Եթե Եվրոպայի հայկական միությունների ֆորումի (ԵՀՄՖ) նախագահ Աշոտ Գրիգորյանին հաջողվի հաստատել, որ օպերային երգչուհի Ռուզաննա Մանթաշյանը չի հրավիրվել Դրեզդենի օպերային թատրոնում երգելու ադրբեջանցի օպերային երգիչ Յուսուֆ Էյվազովի պահանջով, ապա Semper Opera Ball-ի գործակալությունը կլուծարվի, հայտարարել են ԵՀՄՖ-ում, տեղեկացնում է Panorama.am-ը:
Հունվարի 13-ին ադրբեջանցի օպերային երգիչը, ըստ «Ֆորում Օպերա» ամսագրի՝ քաղաքական դրդապատճառներով հրաժարվել էր ելույթ ունենալ հայազգի սոպրանոյի հետ: Աղբյուրը նշել էր, որ երկու արտիստն էլ պետք է ելույթ ունենային փետրվարի 7-ին Դրեզդենում կայանալիք համերգին, բայց, չնայած հրավերին, կազմակերպիչ Semper Opera Ball ասոցիացիայից հայազգի սոպրանոյին խնդրել են չներկայանալ:
ԵՀՄՖ նախագահությունն ու ԵՀՄՖ նախագահ Աշոտ Գրիգորյանն ավելի վաղ նամակներով դիմել են Semper Opera Ball-ի գեղարվեստական ղեկավար Հանս-Յոհախիմ Ֆրեյին՝ բացատրություն պահանջելով Դրեզդենի Semper Opera Ball-ի ներկայացման մեջ՝ Ռուզան Մանթաշյանի մասնակցության կասեցման շուրջ։ Նրանք ստացել են Semper Opera Ball-ի պատասխանը՝ գեղղեկավար Հանս-Յոհախիմ Ֆրեյի անունից։
Հունվարի 15-ին հայազգի օպերային Մանթաշյանին ներկայացնող ֆրանսիական Massis Opéra գործակալությունը հայտարարել էր, որ սոպրանոն 2020-ի փետրվարին հրավիրված է եղել երգելու Դրեզդենի օպերային թատրոնում և կա այդ փաստը հաստատող նամակագրություն:
Ադրբեջանցի օպերային երգիչ Յուսիֆ Էյվազովն հունվարի 13-ին ֆեյսբուքյան իր էջում հերքել էր Մանթաշյանի հետ նույն բեմում երգելուց հրաժարվելու մասին լուրը՝ նշելով, որ կոսմոպոլիտ արտիստ է, իսկ իր քաղաքական հայացքները ոչ մի կերպ չեն ազդում մասնագիտական կյանքի վրա:

18 Январь 2020 - 09:46 AMT
ФААЕ: Semper Opera Ball может быть упразднено из-за инцидента с оперными певцами из РА и Азербайджана
Если главе Форума армянских ассоциаций Европы (ФААЕ) Ашоту Григоряну удастся подтвердить, что участие армянской певицы Рузан Манташян в Dresden Semper Ball было отменено из-за шовинистического желания азербайджанского тенора Юсифа Эйвазова, то агентство Semper Opera Ball будет упразднено и его руководитель будет призван к строгой ответственности. Об этом сообщает ФААЕ, пишет Panorama.am.
13 января азербайджанский оперный певец, по сообщению журнала Forum Opera, отказался выступать с сопрано армянского происхождения по политическим мотивам. По данным источника, оба артиста должны были выступить в Дрездене 7 февраля, но, несмотря на приглашение, организатор Semper Opera Ball попросил армянскую певицу не приезжать.
Форум армянских ассоциаций Европы ранее представил заявление-жалобу художественному руководителю Semper Opera Ball с требованием представить разъяснения и ответ в связи с шовинистическим шагом.
«Руководство ФААЕ и глава ФААЕ Ашот Григорян с письмами обратились к художественному руководителю Semper Opera Ball Хансу-Йоахиму Фраю, потребовав разъяснения касательно отмены участия армянской певицы Рузан Манташян в Dresden Semper Ball из-за шовинистического желания азербайджанского тенора Юсифа Эйвазова. На письмо Ашота Григоряна в течение 1 дня был дан ответ от имени Ханса-Йоахима Фрая», – говорится в сообщении ФААЕ.
15 января французское агентство Massis Opéra, представляющее армянскую оперную певицу Манташян, объявило, что сопрано была приглашена петь в Дрезденском оперном театре в феврале 2020 года, и есть переписка, подтверждающая этот факт.
13 января азербайджанский оперный певец Юсиф Эйвазов в записи на своей странице в Facebook отрицал, что отказался петь с Манташян на одной сцене, заявив, что он космополит, и его политические взгляды не влияют на профессиональную жизнь.