Հայ դայվերներ Վլադիմիր Հարությունյանն ու Վարդան Բայանդուրյանը փետրվարի 16-ին երկրորդ տեղն են գրավել և արծաթե մեդալ նվաճել ջրացատկի Գրան պրի մրցաշարում, որի կազմակերպիչը Լողի միջազգային ֆեդերացիան (FINA) է:
Հայ ջրացատկորդներն արծաթ են նվաճել 10 մետրից սինքրոն ցատկերի մրցաձևում: Զուգացատկի հայկական զույգը 332,76 միավոր է հավաքել, գրում է CBC-ն:
Առաջին տեղում կանադական զույգն է՝ Լորան Գոսսելինի-Պարադիսն ու Իթան Փիթմանը, երրորդում՝ իտալացիներ Ջուլիան և Մայքոլ Վերզոտտոնները
FINA-ի Գրան պրիի առաջին փուլը սկսվել էր փետրվարի 14-ին՝ իսպանական Մադրիդում. դա 8 փուլից միայն մեկն է: Մրցումներն անցկացվում են 5 մայրցամաքում և կավարտվեն նոյեմբերին՝ Ավստրալիայում: Գրան պրիի հաջորդ փուլը կանցնի Գերմանիայի Ռոստոկ քաղաքում փետրվարի 20-ին:
FINA-ն՝ Լողի միջազգային ֆեդերացիան, միավորում է ազգային լողի ֆեդերացիաների մեծ մասն ու նախանշում ջրային որոշ մարզաձևերի զարգացման հիմնական ուղղությունները: Ներկայումս այդ մարզաձևերն են՝ լող, ջրացատկ, սինքրոն լող, ջրային պոլո, լող բաց ջրում: Կազմակերպությունը ճանաչված է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի կողմից:

Армянская пара дайверов Владимир Арутюнян и Вардан Баяндурян 16 февраля заняла второе место и получила серебряную медаль по синхронным прыжкам с 10-метровой вышки на Гран-при по прыжкам в воду, организованном Международной федерацией плавания (FINA).
Армянская пара набрала 332,76 балла, пишет CBC.
Первое место заняла канадская пара – Лоран Госселин-Парадис и Итан Питман, третье – итальянские прыгуны Джулиан и Майколь Верзотто.
Первый этап Гран-при FINA по прыжкам в воду начался 14 февраля в испанском Мадриде, и это первая из восьми остановок. Соревнование пройдет на пяти континентах и завершится в Австралии в ноябре. Следующий этап Гран-при FINA пройдет в Ростоке (Германия) 20 февраля.
FINA – Международная федерация плавания – организация, объединяющая большинство национальных плавательных федераций, определяющая основные направления развития некоторых водных видов спорта, в настоящий момент это: плавание, прыжки в воду, синхронное плавание, водное поло, плавание на открытой воде. Организация признана Международным олимпийским комитетом (МОК).