2020-ին Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Կառավարությունը չի նախատեսում վերցնել բյուջետային աջակցության վարկեր, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է, որ արտաքին աղբյուրներից ներգրավվելու են բացառապես այնպիսի վարկեր, որոնք օգտագործվելու են կոնկրետ նպատակային ծրագրերի համար, և դրանք քննարկելու և վավերացնելու է Ազգային ժողովը:
«2020թ. պետական բյուջեով նախատեսված կապիտալ ծախսերը 2017 թվականի փաստացի ցուցանիշի նկատմամբ աճել են 21%-ով, 2018-ի փաստացի ցուցանիշի նկատմամբ՝ 90%-ով, 2019-ի բյուջեի համեմատ ավելի քան 30%-ով:
2020-ի պետբյուջեի նախագծով պլանավորվել է կապիտալ ծախսերի մոտ 102 մլրդ դրամ ավելացում՝ հասցնելով ՀՆԱ-ի 4.1% մակարդակի՝ 2018-ի 2.5-ի և 2019-ի 3.3-ի փոխարեն», – ասվում է գրառման մեջ։
2020-ին, ընդհանուր առմամբ, նախատեսված է 287.7 մլրդ դրամի կապիտալ ծախս:
Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 25-ին ասուլիսում հրապարակել էր Հայաստանի մասին ավանդական 100 փաստ: Նա առանձնացրել էր այն 100 կետը, որտեղ ՀՀ-ն առաջընթաց է գրանցել՝ մշակույթից մինչև տնտեսություն, կրթությունից մինչև աշխատողների աշխատավարձի բարձրացում:

2020 will be the the first year in Armenia’s history that the government will not be borrowing budget support loans, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook post on Monday, January 27.
Pashinyan revealed that loans from external sources will be used for specific programs and are set to be ratified by the National Assembly.
“Capital expenditure envisaged by the state budget for 2020 grew 21% compared to 2017, 90% compared to 2018, and more than 30% compared to the 2019 budget,” the Prime Minister said.
Pashinyan added that a total capital expenditure of AMD287.7 billion is expected in 2020.
The National Assembly approved Armenia's budget for 2020 in December 2019. The budget predicts a growth of 4.9% for the coming year, while deficit is projected at AMD 160.7 billion.