Չի բացառվում, որ ՀՀ մատակարարվող գազի գնի գոյացման համար քննարկվի նաև լողացող բանաձևի անցման հարցը, հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք նախատեսվում է ՀՀ-ում գազի գնի փոփոխություն՝ նավթի համաշախարհային շուկայում գնանկման պայմաններում:
«Գազի գնի փոփոխություն, իհարկե, տեղի կունենա աշխարհում, և ընդհարապես էներգառեսուրսների գների փոփոխությունն արդեն իսկ փաստ է: Նավթի գների փոփոխման հետ կապված դա կհանգեցնի այլ էներգակիրների գների փոփոխման՝ նախևառաջ նվազման: Իհարկե, քննարկումներ կսկսվեն, և մենք մեր դիրքերը պետք է վարագնահատենք և հասկանանք. սակայն, այստեղ պետք է մի բան հաշվի առնել՝ նավթի գնից բխող գազի գնի տատանումը տալիս է որոշակի էֆեկտներ, երբ գործակցությունն իրականացվում է լողացող բանաձևով, մեր դեպքում բանձև չէ՝ այլ սահմանին ֆիքսված գին: Այն որոշ դեպքերում տալիս է դրական արդյունք, որոշ դեպքերում՝ ոչ, բայց, այնուամենայնիվ, մենք պետք է վերլուծություններ անենք, միջինացնենք և, եթե հասկանանք, որ այս իրավիճակը տևելու է երկար, բնականաբար պետք է մտածենք այն մասին, որ բանաձևային գնի տարբերակը մեզ համար առավել ընդունելի է և մատչելի»,- ասել է Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետի խոսքով, սակայն, մեկ շաբաթվա կամ 10-օրյա գնանկման պարագայում միանգամից այդ հարցին անդրադառնալը սխալ կլինի:
«Նույնիսկ 1 ամսվա գնանկման հիման վրա որոշում կայացնել, որ ֆիքսված գնից տեղափոխվում ենք դեպի բանաձևայինի, կարծում եմ, սխալ կլինի: Այնուամենայնիվ, այսօր տնեդենցները ցույց են տալիս, որ չի բացառվում, որ նման քննարկում նախաձեռնվի»,- եզրափակել է Գրիգորյանը:
2019 թվականի հունվարի 1-ից սահմանին Հայաստանը ՌԴ-ից գազը ստանում է հազար խորանարդ մետրի դիմաց $165 գնով՝ նախկին $150-ի փոխարեն։ ՀՀ-ում գազի սակագինը կազմում է 139 դրամ մեկ խորանարդի դիմաց:

30 Март 2020 - 14:32 AMT
Не исключено, что Армении инициирует переговоры с Россией по снижению тарифов на газ на фоне падения мировых цен на нефть. Об этом заявил вице-премьер РА Мгер Григорян.
«В связи со сложившейся в результате коронавируса ситуации в мире уже происходят изменения цен на нефть, и, как следствие, другие энергоносители. Разумеется, начнутся переговоры, и нам нужно переоценить и понять наши позиции. Однако нужно учесть, что колебание цены на газ в связи с изменением цен на нефть дает определенный эффект, когда покупка осуществляется по плавающей формуле. У нас же цена на газ – фиксированная, на границе, что иногда дает положительный, а иногда и отрицательный результат», – отметил вице-премьер.
По его словам, если действующая ситуация продлится долго, то необходимо будет подумать над ценой по плавающей формуле, что для Армении более приемлемо. Григорян добавил, что в случае краткосрочного развития текущей ситуации это неправильно.
«Тем не менее, существующие тенденции дают повод полагать, что подобные обсуждения будут инициированы», – отметил Григорян.
Россия с 1 января 2019 года повысила цену на газ для Армении со $150 до $165 за 1000 куб м на границе.