Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) 2020-ին ՀՀ տնտեսության 1.7% նվազում է կանխատեսում։ Այդպիսի տվյալներ են հրապարակվել «ԵԱԶԲ մակրովերլուծություն․թարմացված կանխատեսում» նյութում, որը պատրաստել է բանկի վերլուծական բաժնի տնօրինությունը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Այժմ մենք Հայաստանի և Տաջիկստանի տնտեսությունների աճի տեմպերի էական նվազում ենք կանխատեսում՝ նախկինում սպասվող ցուցանիշների համեմատ։ Այնուամենայնիվ, այս երկրներում բանկի անդամ մյուս երկրների մեծամասնության համեմատ անկումն ընթացիկ տարում ավելի զուսպ կլինի: Սա նաև կապված է Հայաստանում և Տաջիկստանում աճի մեծ ներուժի հետ»,- ասել է Եվրասիական զարգացման բանկի տնտեսական վերլուծության բաժնի պետ Ալեքսեյ Կուզնեցովը։
Նա նշել է, որ առանց հաշվի առնելու տնտեսությունում ստեղծված իրավիճակը, առանց այս պահին առկա ցնցումների, Հայաստանում և Տաջիկստանում 2020-ի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը գնահատվել են 6-7%, ինչը զգալի բարձր է տարածաշրջանի միջին ցուցանիշից: 2021-ին Հայաստանն ու Տաջիկստանը կշարունակեն մնալ տնտեսության աճի առաջատարների շարքում։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ԵԱԶԲ կանխատեսումների` արդեն 2021-ին ՀՀ տնտեսական աճը կկազմի 7.4%, իսկ 2022-ին՝ 7.2%.
Համաշխարհային բանկը ՀՀ-ում կանխատեսել էր 1․7% ՀՆԱ աճ։ 2019 թվականին ՀՀ իրական ՀՆԱ-ի աճը դարձել է 7.6%։ Համաշխարհային բանկի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 2020-ի կանխատեսման վրա մեծապես ազդել է կորոնավիրուսի պանդեմիան և ապրանքների գների անսպասելի անկումը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ներկայացրած World Economic Outlook զեկույցի համաձայն, Հայաստանում 2020-ին 1․5% տնտեսական անկում կգրանցվի։

Евразийский банк развития ожидает в 2020 году снижение армянской экономики на 1.7%. Такие данные приводятся в «Макрообзоре ЕАБР: обновленный прогноз», подготовленном Дирекцией по аналитической работе Банка.
«Сейчас мы прогнозируем существенное снижение темпов роста экономик Армении и Таджикистана относительно показателей, ожидавшихся ранее. Тем не менее, спад в этих странах в текущем году будет более сдержанным по сравнению с большинством других стран-участниц банка. Это в том числе связано с высоким потенциалом роста в Армении и Таджикистане», – отметил начальник отдела экономического анализа Евразийского банка развития Алексей Кузнецов, пишет Sputnik-Армения.
Он отметил, что без учета складывающейся ситуации в экономике, без тех шоков, которые сейчас присутствуют, темпы прироста ВВП в Армении и Таджикистане на 2020 год оценивались в пределах 6-7%, что существенно выше среднего значения по региону. В 2021 году Армения и Таджикистан по-прежнему останутся в лидерах по росту экономики.
В целом, по прогнозам ЕАБР, уже в 2021-м рост армянской экономики составит 7.4%, в 2022-м – 7.2%.
Как полагают в ЕАБР, экономическая активность начнет восстанавливаться в Армении, Белоруссии, Казахстане, Кыргызстане, России и Таджикистане во второй половине 2020 года.
Всемирный банк прогнозирует рост ВВП в Армении на 1.7%. В заявлении ВБ говорится, что на прогноз 2020 года во многом повлияла пандемия коронавируса и резкое падение цен на сырьевые товары.
Согласно докладу World Economic Outlook, представленному Международным валютным фондом (МВФ), в 2020 году в Армении будет зарегистрирован экономический спад на 1.5%.