Շամցյանը ծնվել է Հայաստանում, բայց վաղ հասակից ճանապարհորդել է, բնակվել տարբեր երկրներում, անգամ երկու տարի դպրոց գնացել Ալժիրում:
«Սթրեսը մեծ էր, բայց հիմա հասկանում եմ, որ հենց այդ սթրեսն էր ինձ օգնում հարմարվել նոր միջավայրին: Հիմա ես կարող եմ ոչ միայն հարմարվել, այլև հաջողության հասնել ցանկացած միջավայրում»,- հիշում է նա:
Միգուցե այս պատճառով է, որ Արտյոմի պատկերացումները հայրենադարձության մասին մի փոքր այլ են:
«Ես սովորաբար չեմ պլանավորում ապագան: Երբ բավականաչափ հասուն էի ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու համար, ինքս ինձ հարց էի տալիս` ի՞նչն է ամենալավն ինձ համար տվյալ պահին: Օրինակ, երբ ժամանակը եկավ, հասկացա, որ բարձրագույն կրթություն ստանալու համար Հայաստանը շատ լավ ընտրություն է»,- նշում է մասնագետը:
Արտյոմն ավարտել է Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական համալսարանի բակալավրիատն ու մագիստրատուրան, այնուհետև տեղափոխվել ԱՄՆ` ուսումը շարունակելու Նյու-Յորք նահանգի Ռոչեսթըր քաղաքում: Նրա գործնական մոտեցման շնորհիվ Հայաստանում բացվել է առաջին աութսորսինգային ընկերություններից մեկը, որտեղ Արտյոմն աշխատել է 2005-2010թթ.: Հետո կյանքի ու աշխատանքի բերմամբ Արտյոմը տեղափոխվել է Ղազախստան, որտեղ համագործակցում էր պետական համակարգի հետ, ղեկավարում էլեկտրոնային կառավարման կենտրոնը: Ղազախստանից հետո Արտյոմը մի քանի տարի բնակվել է Բոստոնում, բայց որտեղ էլ նա լիներ, պահպանում էր կապն արմատների հետ:
«Ամեն անգամ, երբ տեղափոխվում էի նոր քաղաք, առաջին բանը հայկական եկեղեցի փնտրելն էր, հայ համայնքի հետ կապ հաստատելը, ու տվյալ քաղաքում բնակվելու ընթացքում գրեթե միշտ շփվում էի հայրենակիցներիս հետ: Օրինակ, Ռոչեսթըրի պես քաղաքում, որտեղ համայնքը փոքր է, քեզ նայում են որպես մի մարդու, որ կարող է պատմել Հայաստանի մասին»,- պատմում է Շամցյանը:
Ամերիաբանկի մասին Արտյոմը լսել էր դեռ Բոստոնում: Չնայած, որ արդեն որոշել էր ընտանիքի հետ Հայաստան տեղափոխվել, աշխատանք դեռ չէր փնտրում: Ամեն ինչ եղավ հանպատրաստից, բայց երբ աշխատանքի անցավ Ամերիաբանկում, գործն ընկավ բնական հունի մեջ. Արտյոմը հասկացավ, որ Ամերիաբանկն իր համար ճիշտ կազմակերպությունն է, և ինքն էլ կարող է օգուտ բերել բանկին:
Այժմ Արտյոմն Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրենն է: Նախքան նրա գալը բանկում ո՛չ նման դեպարտամենտ կար, ո՛չ հաստիք: Արտյոմը կառուցեց բաժինը զրոյից` ի մի բերելով տարբեր ստորաբաժանումներով մեկ ցրված գործառույթները: Նրա գալով Ամերիաբանկում հիմնվեց ինովացիաների և թվայնացման միասնական կենտրոնացված դեպարտամենտ: Սա աննախադեպ քայլ է Հայաստանում` զրոյից ստեղծել ինքնաբավ, ավտոնոմ ֆինանսատեխնոլոգիակական կենտրոն: Ավելին, այդ կենտրոնը սահմանափակված չէ ավտոմատացման ներքին գործընթացներով, այլ ակտիվորեն փնտրում է շուկան հեղափոխող նոր պրոդուկտներ ու ծառայություններ, ինչն ինքնին շատ հետաքրքրիր ու մոտիվացնող է:
«Ընդհանուր առմամբ, շատ գոհ եմ աշխատանքիցս, ու մեծ մասամբ դա գործընկերներիս շնորհիվ է: Այստեղ բոլորը հավատում են, որ միասին կարող ենք շատ բան փոխել: Հենց սա էլ կուզեի շեշտել, ու հրավիրել սփյուռքի մեր հայրենակիցների, առհասարակ բոլոր մարդկանց ուշադրությունը սրա վրա` որքան հնարավորություններ կան Հայաստանում, Ամերիաբանկում: Իմ օրինակը նման մասշտաբով աշխատելու մի հնարավորություն է, բայց Հայաստանն այսօր կարիք ունի մարդկանց, որ կզբաղեցնեն նման պատասխանատու պաշտոններ»,-ասել է Շամցյանը:
Արտյոմի խոսքով` աշխատանքը պետք է օգուտ բերի ոչ միայն իրեն և բանկին, այլև երկրին, պետությանը. «Այսօր Ամերիաբանկը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի համար բարիք ստեղծելու գործում, ու ես ուզում եմ իմ ներդրումն ունենալ»:
Աշխատանքից դուրս Արտյոմն ակտիվորեն զբաղվում է ընտանիքով ու երեք զավակներով: Նրա խոսքով` Հայաստանը շատ լավ երկիր է` երեխաներին մեծացնելու համար, իսկ այն հնարավորությունները, որ երեխաներն ունեն այստեղ, Հայաստանի մեծ առավելություններից մեկն են․ «Հայաստանում ապրելը լավ է: Այնքան նոր բան է ստեղծվում, այնքան հնարավորություն կա` ինչ-որ բան փոխելու, անհամեմատ ավելի շատ, քան այլուր»:
«Եթե ցանկանում եք անձնական հաջողության հասնել և օգտակար լինել երկրին, Հայաստանից լավ վայր չկա: Այստեղ ինչ անում ես, անում ես քո երկրի ու ժողովրդի համար: Այլ երկրներում, օրինակ, ԱՄՆ-ում, ինչ բարձունքների էլ հասնես, չկա բավարարվածության, արժեք ստեղծելու զգացումը»,-ասում է հայրենադարձը:
Բոլոր նրանց, ովքեր մտածում են Հայաստան տեղափոխվելու մասին, Արտյոմը խորհուրդ է տալիս նախ անձամբ այցելել Հայաստան, տեղում ծանոթանալ երկրին:Մեր դարում հնարավոր է գտնել ցանկացած տեղեկություն, բայց տեղում ամեն ինչ տեսնելն ուրիշ է: Նա նշում է, որ բոլորը միշտ հիանում են Հայաստանի համեղ սնունդով ու գեղատեսիլ բնությամբ, բայց դա ամենը չէ, կան բաներ, որ պարզապես աննկարագրելի են: Ահա այդ յուրահատուկ, աննկարագրելի հատկանիշներն են` միջավայրը, հյուրասիրությունը, որ ձգում են մարդկանց:
«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված»,- ասել է Շամցյանը:

