Համաշխարհային բանկի 2020-ի Գլոբալ տնտեսական հեռանկարներ (GEP) հունվարյան զեկույցի համաձայն՝ 2020-ին Հայաստանում կանխատեսվում է 5.1% տնտեսական աճ, ինչը տարածաշրջանի լավագույն ցուցանիշն է:
Ըստ զեկույցի՝ թեև տնտեսական աճի տեմպերը Հարավային Կովկասում նվազման միտում ունեն, սակայն Հայաստանի աճի կանխատեսումները կայուն բնույթ են կրում՝ ի տարբերություն հարևանների:
Ադրբեջանում, օրինակ, այդ ցուցանիշը կանխատեսվում է 2.3%-ի սահմանում, Վրաստանում՝ 4.3%-ի, Թուրքիայում՝ 3%-ի: Իրանի պարագայում զրոյական աճ է սպասվում:
Ըստ ՀԲ վերլուծաբանների՝ հետխորհրդային երկրներում կանխատեսվում է հետևյալ պատկերը. Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 2020-ին կաճի 1.6%-ով, Բելառուսի՝ 0,9%, Ղազախստանի՝ 3.7%, Ղրղզստանի՝ 4%, Մոլդովայի՝ 3.6%, Տաջիկստանի՝ 5.5%, Թուրքմենստանի՝ 5,2%, Ուկրաինայի՝ 3.7%, Ուզբեկստանի՝ 5.7%:
2021-ի և 2022-ի համար ՀԲ-ն Հայաստանում կանխատեսում է 5.2% տնտեսական աճ:
Ըստ ՀԲ զեկույցի՝ 2020-2022թթ. համաշխարհային տնտեսության աճի տեմպերն ամեն տարի կավելանան 0.1%-ով: Ակնկալվում է ներդրումների և առևտրի աստիճանական վերականգնում, սակայն ռիսկերը պահպանվում են: 2020-ին համաշխարհային տնտեսությունը կաճի մինչև 2.5%՝ 2019-ին այդ ցուցանիշը 2.4% էր:

The January 2020 edition of the World Bank’s Global Economic Prospects (GEP) report is out now to predict a 5.1% GDP growth for Armenia in 2020, and 5.2% in 2021 and 2022.
The Azerbaijani and Georgian economies, meanwhile, are forecasted to expand by 2.3% and 4.3%, respectively.
The report says growth in the South Caucasus is forecast to decelerate, however estimations of Armenia’s economic growth are pretty solid at this stage.
Firming growth in the South Caucasus, to an estimated 3.7 percent in 2019, was supported by private consumption, and on the supply side by strong manufacturing growth, as well as by a recovery in mining production in Armenia, the World Bank says.
The international financial institution said in December that Armenia's GDP grew by a strong 7.9% year-on-year in the third quarter of 2019.