Եվրոպական հեռարձակողների միության (ԵՀՄ) լիիրավ անդամ Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշել է «Եվրատեսիլ 2020» երգի մրցույթի հայաստանյան պատվիրակին ընտրել ազգային քվեարկությամբ՝ հնարավորություն տալով բոլոր ցանկացողներին ներկայացնել իրենց երգերը։
Ամիսներ շարունակ տևած հայտագրման ընթացքում Հանրային հեռուստաընկերությունը մասնակցության 53 վավեր հայտ (հայտարարված վերջնաժամկետից հետո ստացված հայտերը չեն դիտարկվել) է ստացել: Դիտարկելով բոլորը՝ ժյուրին առանձնացրել է 12 լավագույն մասնակցի:
Հայտերը դիտարկելիս հաշվի են առնվել մրցույթի կանոնակարգով սահմանված չափանիշները. ներկայացված հայտի համապատասխանությունը մրցույթի կանոններին և ժամկետներին, երգի համապատասխանությունը մրցույթի ձևաչափին, ժանրային և կերպարային բազմազանությունը։
Քվեարկության արդյունքում «Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծում կմրցեն հետևյալ մասնակիցները՝
1. Աթենա Մանուկյան
2. TOKIONINE
3. ERNA
4. Միրիամ Բաղդասարյան
5. Agop
6. Կարինա EVN
7. Վլադիմիր Արզումանյան
8. Հայկ Music
9. Արթուր Ալեք
10. Գաբրիել Ջիգ
11. EVA Rida
12. Սերգեյ և Նիկոլայ Հարությունովներ:
Հայտերը դիտարկող ժյուրիի կազմում են եղել Նաիրա Գուրջինյանը, Անիտա Հախվերդյանը, Լիլիա Նիկոյանը, Ռուբեն Բաբայանը, Վարդան Հակոբյանը, Տիգրան Դանիելյանը, Դավիթ Ծերունյանը, Կարեն Թաթարյանը և Անուշ Տեր-Ղուկասյանը։
Մասնակիցների մրցութային երգերը կհրապարակվեն փետրվարի սկզբին՝ «Դեպի Եվրատեսիլ» նախագծի YouTube-ի ալիքում։ Նախագծի եզրափակիչ փուլը կկայանա փետրվարի 15-ին ՝ ժամը 22:00-ին, Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում։

В Армении жюри проекта «Вперед к Евровидению-2020» выбрало 12 участников, которые получат возможность принять участие в музыкальном конкурсе «Евровидение-2020» и представить на нем республику. Об этом сообщило Общественное телевидение Армении.
Из полученных 53 заявок жюри выбрало 12 лучших. Так, в результате голосования в проекте примут участие следующие участники: Атена Манукян, TOKIONINE, ERNA, Мириам Багдасарян, Agop, Карина EVN, Владимир Арзуманян, Айк Music, Артур Алекс, Габриэль Джиг, EVA Rida, Сергей и Николай Арутюновы.
Конкурсные песни будут представлены на следующей неделе на странице проекта на YouTube. Финальный этап проекта состоится 15 февраля.
Также стало известно, что представитель Армении выступит во втором полуфинале конкурса, который пройдет в мае в Роттердаме. Это стало известно в результате жеребьевки, которую провели 28 января организаторы мероприятия.
Вместе с Арменией во втором полуфинале выступят Австрия, Молдова, Польша, Сан Марино, Сербия, Исландия, Чехия, Греция, Эстония, Норвегия, Болгария, Швейцария, Финляндия, Латвия, Грузия, Португалия и Албания.
Участниками первого полуфинала станут представители России, Македонии, Норвегии, Белоруссии, Кипра, Литвы, Хорватии, Швеции, Азербайджана, Мальты, Израиля, Словении, Австралии, Украины, Румынии, Ирландии, Бельгии.
В 2019 году Армению на «Евровидении» представила певица Србук с песней Walking Out. Армения не прошла в финал.