Կորոնավիրուսի ազդեցությունը հաղթահարելու համար պետությունը ՀՀ տնտեսությանը 150 մլրդ դրամի աջակցություն կհատկացնի, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում։
Ըստ նրա՝ այդ աջակցությունը փաթեթների է բաժանվելու։
Առաջինը կլինի առաջիկա մի քանի օրում։ 25 մլրդ դրամ կհատկացվի ու կուղղվի այն ընկերություններին, որոնք դրամով վարկ կվերցնեն՝ աշխատավարձ ու հարկեր, կոմունալներ վճարելու, հումք ձեռք բերելու համար և այլն։ Վարկի 50%-ը գործադիրը 0%-ով կհամաֆինանսավորի, բանկային հատվածի տոկոսը ևս կսուբսիդավորի, որ վարկը լինի 0 տոկոսով։
Երկրորդը. Կառավարությունը նպատակ ունի գյուղատնտեսական վարկերը սուբսիդավորելու, որ դրանք դառնան 0-տոկոսանոց։
Երրորդը 30 մլրդ դրամի սոցիալական հրատապ աջակցության փաթեթ է, որի նպատակն է «թույլ չտալու սոցիալական կարգավիճակի գահավիժում»։
«Դա արվում է հնարավոր սոցիալական հրդեհը մարելու համար»,- նշել է Փաշինյանը
Եւս 80 մլրդ դրամ, (իրականում, ինչպես շեշտեց վարչապետը, անսահմանափակ գումար) կուղղվի իրական նորարար նախագծերի մեջ ներդրնելու համար։
Վարչապետը համեմատել է աշարհի տնտեսությունը կորոնավիրուսից հետո շինհրապարակի հետ, որտեղ պետք է նոր տնտեսություն կառուցել։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 18-ի երեկոյի դրությամբ երկրում կորոնավիրուսի 102 դեպք կա:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Wednesday, March 18 announced a AMD 150 billion ($305 million) economic aid package aimed at easing the impacts of the novel coronavirus.
In an interview with Shant TV, Pashinyan said the first batch of AMD 25 billion (approx. $50 million) will be distributed among companies that will borrow money to pay salaries, taxes, utilities and buy raw materials.
The government is also planning to subsidize agricultural loans to reduce the interest rates to 0%, Pashinyan said.
According to him, an urgent social assistance package of AMD 30 billion ($61 million) will be aimed at "preventing the decline of the social situation."
Furthermore, AMD 80 billion will be invested in innovative projects, the Prime Minister said.
Also Wednesday, Pashinyan said the number of confirmed coronavirus cases in the country grew by 20 to reach 102 overall.