Շամցյանը ծնվել է Հայաստանում, բայց վաղ հասակից ճանապարհորդել է, բնակվել տարբեր երկրներում, անգամ երկու տարի դպրոց գնացել Ալժիրում:
«Սթրեսը մեծ էր, բայց հիմա հասկանում եմ, որ հենց այդ սթրեսն էր ինձ օգնում հարմարվել նոր միջավայրին: Հիմա ես կարող եմ ոչ միայն հարմարվել, այլև հաջողության հասնել ցանկացած միջավայրում»,- հիշում է նա:
Միգուցե այս պատճառով է, որ Արտյոմի պատկերացումները հայրենադարձության մասին մի փոքր այլ են:
«Ես սովորաբար չեմ պլանավորում ապագան: Երբ բավականաչափ հասուն էի ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու համար, ինքս ինձ հարց էի տալիս` ի՞նչն է ամենալավն ինձ համար տվյալ պահին: Օրինակ, երբ ժամանակը եկավ, հասկացա, որ բարձրագույն կրթություն ստանալու համար Հայաստանը շատ լավ ընտրություն է»,- նշում է մասնագետը:
Արտյոմն ավարտել է Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական համալսարանի բակալավրիատն ու մագիստրատուրան, այնուհետև տեղափոխվել ԱՄՆ` ուսումը շարունակելու Նյու-Յորք նահանգի Ռոչեսթըր քաղաքում: Նրա գործնական մոտեցման շնորհիվ Հայաստանում բացվել է առաջին աութսորսինգային ընկերություններից մեկը, որտեղ Արտյոմն աշխատել է 2005-2010թթ.: Հետո կյանքի ու աշխատանքի բերմամբ Արտյոմը տեղափոխվել է Ղազախստան, որտեղ համագործակցում էր պետական համակարգի հետ, ղեկավարում էլեկտրոնային կառավարման կենտրոնը: Ղազախստանից հետո Արտյոմը մի քանի տարի բնակվել է Բոստոնում, բայց որտեղ էլ նա լիներ, պահպանում էր կապն արմատների հետ:
«Ամեն անգամ, երբ տեղափոխվում էի նոր քաղաք, առաջին բանը հայկական եկեղեցի փնտրելն էր, հայ համայնքի հետ կապ հաստատելը, ու տվյալ քաղաքում բնակվելու ընթացքում գրեթե միշտ շփվում էի հայրենակիցներիս հետ: Օրինակ, Ռոչեսթըրի պես քաղաքում, որտեղ համայնքը փոքր է, քեզ նայում են որպես մի մարդու, որ կարող է պատմել Հայաստանի մասին»,- պատմում է Շամցյանը:
Ամերիաբանկի մասին Արտյոմը լսել էր դեռ Բոստոնում: Չնայած, որ արդեն որոշել էր ընտանիքի հետ Հայաստան տեղափոխվել, աշխատանք դեռ չէր փնտրում: Ամեն ինչ եղավ հանպատրաստից, բայց երբ աշխատանքի անցավ Ամերիաբանկում, գործն ընկավ բնական հունի մեջ. Արտյոմը հասկացավ, որ Ամերիաբանկն իր համար ճիշտ կազմակերպությունն է, և ինքն էլ կարող է օգուտ բերել բանկին:
Այժմ Արտյոմն Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրենն է: Նախքան նրա գալը բանկում ո՛չ նման դեպարտամենտ կար, ո՛չ հաստիք: Արտյոմը կառուցեց բաժինը զրոյից` ի մի բերելով տարբեր ստորաբաժանումներով մեկ ցրված գործառույթները: Նրա գալով Ամերիաբանկում հիմնվեց ինովացիաների և թվայնացման միասնական կենտրոնացված դեպարտամենտ: Սա աննախադեպ քայլ է Հայաստանում` զրոյից ստեղծել ինքնաբավ, ավտոնոմ ֆինանսատեխնոլոգիակական կենտրոն: Ավելին, այդ կենտրոնը սահմանափակված չէ ավտոմատացման ներքին գործընթացներով, այլ ակտիվորեն փնտրում է շուկան հեղափոխող նոր պրոդուկտներ ու ծառայություններ, ինչն ինքնին շատ հետաքրքրիր ու մոտիվացնող է:
