Վերակառուցման ու զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Կառավարիչների խորհրդի որոշմամբ Երևանը ՎԶԵԲ-ի 2021-ի տարեկան ժողովի անցկացման վայր է ընտրվել։ Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Տարեկան ժողովը Բանկի կարևորագույն միջոցառումն է: Այսինքն՝ 2021-ի գարնանը Հայաստանը լինելու է ՎԶԵԲ 69 անդամ երկրի, ինչպես նաև այլ հյուրերի ուշադրության կենտրոնում։ Սա կարևոր ձեռքբերում է, և թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական ոլորտներում Հայաստանի գրանցած առաջընթացին տրված արժանի գնահատական։ Եվ հենց այս պահից սկսում ենք աշխատել միջոցառումը ամենաբարձր մակարդակով անցկացնելու համար»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ ՎԶԵԲ նախագահ Սումա Չակրաբարտին բարձր էր գնահատել իր ղեկավարած կառույցի գործակցությունն ինչպես ՀՀ կառավարության, այնպես էլ երկրի ֆինանսական հատվածի հետ՝ առանձնահատուկ նշելով Կենտրոնական բանկի աջակցությունը Հայաստանում բանկի նախաձեռնած նախագծերին։

The European Bank for Reconstruction and Development will hold its annual meeting of 2021 in Armenia, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said in a Facebook post on Tuesday, February 4.
Avinyan said the annual meeting is the EBRD's most important event of the year, "which means Armenia will be the focus of attention of all the 69 member states of the bank."
"This is an important achievement and a valued assessment of Armenia's progress in the political and economic spheres," the deputy PM said.
Avinyan added that preparations for the upcoming event will begin "right away."
In Armenia, the EBRD focuses on developing the financial sector, improving transport infrastructure, supporting the development of value-added industrial companies, improving the business environment and strengthening corporate governance, and supporting the development of sustainable energy infrastructure and investments in mining projects with high standards of environmental and social protection.