2019-ի վիճակագրական վերջին տվյալների համաձայն՝ 2018-ին Կառավարությանը հաջողվել է 2.2 տոկոսային կետով նվազեցնել աղքատության մակարդակը՝ հասցնելով այն 23.5%-ի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ծայրահեղ աղքատության մակարդակը նույն ժամանակահատվածում 1.2%-ից նվազել է մինչև 1%: Փաստացի Հայաստանը պատմականորեն աղքատության ամենացածր մակարդակն ունի»,- ասել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այստեղ կա խնդիր, քանի որ աղքատության հաշվարկման մեթոդաբանությունը ներդրվել է 2009-ին:
Նա հիշեցրել է՝ իր գլխավորած Կառավարության ծրագրով նախատեսված է մինչև 2023-ը վերացնել ծայրահեղ աղքատությունը:
«2019-ի ցուցանիշը մեզ վստահություն է տալիս, որ դա իսկապես իրագործելի խնդիր է»,- ընդգծել է վարչապետը:
Փաշինյանը նշել է նաև, որ 2019-ին հանրապետությունում միջին ամսական անվանական աշխատավարձն ավելացել է 5.8%-ով, ավելացել է նվազագույն աշխատավարձը: Նա արձանագրել է, որ 2018-ի մայիսից ավելի քան 1 մլն մարդու աշխատավարձ, թոշակ, նպաստ է բարձրացվել:

27 Февраль 2020 - 12:29 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил об исторически низком уровне бедности в стране. Соответствующее заявление он сделал на заседании правительства Армении 27 февраля.
По словам премьера, согласно последним статистическим данным за 2019 год, в Армении удалось снизить уровень бедности на 2.2% и довести его до 23.5%.
«Уровень крайней бедности за тот же период снизился с 1.2% до 1%. Фактически, Армения имеет исторически самый низкий уровень бедности. Но тут имеется проблема – методология была внедрена в 2009 году», – отметил Пашинян.
Он добавил, что программой правительства предусмотрена ликвидация крайней бедности до 2023 года.
Кроме того, премьер сказал, что в 2019 году среднемесячная номинальная заработная плата увеличилась на 5.8%.
В Армении минимальная зарплата с 1 января 2020 года увеличилась на 24% – с 55,000 драмов до 68,000 драмов (с $114 до $141).