Արժույթի միջազգային հիմնադրամի Գործադիր խորհուրդը որոշել է Հայաստանին 280 մլն դոլար հատկացնել՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար։
«ԱՄՀ գործադիր խորհրդի որոշումը նախատեսում է Հայաստանին անհապաղ հատկացնել $280 մլն»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Սթենդ-բայ» ծրագրի շրջանակում հասանելիության ավելացումը կապահովի խիստ անհրաժեշտ աջակցությունը՝ իշխանություններին տալով համավարակը մեղմելու և տուժած տնային տնտեսություններին և տնտեսվարողներին աջակցելու հնարավորություն:
Հասանելիության ավելացումն իշխանություններին կօգնի կարճաժամկետ ռիսկերի զսպման հարցում և կապահովի ռեսուրսներով` կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված համավարակի հրատապ մարդկային և տնտեսական հետևանքներին դիմակայելու համար:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհուրդը (ԱՄՀ) ավարտել է «Սթենդ-բայ» ծրագրի (SBA) օժանդակությամբ ծրագրի շրջանակում ՀՀ կատարողականի երկրորդ հերթական ստուգումը:
Հայաստանի եռամյա «Սթենդ-բայ» ծրագիրը՝ 180 միլիոն ՓՀԻ (մոտ 248 միլիոն դոլար) չափով հաստատվել է 2019 թ. մայիսի 17-ին։
Գործադիր խորհուրդը հաստատել է նաև իշխանությունների` Հայաստանի SBA ծրագրի շրջանակում հասանելիությունը քվոտայի 100 տոկոսի չափով վելացնելու հայտը (128.80 միլիոն ՓՀԻ կամ շուրջ 175 միլիոն ԱՄՆ դոլար)` SBA ծրագրի շրջանակում ընդհանուր հասանելիությունը հասցնելով 308.8 միլիոն ՓՀԻ-ի (Հայաստանի քվոտայի շուրջ 240 տոկոսին): Ավելացման և հերթական ստուգման ավարտով պայմանավորված` անմիջապես հասանելի կդառնա 205.94 միլիոն ՓՀԻ (մոտ 280 միլիոն ԱՄՆ դոլար):

A recent decision by the International Monetary Fund (IMF) Executive Board allows an immediate release of $280 million for Armenia, the Fund said in a statement on Monday, May 18.
The Executive Board has completed the second review of Armenia’s performance under the program supported by the Stand-By Arrangement (SBA). Armenia’s three-year SBA of SDR 180 million (about $248 million), equivalent to 139.75% of Armenia’s quota in the IMF, was approved by the IMF’s Board on Sunday.
The Executive Board also approved the authorities’ request to augment access under Armenia’s SBA arrangement by 100% of quota (SDR 128.80 million or about $175 million), bringing overall access under the SBA arrangement to SDR 308.8 million (around 240% of Armenia’s quota). The augmentation and completion of the review will make SDR 205.94 million (about $280 million) immediately available.
The augmentation of access will help the authorities contain short-term risks and will provide resources to meet the urgent human and economic implications of Covid-19 pandemic, the Fund said.
To preserve macroeconomic stability, the authorities’ have taken a number of measures to mitigate the near-term impact of Cvid -19 and remain committed to continued economic reform aimed at lifting inclusive and resilient growth and safeguarding social spending.
To support the economy, the central bank lowered its policy rate and ensured ample market liquidity. It also intervened to limit excessive exchange rate volatility.
The augmentation of access under the Stand-by Arrangement is set provide much needed support, allowing the authorities to mitigate the pandemic and support affected households and businesses.”