Հյուրանոցային, հանրային սննդի, զբոսաշրջության, գեղեցկության սրահների, դեղորայք, սնունդ կամ ալկոհոլ չվաճառող մանրածախ առևտրի (հագուստ, կոշիկ, կենցաղային տեխնիա և այլն) ոլորտի աշխատակիցները Կառավարության կողմից միջին աշխատավարձի չափով աջակցություն կստանան:
Կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով տուժած ոլորտների աշխատակիցներին աջակցությունը տրամադրվելու է անմիջապես՝ ոչ գործատուների միջոցով միջնորդավորված, տրամադրված գումարից հարկեր չեն հաշվարկվելու:
«Աջակցության չափը որոշել ենք հաշվարկել այսպես՝ նշված ոլորտում վարձու աշխատողների համար հունվար և փետրվար ամիսներին իրենց աշխատավարձի կեսի չափով աջակցություն կտրամադրվի՝ ոչ պակաս, քան 68,000 դրամը, և ոչ ավելի, քան նվազագույն աշխատավարձի կրկնապատիկը՝ 136,000 դրամը: Եթե վերջին երկու ամսվա միջին աշխատավարձը նվազագույն աշխատավարձից պակաս կլինի, աշխատակիցները կստանան վերջին 2 ամսվա աշխատավարձի միջին չափով գումար»,- հայտնել է վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ անհատ ձեռնարկատերերի համար նույնպես աջակցություն կա՝ 2019 թվականի չորրորդ եռամսյակի իրացման շրջանառության 10 տոկոսի չափով գումար՝ ոչ պակաս, քան 68,000 դրամը, և ոչ ավելի, քան 136,000 դրամը:
Սարգսյանն ասել է, որ ներկայացվող ծրագրի շահառուների թիվը գերազանցում է 100,000-ը (ըստ վարչապետի՝ 127,000 մարդ է ներառում ծրագիրը, սակայն վերջնական թիվը դեռ ճշգրտվում է), ամբողջ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն գերազանցում է 10 մլրդ դրամը:
Կառավարության հաջորդ նստում կներկայացվի դիմելու կարգը: Քաղաքացին օնլայն կարող է դիմել և իրենց անմիջապես կպատասխանեն հանդիսանում է ծրագրի շահառու, թե ոչ: Դիմել կարող են միայն գրանցված աշխատողները:
Դիմող քաղաքացին նաև համաձայնություն պետք է տա, որ իր տվյալները հրապարակվեն աշխատանքի և սոցիալակնա հարցերի նախարարությունում:
Կառավարությունը, ընդհանուր առմամբ, տնտեսական աջակցության 8 միջոցառում է հաստատել, որոնցից 4-ն ունեն տնտեսական բնույթ, 4-ը՝ սոցիալական:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 29-ի դրությամբ ՀՀ-ում կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված 58 նոր դեպք կա, հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 482-ի: 3 մահ կա, վիրուսից վերականգնվել է 30 հոգի:

30 Март 2020 - 12:50 AMT
Правительство Армении 30 марта на внеочередном заседании Национального собрания РА приняло новый пакет помощи гражданам, потерявшим работу из-за эпидемии коронавируса в стране.
Так, граждане, которые были заняты в частном секторе с 1 января по 13 марта и были уволены в период с 13 по 30 марта, получат единовременную выплату в размере минимальной зарплаты – 68,000 драмов (около 140 долларов). Те граждане, чья 2-месячная зарплата превышает 500,000 драмов (более 1000 долларов), не получат выплаты. Программа не распространяется также на граждан, которые до 30 марта имели вторую работу на основании второго трудового договора, или являются индивидуальными предпринимателями, или в случае, если их работа не была прекращена до 30 марта.
Правительство Армении выделило более 10 млрд драмов (более 20 млн долларов) на выплаты зарплат гражданам, работающим в отелях, салонах красоты, сферах общественного питания, туризма, розничной торговли (за исключением аптек, продуктовых и магазинов алкоголя), и лишившихся прибыли в результате распространения коронавируса. Им будет выплачена средняя зарплата. Выплаты будут произведены непосредственно сотрудникам, лишившимся зарплаты, без посредничества руководителей. С выплат не будут взиматься налоги.
Число бенефициаров проекта превышает 100,000, окончательное число все еще уточняется.
Работники указанных секторов получат как минимум половину своей январской и февральской ЗП – не менее 68000 драмов и не более 136,000 драмов (двойной минимальный оклад).
Кроме того, правительство выплатит единовременное пособие в размере 100,000 драмов (около 200 долларов) беременным, которые по состоянию на 30 марта не имеют работы, а супруг был освобожден с работы с 13 по 30 марта и не устроился на новую.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что поддержку правительства должны получить также те беременные, мужья которых по разным причинам умерли в отмеченный срок.
В Армении, по состоянию на утро 30 марта, выявлено 482 случая коронавируса, 30 человек выздоровели, трое скончались.