«Ընդհանուր առմամբ, շատ գոհ եմ աշխատանքիցս, ու մեծ մասամբ դա գործընկերներիս շնորհիվ է: Այստեղ բոլորը հավատում են, որ միասին կարող ենք շատ բան փոխել: Հենց սա էլ կուզեի շեշտել, ու հրավիրել սփյուռքի մեր հայրենակիցների, առհասարակ բոլոր մարդկանց ուշադրությունը սրա վրա` որքան հնարավորություններ կան Հայաստանում, Ամերիաբանկում: Իմ օրինակը նման մասշտաբով աշխատելու մի հնարավորություն է, բայց Հայաստանն այսօր կարիք ունի մարդկանց, որ կզբաղեցնեն նման պատասխանատու պաշտոններ»,-ասել է Շամցյանը:
Արտյոմի խոսքով` աշխատանքը պետք է օգուտ բերի ոչ միայն իրեն և բանկին, այլև երկրին, պետությանը. «Այսօր Ամերիաբանկը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի համար բարիք ստեղծելու գործում, ու ես ուզում եմ իմ ներդրումն ունենալ»:
Աշխատանքից դուրս Արտյոմն ակտիվորեն զբաղվում է ընտանիքով ու երեք զավակներով: Նրա խոսքով` Հայաստանը շատ լավ երկիր է` երեխաներին մեծացնելու համար, իսկ այն հնարավորությունները, որ երեխաներն ունեն այստեղ, Հայաստանի մեծ առավելություններից մեկն են․ «Հայաստանում ապրելը լավ է: Այնքան նոր բան է ստեղծվում, այնքան հնարավորություն կա` ինչ-որ բան փոխելու, անհամեմատ ավելի շատ, քան այլուր»:
«Եթե ցանկանում եք անձնական հաջողության հասնել և օգտակար լինել երկրին, Հայաստանից լավ վայր չկա: Այստեղ ինչ անում ես, անում ես քո երկրի ու ժողովրդի համար: Այլ երկրներում, օրինակ, ԱՄՆ-ում, ինչ բարձունքների էլ հասնես, չկա բավարարվածության, արժեք ստեղծելու զգացումը»,-ասում է հայրենադարձը:
Բոլոր նրանց, ովքեր մտածում են Հայաստան տեղափոխվելու մասին, Արտյոմը խորհուրդ է տալիս նախ անձամբ այցելել Հայաստան, տեղում ծանոթանալ երկրին:Մեր դարում հնարավոր է գտնել ցանկացած տեղեկություն, բայց տեղում ամեն ինչ տեսնելն ուրիշ է: Նա նշում է, որ բոլորը միշտ հիանում են Հայաստանի համեղ սնունդով ու գեղատեսիլ բնությամբ, բայց դա ամենը չէ, կան բաներ, որ պարզապես աննկարագրելի են: Ահա այդ յուրահատուկ, աննկարագրելի հատկանիշներն են` միջավայրը, հյուրասիրությունը, որ ձգում են մարդկանց:
«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված»,- ասել է Շամցյանը:

4 Апрель 2020 - 15:05 AMT
Артем Шамцян родился в Армении, но еще с детства путешествовал по миру, два года проучился в алжирской школе.
«Да, было трудно, но теперь я понимаю, что именно благодаря трудностям, которые я тогда преодолел, адаптация в новой среде дается мне так легко. Теперь я с уверенностью могу сказать, что могу не только приспособиться, но и достигнуть успеха в любой новой среде», – вспомнил Артем.
Возможно, по этой самой причине у него немного иное представление о репатриации: «Обычно я не планирую наперед. Достигнув достаточно зрелого возраста, чтобы принимать собственные решения, я обычно задавал себе вопрос: что лучше всего для меня в настоящий момент? И я понял, что Армения – отличное место для того, чтобы получить высшее образование».
