2020-ին տնտեսական աճը Հայաստանում կդանդաղի մինչև 2.2%՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված։ Այդ մասին ասվում է Ասիական զարգացման բանկի զեկույցում։
Ըստ դրա՝ 2020-ին ՀՀ-ում նաև որոշ գնաճ է ակնկալվում, որը, ըստ կանխատեսումների, 2021-ին պետք է կայունանա։
Ակնկալվում է, որ իրավիճակը կշտկվի 2021-ին՝ աճը կհասնի 4.5%-ի, քանի որ բարեփոխումները, որոնք սկսվել են երկրում 2019-ին և 2020-ին, կամրապնդեն և կբարելավեն ենթակառուցվածքները, մարդկային ռեսուրսները, կապիտալը, ֆինանսները և պետական կառավարումը։ Զեկույցում կարևորվում է պետական ներդրումների աճը։
2018-ին տնտեսական աճը ՀՀ-ում կազմել է 5,2%, իսկ 2017-ին՝ 7,6%:
Ըստ զեկույցի նաև՝ Ադրբեջանում տնտեսական աճը կդանդաղի մինչև 0,5%՝ նավթի գների նվազմանը զուգահեռ, սակայն նավթի արդյունահանման ծավալների աճը 2021-ին կնպաստի, որ տնտեսական աճը հասնի 1,5%։

Economic growth in Armenia is projected to slow from "the unusually high rate" of 7.6% achieved in 2019 to 2.2% in 2020 due to the impact of COVID-19, according to the Asian Development Bank's flagship economic publication, Asian Development Outlook 2020.
The report says the country's GDP will then grow 4.5% in 2021 as reforms initiated in 2019 and 2020 take hold and improve infrastructure, human capital, finance, and public administration․
Inflation and the current account deficit are expected to rise slightly in 2020 before moderating in 2021, ADB says, adding that boosting public investment is essential for inclusive and sustainable growth.
The country' economy expanded by 5.2% in 2018 and a further 7.6$ in 2019.
In Azerbaijan, growth will slow to 0.5% as oil prices decline, but higher oil and gas production will lift growth to 1.5% in 2021.
Meanwhile in Georgia, COVID-19 and monetary tightening are projected to slow growth to zero this year, picking up to 4.5% in 2021․