«Գազպրոմ Արմենիան» մտադիր է հուլիսի 1-ից բնական գազի գինը բարձրացնել սպառողների մի շարք խմբերի համար։ Ընկերությունը գազի սակագների սահմանման կամ վերանայման համար դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ)։ Հայտը հրապարակվել է «Ազդարարում»։
Ընտանեկան կամ սոցիալական նպաստի իրավունք ունեցող սպառողներին տարեկան մինչև 600 խմ բնական գազի համար՝ վաճառվող յուրաքանչյուր 1000 խմ բնական գազի գործող սակագինը 100,000 դրամ է։ «Գազպրոմ Արմենիան» առաջարկում է սակագինը դարձնել 135,909.6 դրամ` ներառյալ ԱԱՀ ։
Ամսական մինչև 10 հազար խմ սպառում ունեցող սպառողներին, այսինքն՝ բնակչության հիմնական խմբին վաճառվող յուրաքանչյուր 1000 խմ բնական գազի գործող սակագինը 139,000 դրամ է՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն։ Ընկերությունն առաջարկում է նվազեցնել սակագինը 3 դրամով՝ մինչև 135,909.6 դրամ, ներառյալ ԱԱՀ-ն:
Ջերմոցների ու վերամշակողների համար նոր սակագինը կկազմի 283․14 դոլար ներկայից 212-ի փոխարեն, 10 հազար խմ-ից ավելի օգտագործող սպառողների համար՝ նույն 283․14 դոլարը՝ ներկայիս 241-ի փոխարեն։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Կառավարության անունից Հայաստան մատակարարվող գազի գնի փոփոխության վերաբերյալ նոր բանակցություններ սկսելու նամակով դիմել է «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերին: Փոխվարչապետը նշել է, թե ակնհայտ է՝ կորոնավիրուսի հետևանքները բացասական ազդեցություն կունենան երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա, ինչը կհանգեցնի էներգառեսուրսների սպառման ծավալի անկմանը:,/i>

1 Апрель 2020 - 10:27 AMT
Компания «Газпром Армения» обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг РА для пересмотра тарифов на газ. Соответствующее заявление компания опубликовала на своем сайте.
Согласно ему, «Газпром Армения» и «Трансгаз» предлагают с 1 июля изменить тарифы для потребителей. Так, в компании хотят повысить тариф для потребляющих до 600 куб м газа в год абонентов, имеющих право на семейное или социальное пособие, на 36% – со 100,000 до 136,000 драмов.
В то же время для абонентов, использующих до 10,000 куб газа в год, то есть, основной части населения, предлагается снизить цену на 2.3% – со 139,000 драмов до 135,900 драмов.
Для тепличных хозяйств и перерабатывающих предприятий цена поднимется до 283․14 долларов вместо нынешних 212-и. До той же отметки вместо действующих 241 доллара вырастет цена для тех, кто потребляет более 10,000 куб метров в год.
Ранее стало известно, что вице-премьер Армении Мгер Григорян обратился с письмом к председателю правления «Газпрома» Алексею Миллеру, предложив начать новые переговоры по цене на газ. По словам вице-премьера, очевидно, что последствия коронавируса возымеют отрицательное влияние на социально-экономическое развитие стран, что приведет к снижению объемов потребления энергоресурсов.
В 2019 году цена газа на границе Армении выросла до 165 долларов за 1000 кубометров со 150 долларов в 2018 году. Для потребителей тариф составляет 139 драмов за кубометр.