:
«Խոսքը հայկական մաֆիայի ցանցի մասին է, որը տարածել է իր ազդեցությունը Եվրոպայի 7 երկրում: Դա շատ մեծ ու կազմակերպված ցանց է: Այն մտածված կառուցվածք ունի՝ կան մարդիկ, որոնք պատասխանատու են հաշիվների համար, անձինք, որոնք փողերի լվացմամբ են զբաղվում, մարդիկ, որոնք անմիջական շփում են հաստատում թենիսիստների հետ»,-ասել է Բելգիայի գլխավոր դատախազի տեղակալ Էրիկ Բիշոփը:
Արգենտինացի թենիսիստ Մարկո Տրունժելիտին հաստատել է հանցավոր սխեմայի գոյությունը: Նա պատմել է, որ իրեն դիմել են պայմանավորվածությամբ խաղերի կազմակերպիչները, ինչի մասին նա հայտնել է Թենիսի միջազգային ֆեդերացիային: Լրագրողներին թենիսիստն ասել է, որ պայմանավորված հանդիպումներին մասնակցում են ինչպես ցածր աստիճանի թենիսիստներ, այնպես էլ լավագույն 50-ից ոմանք:
2019-ի փետրվարին Տրունժելիտին արդեն պատմել էր, որ իրեն 2015-ին նման առաջարկ են արել: ITF Futures-ում պայմանավորված խաղի համար իրեն առաջարկել են 2000-3,000 դոլար, ATP Challenger-ի խաղի համար՝ 5,000-10, 000 դոլար, ATP և ավելի բարձր մակարդակի խաղերի համար՝ 50,000-100,000 դոլար: Արդյունքում թենիսիստը բողոք էր ներկայացրել Tennis Integrity Unit (TIU)-ին, որը պայքարում է թենիսում պայմանավորված խաղերի դեմ:
2019-ի հունվարին Իսպանիայի Քաղաքացիական գվարդիան հայտնեց, որ Իսպանիայում մեծ հանցախումբ է բացահայտվել, որը զբաղվում էր թենիսի պայմանավորված խաղերի կազմակերպմամբ: Հանցախմբի անդամները հիմնականում հայեր են:
Իսպանիայի իրավապահները 15 մարդ են ձերբակալել, հետաքննություն է ընթանում ևս 68-ի մասով, այդ թվում մարզիկների: Պայմանավորված խաղերի հետ առնչություն ունի 83 մարդ, որոնցից 28-ը պրոֆեսիոնալ թենիսիստներ են, որոնցից մեկը մասնակցել է վերջին ԱՄՆ թենիսի բաց առաջնությանը։Խմբավորումը գործել է առնվազն 2017-ի փետրվարից: Ենթադրվում է, որ այդ ընթացքում եկամուտը կարող էր միլիոնավոր եվրոների հասնել:
Իսպանիայում 11 տուն էր խուզարկվել, որի արդյունքում առգրավվել է 167,000 եվրո կանխիկ գումար, հրազեն, ինչպես նաև գործի հետ կապված 50 էլեկտրոնային սարք, կրեդիտ քարտեր, 5 շքեղ մեքենա ու փաստաթղթեր։ 42 բանկային հաշիվ սառեցվել է։

По меньшей мере 135 теннисистов по всему миру подозревают в участии в договорных матчах, сообщили немецкий телеканал ZDF и газета Die Welt. К таким выводам пришли участники международного расследования, в котором участвуют Бельгия, Испания, Франция и США. Расследование о договорных матчах пока не завершено, его итоги могут представить через несколько месяцев.
Организатором системы манипуляций со ставками в теннисе стала армянская мафиозная сеть, которая действует в семи странах Европы, сообщили в федеральной прокуратуре Бельгии. По данным участников расследования, на договорные матчи делали сотни небольших ставок, общий размер которых достигал десятков тысяч евро. В бельгийской прокуратуре считают, что в мафиозную группу также входили те, кто отвечал за контакты с игроками и отмывание денег, пишет Meduza.
«Речь идет об армянской мафиозной сети, распространившей свое влияние по семи странам Европы. Это очень большая и организованная сеть. Эта мафия очень структурирована, у нее есть люди, отвечающие за счета, есть те, кто «отмывает» деньги, и те, кто непосредственно вступает в контакт с теннисистами», — отметил заместитель генерального прокурора Бельгии Эрик Бишоп.
Аргентинский теннисист Марко Трунжеллити подтвердил ZTF и Die Welt информацию о существующей преступной схеме. Он рассказал, что к нему обращались организаторы договорных матчей, о чем он сообщил в Международную федерацию тенниса (ITF). В беседе с журналистами Трунжеллити отметил, что в договорных матчах участвуют как игроки турниров низшего уровня, так и теннисисты, входящие в топ-50.
В феврале 2019-го Трунжеллити уже рассказывал, что в 2015 году получил предложение участвовать в договорных играх. По его словам, за договорной матч ITF Futures ему предлагали две-три тысячи долларов, за игру ATP Challenger — пять-десять тысяч долларов, за матч ATP более высокого уровня — 50-100 тысяч долларов. В итоге спортсмен подал жалобу в Tennis Integrity Unit (TIU) — организацию, которая борется с договорными матчами в теннисе.
В январе 2019 года Гражданская гвардия Испании сообщила об уголовном деле, возбужденном из-за договорных теннисных матчей. Фигурантами дела стали более 80 человек, в том числе 28 профессиональных теннисистов. По данным испанских властей, за договорными матчами стоит армянская криминальная группировка, которая за несколько лет получила миллионы евро. Расследование началось после жалобы, поданной TIU.
В 2019 году Tennis Integrity Unit дисквалифицировал около 20 теннисистов и теннисисток. В сентябре TIU отстранил на три месяца (два из них — условно) российскую теннисистку Ирину Хромачеву, которая, по версии организации, пыталась продать место в квалификационном раунде турнира в США.
В число подозреваемых вошел теннисист из числа 30 лучших игроков мира по версии Ассоциации теннисистов-профессионалов (ATP). На его счету несколько побед в турнирах ATP. Имя спортсмена и его титулы не называются. Также в число фигурантов дела входит немецкий теннисист Макс Х., фамилия которого не раскрывается. Он сотрудничает со следствием, но отказывается давать публичные комментарии.