ՀՀ թղթադրամների նոր շարքը հաղթող է ճանաչվել High Security Printing EMEA-2020 միջազգային մրցույթում՝ «Լավագույն նոր շարք» անվանակարգում։
1000, 2000, 5000, 10,000, 20,000 և 50,000 դրամ անվանական արժեքով թղթադրամների շարքն արտադրված է կոմպոզիտային հումքի վրա, որը համատեղում է պոլիմերի ամրությունը թղթի տպագրելիության հետ` դիմացկուն և հուսալի թղթադրամներ ստանալու համար:
Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որն ունի թղթադրամների ամբողջական շարք՝ տպագրված Louisenthal-ի Hybrid ADDvance թուղթ/պոլիմեր հումքով: Ժյուրին հատուկ ուշադրություն է դարձրել թղթադրամների դիզայնին՝ պատմական, մշակութային և կրոնական թեմաներով։
«Լավագույն նոր թղթադրամ» անվանակարգում մրցանակը տրվել է Անգլիայի բանկին՝ նոր, աչքի ընկնող 20 ֆունտ ստեռլինգ անվանական արժեքով թղթադրամի համար։ Այն տպագրված է De La Rue-ի Safeguard պոլիմերային հումքով և ներկայացնում է անգլիացի հայտնի նկարիչ JMW Turner-ին:
«Լավագույն նոր հավաքորդական թղթադրամ» անվանակարգում հաղթել է Լեհաստանի ազգային բանկը՝ երկրի պաշտպանված տպագրական գործի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հավաքորդական թղթադրամի համար: Թղթադրամն աչքի է ընկնում արտասովոր անվանական արժեքով՝ 19 զլոտի, ինչպես նաև ավանդական դիզայնի ու ժամանակակից պաշտպանական հատկանիշների համակցությամբ:
Մրցանակաբաշխությունը Reconnaissance International ընկերության կողմից մարտի 9-11-ը Լիսաբոնում անցկացված High Security Printing EMEA ամենամյա կոնֆերանսի մի մասն էր:

12 Март 2020 - 13:44 AMT
Новые армянские банкноты победили на международном конкурсе High Security Printing EMEA-2020 в номинации «Лучший новый ряд». Об этом сообщает пресс-служба Центрального банка РА.
Конкурс организовала компания Reconnaissance International, он прошел в рамках ежемесячной конференции High Security Printing EMEA, прошедшей в Лиссабоне (Португалия) с 9 по 11 марта. Конкурс проходил в трех номинациях: «Лучший новый ряд», «Лучшая новая банкнота» и «Лучшая новая коллекционная монета».
Армения является первой страной в мире, которая имеет полный банкнотный ряд, напечатанный из сырья бумаги-полимера Louisenthal Hybrid ADDvance. Специальной оценки жюри удостоился дизайн банкнот, который отражает исторические, культурные и религиозные темы.
Банкнотный ряд номинальной стоимостью в 1000, 2000, 5000, 10,000, 20,000 и 50,000 драмов был произведен на основе композитного сырья, которое совмещает прочность полимера с бумажной печатью для получения прочных и надежных банкнот.