2020-ին տնտեսական աճը Հայաստանում կդանդաղի մինչև 2.2%՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված։ Այդ մասին ասվում է Ասիական զարգացման բանկի զեկույցում։
Ըստ դրա՝ 2020-ին ՀՀ-ում նաև որոշ գնաճ է ակնկալվում, որը, ըստ կանխատեսումների, 2021-ին պետք է կայունանա։
Ակնկալվում է, որ իրավիճակը կշտկվի 2021-ին՝ աճը կհասնի 4.5%-ի, քանի որ բարեփոխումները, որոնք սկսվել են երկրում 2019-ին և 2020-ին, կամրապնդեն և կբարելավեն ենթակառուցվածքները, մարդկային ռեսուրսները, կապիտալը, ֆինանսները և պետական կառավարումը։ Զեկույցում կարևորվում է պետական ներդրումների աճը։
2018-ին տնտեսական աճը ՀՀ-ում կազմել է 5,2%, իսկ 2017-ին՝ 7,6%:
Ըստ զեկույցի նաև՝ Ադրբեջանում տնտեսական աճը կդանդաղի մինչև 0,5%՝ նավթի գների նվազմանը զուգահեռ, սակայն նավթի արդյունահանման ծավալների աճը 2021-ին կնպաստի, որ տնտեսական աճը հասնի 1,5%։

Экономический рост в Армении в 2020 году замедлится до 2.2% из-за эпидемии коронавируса. Об этом говорится в докладе Азиатского банка развития.
Согласно докладу, в Армении в 2020 году ожидается также инфляция, которая, согласно прогнозам, должна стабилизироваться в 2021 году.
В АБР ожидают, что ситуация улучшится в 2021 году, когда экономический рост достигнет 4.5%, так как реформы, начатые в стране в 2019 и 2020 годах, укрепят и улучшат инфраструктуру, человеческие ресурсы, капитал, финансы и государственное управление. В докладе подчеркивается важность роста государственных инвестиций.
В 2018 году экономический рост в Армении составил 5.2%, а в 2017 году – 7.6%.
Согласно докладу, экономический рост в Азербайджане замедлится до 0.5% параллельно со снижением цен на нефть, но рост добычи нефти в 2021 году будет способствовать экономическому росту на 1.5%.
Экономический рост в Грузии, согласно прогнозам АБР, в 2020 году будет близок к нулю, а в 2021 году ожидается, что он достигнет 4.5%.