Հայաստանի Հանրապետությունը և Եվրոպական ներդրումային բանկը ստորագրել են Հարևանության ներդրումային հարթակի դրամաշնորհային համաձայնագիր՝ Հայաստանի ճանապարհային անվտանգության բարելավման ծրագրի իրականացմանն աջակցելու համար։
Այս մասին հաղորդում են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից՝ հավելելեով, որ համաձայնագիրը թույլ կտա Եվրոպական հանձնաժողովին ֆինանսավորել նշված ծրագիրը մինչև €4.25 մլն ներդրումային դրամաշնորհի չափով։
Ծրագիրը ներառում է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից մինչև €650,000 եվրոյին համարժեք գումարի չափով լրացուցիչ տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհ և €200,000 եվրոյին համարժեք բյուջետային հատկացում՝ ԵՄ հաղորդակցության միջոցառումների, մասնավորապես` Հայաստանի ճանապարհային անվտանգության բարելավման ծրագրի համատեքստում վարքագծային ազդեցության համար հաղորդակցման (COMBI) ռազմավարության իրականացման համար։
Ծրագիրը ներառում է հետևյալ գործողությունները՝ ճանապարհային անվտանգության միջոցառումներ Մ-6 միջպետական ճանապարհի վրա, ճանապարհային անվտանգության հետ կապված աշխատանքներ և ենթակառուցվածքների բարելավում Հ-8 հանրապետական ճանապարհի և Մ-5 Երևան-Արմավիր-Թուրքիայի հետ սահման միջպետական ճանապարհի վրա նախանշված 9 վտանգավոր կետերում, Մ-2 Երևան-Արարատ-Կապան-Մեղրի, Մ-4 Երևան-Հրազդան-Սևան-Ազատամուտ, Մ-12 Գորիս և Մ-17 Կապան-Շիկահող-Մեղրի միջպետական ճանապարհների վրա նախանշված 15 վտանգավոր կետերում‚ ինչպես նաև՝ լրացուցիչ բացահայտված այլ վտանգավոր կետերում։

Armenia and the European Investment Bank have signed a Nighbourhood Investment Platform Grant Agreement to support the implementation of the Armenia Road Safety Improvement Project. The agreement will allow the European Commission to finance the project by an investment grant of up to €4,25 million.
The scope of the project includes additional technical assistance grant from the European Commission in the amount of up to €650,000 and €200,000 budget allocation for the EU Communication activities, notably the Implementation of the Communication for Behavioural Impact (COMBI) Strategy in the context of the Road Safety Improvement project in Armenia.
The overall objective of the project is to improve the regional interconnectivity through the upgrade of the transport network in Armenia, and more particularly through introduction of road safety measures and foster capacity development for relevant authorities and stakeholders to reach international standards regarding road safety.
The project includes the following activities: road safety measures on M6 interstate road, road safety works and infrastructure improvements of 9 selected black spots on H-8 republican road and M-5 interstate road Yerevan – Armavir – Border crossing with Turkey, 15 selected blackspots on interstate roads: M-2 Yerevan – Ararat – Kapan – Meghri, M-4 Yerevan – Hrazdan – Sevan – Azatamut, M-12 Goris and M-17 Kapan – Shikahogh – Meghri, as well as additional identified blackspots.