Born in Armenia, Artyom bounced around different parts of his country and Russia as a child, even spending his fourth and fifth grade years in Algeria. “It was stressful, but looking back, that stress helped me adapt to pretty much any environment. Now I can not only survive, but actually excel, in any new environment.”
It’s because of this that his perspective on repatriation is a bit unconventional. “I don’t think two or three steps ahead,” he explains, “once I was mature enough to make my own decisions, I simply thought ‘what is best for me right now?’ For example, I realized that for my higher education, Armenia was actually a pretty good choice.”
He ended up doing his Bachelor’s and first Master’s degree at the National Polytechnic University of Armenia, after which he moved to Rochester, New York, for a second one. Artyom’s pragmatic approach led to the opening of one of the first outsourcing companies in Armenia, where he stayed from 2005-2010. Going with the flow of his life, his next adventure took him to Kazakhstan, working for their government and leading their center of competence of e-government, before ending up in Boston for a few years. However, the connection to his roots was a constant. “The first thing when I went to a new town was to check if they had an Armenian church, an Armenian community, how active it was, and how I could integrate into it. And often I did end up finding that and meeting new people from the community. A place like Rochester, they have a very limited community, and in these cases you become a sort of storyteller about Armenia for them.”
Now Chief Innovation and Digital Officer at Ameriabank, Artyom became familiar with the institution while in Boston. Though he had already made the decision to move to Armenia with his family, he had not begun looking for work or actively applying anywhere. The whole thing was quite accidental. From there, the relationship took its natural course; he would be a good fit for Ameriabank and they would be a good fit for him.
The department and position didn’t exist prior to Artyom joining the team. He worked to build it from the ground up, gathering the responsibilities scattered across different departments. It was only when he joined Ameriabank that a centralized digitization and innovation department was set up. This move by the bank is unprecedented for Armenia – to set up pretty much self-sufficient, fintech company from a ground up. Moreover, that new entity is not constrained by internal automation pipeline only but is equally active in discovery of the next, breakthrough products and services for the local market and beyond, which by itself, is amazingly challenging and motivating.
“In general, the experience so far has been very pleasing, mostly for its personnel. The vast majority of the team believe in change and us working together to make it happen. The Amerians really believe that we can build this together. That’s a point I’d like to make to people in the diaspora or people in other countries: that there are many opportunities here in Armenia, in Ameriabank. My example is just one opportunity to do work on this kind of scale. It’s a challenge, but, today, this country needs people to take such challenging positions.”
The job in Artyom’s eyes is not only good for him and good for the bank, but also a contribution to the country in and of itself. “The Ameriabank these days plays an instrumental role in creating good for the people of Armenia,” he says. “And I want to amplify that.”
Outside of work, Artyom is an active family man with three kids. He sees Armenia as a great place to raise children, and views the prospects children have here as one of the country’s major upsides. “It’s a good place to be. So many new things are being built, and now you can find so many opportunities to make a difference, much bigger than you can elsewhere.”
For finding such personal success and contributing, there is no better place than Armenia, because what you are contributing to is your own people and your own nation. In a place like the US, even at an equal or higher level of achievement and success, the contribution just doesn’t taste as sweet. Anyone who’s thinking about making the move should come visit and see Armenia for themselves beforehand, Artyom suggests. You can read and research all you want, but actually experiencing Armenia is a different story. Everyone always raves about the food and nature, but certain aspects of the country are simply ineffable. It is these aspects, such as the nature of the hospitality here that will draw people in.
“Make the first step. Come to Armenia, and you will be pleasantly surprised. Afterwards, you can decide on your next steps, but at least you will have made the conscious and informed choice.”