«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, որը միավորում է 15 ընկերություն ավելի քան 3000 աշխատակցով, որոշել է անցնել աշխատանքի հատուկ ռեժիմի։
«Նախևառաջ՝ մարդը, աշխատակիցների անվտանգությունն ու հանրային առողջությունը, ապա միայն պատասխանատու բիզնես գործունեությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Կանխարգելման նպատակով ընկերությունների խմբի կազմում հանդես եկող և մարդկանց մեծ հոսքեր ունեցող «Երևան մոլը» (բացառությամբ «Քարֆուր» սուպերմարկետի) և «Պահեստ33» բառ-ռեստորանը, «Թայմ» խանութների ցանցը, փակ կլինեն մինչև մարտի 23-ը։
Սպասարկման և առևտրային գործունեություն իրականացնող, «Խրոնոգրաֆ», «Մեգասպորտ» և «Մեգաթոյզ» ընկերությունները հատկապես կենտրոնական գրասենյակների միջոցով ու ախտահանման ամենօրյա մեխանիզմներով կսպասարկեն քաղաքացիներին՝ խրախուսելով օնլայն գործարքներն ու ծառայությունները։
«Յուքոմ» ընկերությունը հատուկ հերթապահություն կսահմանի անխափան ծառայությունների մատուցման համար՝ բաժանորդներին առաջարկելով օգտվել նաև Առողջապահության նախարարության 8003 անվճար թեժ գծից։ Զուգահեռաբար, ընկերությունների խմբի՝ «բիզնեսից բիզնես» գործունեություն ծավալող գրասենյակները, այդ թվում նաև «ԱյՅուՆեթվորքս», «Մեգաֆուդ» ընկերությունները հնարավորություն կունենան ամբողջապես կամ ըստ սահմանված հերթապահության հեռահար աշխատանքի անցնելու։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը՝ կարևորելով նախևառաջ աշխատակիցների, նրանց ընտանիքների և հանրության առողջության պահպանումը, կապահովվի հատուկ ռեժիմի ընթացքում լրացուցիչ ֆինանսական ծախսերն ու աշխատակիցների վարձավճարները՝ անկախ աշխատավայրի բաց կամ փակ լինելու հանգամանքից։
«Մեր ընկերությունների խումբն այսօր իր ծառայությունների միջոցով մուտք է գործում ամեն երրորդ տնային տնտեսություն, ուստի մենք խստագույն միջոցներ ենք ձեռնարկում՝ ապահովելու մեր համայնքի առողջությունն ու բարեկեցությունը՝ թույլ չտալով անգամ նվազագույն ռիսկեր մեր գործառույթներում։ Մեր աշխատակիցները պետք է վստահ լինեն, որ գործատուն իրենց թևութիկունք է՝ ապահովելով անհրաժեշտ ամեն ինչով։ «Գալաքսին» մարդակենտրոն ընկերություն է ու սա տարիներով ապացուցված փաստ է, ուստի նախևառաջ մարդը, ապա բիզնեսը»,- ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, «Յուքոմ» ընկերության կառավարման խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը դեռևս մարտի սկզբից սկսել է հատուկ իրազեկման արշավ՝ իր կազմում հանդես եկող ընկերությունների աշխատակիցների շրջանում։ Ընկերությունների խումբը նաև համակարգող խումբ է ստեղծել՝ աշխատակիցներին պաշտպանության և ախտահանման նյութերի մատակարարման, ուղեցույցների տրամադրման և բոլոր այլ հարցերով։
«Մեր ընկերությունում աշխատող ծնողները զգալի տոկոս են կազմում, ուստի մեր պարտքն է նրանց հնարավորություն տալ զբաղվել երեխաների խնամակալությամբ առանց վնասներ կրելու։ Բնականաբար ծրագրավորողների համար էլ տանից աշխատելը հեշտ կլինի ու սա այն նվազագույնն է, որ կարող է անել յուրաքանչյուր ընկերություն»,-ասել է «Այ Յու Նեթվորքս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վահրամ Մերանգուլյանը։
«Մեզ համար առաջնային և բիզնես շահերից վեր են մեր աշխատակիցների, հաճախորդների և վարձակալների անվտանգությունն ու առողջությունը, և կոչ ենք անում այլ հանրային վայրերին ևս գործել այս կերպ՝ վարակի տարածմանը չնպաստելու համար», – իր խոսքում ասել է «Երևան Մոլի» գլխավոր տնօրեն Վազրիկ Սեկոյանը։
«Մենք զգալի առավելություններ ունենք օնլայն խանութից գնումներ կատարելու համար, որպեսզի հեռահար գործարքների միջոցով նպաստենք հասարակական շարժի նվազեցմանը։ Ամեն փոքր քայլը մեծ ազդեցություն կարող է ունենալ հանրային պատասխանատվության տեսանկյունից»,-ասել է «Մեգաթոյզի» տնօրեն Աննա Ավետիսյանը։
«Այսօր, ավելի քան երբևէ մարդկանց անհրաժեշտ է տեղեկացված լինել հարազատներից ու մենք 7/24 ռեժիմով աշխատանքի միջոցով անխափան կապ ենք ապահովվում մեր բաժանորդների համար։ Վստահ եղեք, որ 11 տարի շարունակ հզորացված մեր ցանցն ու ենթակառուցվածքները կարող են մեր երկիրն ապահովել կայուն ու որակյալ կապով ու սա է հայկական կապիտալով տելեկոմ ունենալու առավելությունը»,- ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, որպես սոցիալական պատասխանատվության ընկերություն, ընկերության շահույթի զգալի մասն ուղղում է հատուկ նշանակության ծրագրերի, որը տարեկան կտրվածքով ուղղվում է կրթության ու նորարարության աջակցմանը՝ մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու նպատակով։ Որպես սոցիալական պատասխանատվության նախագիծ ընկերությունը իրականացրել է սահմանային անվտանգության պաշտպանության խոշոր նախագծեր, ներդրում է կատարել մարզային և համայնքային հասարակական ենթակառուցվածքների ապահովման համար, ինչպես նաև ամեն տարի Ամանորին իր սոցիալական աջակցության նախագիծը իրականացնում է որևէ խոցելի խմբի հարցի բարձրացմամբ և դրա վերաբերյալ սեփական լուծումով։

