Հակակոռուպցիոն պայքարն ավելի արդյունավետ դարձնելը և պետբյուջե ավելի մեծ գումարներ վերադարձնելը լինելու է առաջիկա ամենակարևոր խնդիրներից մեկը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ պարբերաբար այդ թեմայով քննարկումներ են ընթանում իրավապահների հետ:
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ 2018 թվականի նախընտրական գործընթացի ընթացքում արել եմ քաղաքական հայտարարություն, որ առաջիկա 5 տարում մենք պետք է $2.5 մլրդ հավելյալ միջոցներ ծախսենք մեր անվտանգության կարիքների վրա՝ մասնավորապես, Զինված ուժերի մարտունակության և սպառազինության մակարդակը բարձրացնելու համար: Այդ $2.5 մլրդ-ից $1.5 մլրդ-ը պետք է գոյանա հակակոռուպցիոն արդյունավետ պայքարի միջոցով, այդ թվում՝ գողացված միջոցների հետբերման գործընթացի միջոցով»,- ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ հակակոռուպցիոն պայքարի ծավալն իրեն առայժմ չի գոհացնում՝ չնայած աննախադեպ հաջողություն կա: Նա հիշեցրել է, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը վերականգնել է 7 անգամ ավելի շատ գումար, քան իր գոյության նախորդ 11 տարվա ընթացքում:
«Սա ցուցանիշ է, որը չի կարելի չընդունել, չգնահատել, բայց մյուս կողմից մեր սահմանած նշաձողերը շատ ավելի բարձր են, և մենք մեր հակակոռուպցիոն համակարգերի բարելավման, օրենսդրության կատարելագործման միջոցով պետք է այս միջոցը դարձնենք ավելի արդյունավետ, որովհետև մենք բոլորս գիտենք, որ դրա պոտենցիալը կա, բայց շատ դեպքերում կան նաև օրենսդրական խոչընդոտներ»,- հայտարարել է Փաշինյանը:
Փետրվարի 14-ին Փաշինյանը հայտարարել էր, որ հակակոռուպցիոն պայքարի արդյունքում պետբյուջե է վերադարձվել $105 մլն՝ նշելով, որ ՀՀ-ն հակակոռուպցիայի ընկալման վարկանիշում հսկայական առաջընթաց ունի:

В Армении продолжаются обсуждения вокруг вопроса более эффективной антикоррупционной борьбы и возвращения в госбюджет гораздо больших сумм. Об этом заявил на заседании правительства премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, это будет одной из важнейших задач правительства в ближайшее время.
«Хочу напомнить, что в ходе предвыборного процесса 2018 года я сделал следующее политическое заявление: в течение ближайших пяти лет мы должны потратить дополнительные средства на сумму в $2.5 млрд на наши нужды в области безопасности, в частности, на повышение уровня боеготовности и вооружение ВС, а $1.5 млрд из этих $2.5 млрд должны образоваться в результате эффективной антикоррупционной борьбы, в том числе при помощи процесса возвращения украденных средств», – сказал Пашинян.
Премьер отметил, что его пока не удовлетворяют имеющиеся сегодня объемы борьбы с коррупцией, однако заметил, что есть беспрецедентные успехи.
«В частности, в минувшем году Специальная следственная служба восстановила в 7 раз большую сумму, чем за все время существования ССС, а она существует уже 11 лет. Это показатель, который нельзя не принять, не оценить. Но, с другой стороны, установленные нами планки намного выше, и мы должны сделать это средство более эффективным путем улучшения наших антикоррупционных систем, усовершенствования законодательства, поскольку мы все знаем, что потенциал для этого имеется», – заявил премьер.
14 февраля Пашинян заявил, что после революции 2018 года в государственный бюджет в результате антикоррупционной кампании были возвращены $105 млн.