Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ «Գազպրոմ Արմենիան» չի փոխհատուցում գազի գնի 15 դոլարը, ևս 15 դոլարով թանկացնում է»։
«Գործող սակագների մոտ 30 դոլարով ավելացման խնդիր է»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահն ու ներկայացրել ընկերության հիմնավորումը՝ գործող սակագները չեն բավարարում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով` այս պահին Ռուսաստանի հետ բանակցությունները շարունակվում են։ Ռուսական կողմից հայտը դեռ չկա, բայց կլինի։
Ըստ Բաղրամյանի` դա չի նշանակում, որ 30 դոլարով սակագինը կբարձրանա, քանի որ 2020-ին բանակցվում են ընկերության օպտիմալացման, ծախսերի հնարավոր կրճատման խնդիրները և երկարաժամկետ ներդրումների՝ մոտ 500 մլն դոլարի ծրագիրը։
«Այս ամեն ինչը կոմպլեքս բանակցվում է։ Կարծում եմ, որ մինչև ապրիլի 1-ը բանակցությունները կավարտվեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս ընթացքում հայտ չի ներկայացվի։
Նա հիշեցրել է, որ հայտը ներկայացնելուց հետո օրենքը սահմանում է առավելագույնը 80 աշխատանքային օր այն քննարկելու համար։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը, հնարավոր է, դիմի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ գազի սակագնի վերանայման հարցով: 2019-ի հունվարի 1-ից Հայաստան մատակարարվող գազի սակագինը Հայաստանի և Վրաստանի սահմանին կազմում է 1000 խմ-ը 165 դոլար՝ մինչ այդ սակագինը 150 դոլար էր: Տարբերությունը առայժմ վճարում է «Գազպրոմ Արմենիան»:

Chairman of the Public Services Regulatory Commission Garegin Baghramyan said on Saturday, January 18 that Gazprom Armenia (100% owned by Russia’s Gazprom) proposes to raise tariffs for natural gas by $30.
In January 1, 2019, Russia raised natural gas prices for Armenia from $150 to $165 per one thousand cubic meters, but the so-called “border price" doesn’t affect the internal tariff for the population.
“Gazprom Armenia is no longer compensating the $15 increase in gas prices and is further raising the tariffs by $15,” Baghramyan told reporters on Saturday, Panorama.am reports.
He said negotiations are still underway with the Russian side which has yet to file an application.
Baghramyan added, however, that the price will not necessarily increase by $30 as negotiations focused on the company optimization and possible cost reductions, as well as a $500 million long-term investment project are currently underway.
The official said discussions will most probably conclude by April 1, and only after that may an price increase request be filed.