Galaxy Group of Companies, which unites 15 businesses with more than 3,000 employees overall, has made the decision to switch to a special work mode amid the spread of the novel coronavirus in Armenia.
In order to prevent mass congregations of people, Yerevan Mall (with the exception of Carrefour Supermarket) and Pahest33, TI’ME chain of stores – all companies with major customer traffic – will remain closed until March 23.
Chronograph, Megasport and Megatoys, meanwhile, will continue operations and serve customers through central offices and implementation of daily disinfection mechanisms, encouraging online transactions and services in the meantime.
Ucom will set a special duty schedule to ensure uninterrupted services, in addition to offering subscribers access to the free hotline (8003) of the Ministry of Health. Simultaneously, IUnetworks and Megafood (business-to-business companies) will have the options to either work remotely entirely or partially, based on their schedule.
During the special work mode, Galaxy Group of Companies will pay employee salaries and cover addition financial costs that may arise throughout the period regardless of whether the workplace is open or closed.
“Presently, our group of companies accesses every third household in Armenia through its services, so we take strict measures to ensure the health and well-being of our community. Our employees need to be confident that their employer is standing right by their side by providing everything they need. Galaxy Group is a human-centric company, a fact proven over the years, so first the human, then the business,” said Gurgen Khachatryan, Co-Founder of Galaxy Group of Companies, Chairman of the Management Board of Ucom.
Galaxy Group of Companies launched a special awareness campaign internally in early March among all of its employees. The group also set up a special task force to provide employees with protection and disinfection materials, guidance and more.
“Working parents make up for a significant percentage of our company, so it's our duty to give them the opportunity to take care of their children. Of course, it is easy for programmers to work from home, and that's the least of what any company can do," said IUnetworks CEO Vahram Merangulyan.
“For us, the safety and health of our employees, customers and tenants are above our business interests and we urge other public places to act this way in order not to contribute to the spread of the infection,” said Yerevan Mall CEO Vazrik Sekoyan.
"We have a special discount for shopping online, in order to further encourage the reduction of customer traffic through remote transactions. Every small step can have a big impact in terms of public responsibility,” said Megatoys CEO Anna Avetisyan.
“Today, more than ever, people need to be informed about their relatives and we are working 24/7 to provide a seamless connection to our subscribers. Rest assured that our network and infrastructure are capable of providing our country with stable and high quality connection, and this is the advantage of having a telecommunications company with Armenian capital,” said Ucom CEO Hayk Yesayan.
The social responsibility portfolio of Galaxy Group of Companies makes up a significant portion of the company's profits, which is spent annually on education and support of innovation with the aim of improving the quality of life in the country. As part of its CSR programs, Galaxy Group has implemented major border security projects, invested in the provision of public infrastructure in rural communities of Armenia, while the annual Christmas Charity Campaign aims at addressing and solving the problems that various vulnerable groups constantly are facing.