Артем окончил бакалавриат и магистратуру политехнического университета Армении, после чего переехал в Рочестер, штат Нью-Йорк, чтобы продолжить образование. Благодаря прагматичному подходу Артема была открыта одна из первых аутсорсинговых компаний в Армении, где он проработал 5 лет – с 2005 по 2010 г. После Артем переехал в Казахстан, где работал на государственные структуры, руководил центром наращивания компетенций по электронному управлению. А из Казахстана отправился в Бостон. И тем не менее, несмотря на смену работы и бесконечные переезды, связь с корнями не прерывалась.
«Приезжая в новый город, я первым делом узнавал, есть ли там армянская церковь, диаспора, старался интегрироваться в жизнь армянской общины. Как правило, после этого я начинал общаться с местными армянами. В случае с Рочестером община очень маленькая; в таких местах на тебя смотрят как на человека, который может рассказать об Армении», – рассказал Артем.
Об Америабанке он узнал еще в Бостоне. Хотя к тому времени он уже решил переехать в Армению с семьей, работу пока не искал. Все получилось случайно, но с того момента Артем понял, что Америабанк – это отличная возможность, да и сам он сможет быть полезным банку. Так и получилось, что Артем стал директором по инновациям и диджитализации в Америабанке.
До его прихода такого подразделения и позиции в Америабанке не существовало – он сам создавал все с нуля, по ниточке собирая в одном месте все функции, разбросанные до этого по разным отдела. Только после прихода Артема в Америабанке появился централизованный департамент по диджитализации и инновациям. Для Армении это беспрецедентно – создать самодостаточную финансово-технологический центр с нуля. Более того, этот центр не ограничен в действии внутренними проектами банка, а проактивным образом ищет новые продукты и решения, которые помогут коренным образом изменить рынок как в Армении, так и за рубежом, что уже само по себе большой вызов и в то же время большая мотивация.
«В целом, мне очень комфортно работать в Америабанке, в основном благодаря персоналу. Здесь все верят в изменения и в то, что это нам под силу; вместе мы можем это сделать. Вот на что я хотел бы обратить внимание диаспоры, да и людей в целом: здесь в Армении, в Америабанке есть много возможностей. Мой пример – это всего лишь одна из возможностей работы на таком уровне. Это, безусловно, вызов, но сегодня Армения нуждается в людях, способных принять на себя такие должности», – считает Артем.
Работа для него – это не только польза для себя самого и для банка, но еще и польза для государства: «Сегодня Америабанк играет важную роль в обеспечении благополучия жителей Армении, и я хочу внести свой вклад».
Когда Артем не работает, он ведет активный образ жизни с семьей и тремя детьми. По его словам, Армения – отличная страна для того, чтобы растить детей, а те возможности, которые дети имеют в Армении – это одно из преимуществ страны: «В Армении хорошо. Каждый день создается что-то новое, более того, у тебя есть много возможностей что-то изменить, гораздо более эффективно, чем ты смог бы это сделать в другом месте».
«Для личного успеха и личного вклада в развитие страны нет лучшего места, чем Армения, потому что здесь все, что ты делаешь, ты делаешь для своей страны, для своего народа. В других странах, например, в США, даже если ты добьешься большего успеха, нет этого чувства ценности и удовлетворения», – отметил репатриант.
Всем, кто думает о возможном переезде в Армению, Артем советует сперва самим увидеть страну. Конечно, можно узнать все из книг и интернета, но самому побывать в Армении не идет ни в какое сравнение. По его словам, все всегда в восторге от местной еды и природы, но есть вещи, которые просто не поддаются описанию. Именно это – обстановка, гостеприимство – и привлекает людей, считает Артем.
«Сделайте первый шаг. Приезжайте в Армению, и вы будете приятно удивлены. Позже вы можете решить, что делать дальше, но по крайней мере, вы сделаете осознанный выбор», – заключил Артем.