86 տարեկանոմ մահացել է հայտնի լեհ կոմպոզիտոր և դիրիժոր Քշիժշտոֆ Պենդերեցկին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ Polska Times-ին հղումով։
Այլ մանրամասներ հայտնի չեն։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը ցավակցել է կոմպոզիտորի մահվան կապակցությամբ:
«Նրա նորարական երաժշտական լեզվի, էքսպրեսիվ երաժշտական ձևերի, նրա արվեստի հոգևոր բովանդակության մասին շատ է գրվել և ավելի շատ է գրվելու ապագայում: Երախտագիտության խորին զգացումով ենք հիշելու նրա այցերը Հայաստան՝ «Երևանյան հեռանկարների», Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի, «Հովեր» երգչախմբի հետ գործակցության շրջանակում», – գրել է նա՝ նշելով, որ այդ այցերը Պենդերեցկու համար ունեին ոչ միայն ստեղծագործական, այլև «խորապես անձնական իմաստ ու նշանակություն»:
2018-ին, Հայաստանում հյուրընկալվելիս, Պենդերեցկին ասել էր, որ հայկական արմատներ ունի. տատը Սպահանից էր։ Նա հեղինակել է 3-րդ սաղմոսը՝ նվիրված Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։
The Guardian-ը Պենդերեցկուն անվանել է լեհ ժամանակակից մեծագույն կոմպոզիտոր։ Նրա ամենահայտնի գործերից են Հոգեհանգստյան պատարագ Հիրոսիմայի զոհերի հիշատակին, Սբ Ղուկասի չարչարանքները, Լեհական ռեքվիեմ, Անակլասիս ստեղծագործությունները: Նա հեղինակել է չորս օպերա, ութ սիմֆոնիա և այլ նվագախմբային պիեսներ, բազում գործիքային կոնցերտներ, երգչախմբային ստեղծագործություններ՝ հիմնականում կրոնական տեքստերով, ինչպես նաև կամերային և գործիքային ստեղծագործություններ։

Poland’s Krzysztof Penderecki, one of the world’s most celebrated composers, died on Sunday at the age of 86, said state-controlled news agency PAP.
“After a long and serious illness, Krzysztof Penderecki – one of the greatest Polish musicians, a world authority in the field of classical music died,” Poland’s Ministry of Culture said in a tweet, according to Reuters.
Penderecki was known for his film scores, including for William Friedkin’s “The Exorcist”, Stanley Kubrick’s “The Shining” and David Lynch’s “Wild at Heart”, for his Threnody for the Victims of Hiroshima and the largely atonal St Luke’s Passion.
He won four Grammy awards for his music, most recently for best choral performance in 2016.
Penderecki visited Armenia many times and revealed on one such occasion that he has Armenian roots. In 2015, he composed the psalm Domine quid multiplicati sunt on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The work premiered in May 2015 at Carnegie Hall with Armenia's Hover State Chamber Choir conducted by Sona Hovahnnisyan.