Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ «Գազպրոմ Արմենիան» չի փոխհատուցում գազի գնի 15 դոլարը, ևս 15 դոլարով թանկացնում է»։
«Գործող սակագների մոտ 30 դոլարով ավելացման խնդիր է»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահն ու ներկայացրել ընկերության հիմնավորումը՝ գործող սակագները չեն բավարարում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով` այս պահին Ռուսաստանի հետ բանակցությունները շարունակվում են։ Ռուսական կողմից հայտը դեռ չկա, բայց կլինի։
Ըստ Բաղրամյանի` դա չի նշանակում, որ 30 դոլարով սակագինը կբարձրանա, քանի որ 2020-ին բանակցվում են ընկերության օպտիմալացման, ծախսերի հնարավոր կրճատման խնդիրները և երկարաժամկետ ներդրումների՝ մոտ 500 մլն դոլարի ծրագիրը։
«Այս ամեն ինչը կոմպլեքս բանակցվում է։ Կարծում եմ, որ մինչև ապրիլի 1-ը բանակցությունները կավարտվեն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ այս ընթացքում հայտ չի ներկայացվի։
Նա հիշեցրել է, որ հայտը ներկայացնելուց հետո օրենքը սահմանում է առավելագույնը 80 աշխատանքային օր այն քննարկելու համար։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը, հնարավոր է, դիմի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ գազի սակագնի վերանայման հարցով: 2019-ի հունվարի 1-ից Հայաստան մատակարարվող գազի սակագինը Հայաստանի և Վրաստանի սահմանին կազմում է 1000 խմ-ը 165 դոլար՝ մինչ այդ սակագինը 150 դոլար էր: Տարբերությունը առայժմ վճարում է «Գազպրոմ Արմենիան»:

18 Январь 2020 - 09:53 AMT
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Гарегин Баграмян заявил, что компания «Газпром Армения» «не компенсирует 15 долларов за цену на газ, и увеличивает ее еще на 15 долларов».
«Речь идет о повышении действующих тарифов примерно на 30 долларов», – сказал председатель КРОУ, представив обоснование компании для повышения цены – действующие тарифы неудовлетворительны, пишет Panorama.am.
По словам Баграмяна, в данный момент ведутся переговоры с Россией. С российской стороны заявки пока нет, но будет.
Как отметил Баграмян, это не означает, что тариф будет увеличен на 30 долларов, так как в 2020 году обсуждается вопрос оптимизации компании, возможного сокращения затрат и долгосрочного инвестиционного плана на 500 млн долларов.
«Все это обсуждается в комплексе. Я думаю, что переговоры завершатся к 1 апреля», – сказал он, добавив, что в этот период заявки не будут подаваться.
Ранее сообщалось,что компания «Газпром Армения» может обратиться в КРОУ РА для пересмотра тарифа на газ. С 1 января 2019 года цена газа, поставляемого в Армению, на армяно-грузинской границе составляет 165 долларов за 1000 кубометров, прежде цена составляла 150 долларов. Разница в настоящее время оплачивается компанией «Газпром Армения».