Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի կողմից անհամատեղելիության պահանջի առերևույթ խախտման հիմքով վարույթ է հարուցել: Դրա համար առիթ է հանդիսացել «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի կառավարման գործերին Ծառուկյանի մասնակցությունը։
Մայիսի 27-ին Ծառուկյանը ներկայացրել է գույքի, եկամուտների և շահերի 2019թ. տարեկան հայտարարագիր, որի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ, ի թիվս այլ ընկերություններում ունեցած գույքային իրավունքների, նա Սեդրակ Առուստամյանի հավատարմագրային կառավարման է հանձնել «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի բաժնեմասը՝ 20.05.2017-20.05.2022թթ. ժամանակահատվածով:
Վարույթ հարուցելու համար առիթ է հանդիսացել հունիսի 23-ի կոնցեռնի ընդհանուր ժողովի արձանագրությունը, որը ստորագրել է Ծառուկյանը. դրանով որոշվել է դադարեցնել ընկերության տնօրեն Առուստամյանի լիազորությունները և ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել Արայիկ Կեսոյանին (որպես պատճառ՝ նշված է Առուստամյանի կողմից իր պարտականությունների կատարման ժամանակավոր անհնարինությունը):
Սեդրակ Առուստամյանը մեղադրվում է հարկերից խուսափելու համար: Նա 3 ամիս է՝ կալանավորված է։
Այդուհանդերձ, կոնցեռնի արձանագրային որոշման ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ պատգամավորն անձամբ մասնակցել է ընկերության կառավարմանը, առաջարկել է ընկերության տնօրենի թեկնածու, մասնակցել տնօրենի ազատման և նոր տնօրեն նշանակման որոշումների կայացմանը, ինչպես նաև տնօրենին հանձնարարականներ տալուն:
Համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի՝ 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի` հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք և հանրային ծառայողները չեն կարող զբաղեցնել իրենց կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտականից, կրթականից և ստեղծագործականից:
Նույն հոդվածի 17-րդ մասով՝ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի և հանրային ծառայողի կողմից դրանով նախատեսված անհամատեղելիության պահանջները խախտելը նրա լիազորությունների դադարեցման կամ նրան զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու հիմք է:
Ծառուկյանը մեղադրվում է 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընտրակաշառք տալու մեջ։ Նա զրկվել է պատգամավորական անձեռնմխելիությունից։

22 Июль 2020 - 13:58 AMT
Комиссия по предотвращению коррупции Армении возбудила производство на основании явного нарушения главой партии «Процветающая Армения», депутатом Национального собрания и одним из самых богатых людей РА Гагиком Царукяном требования о несовместимости. По данным Комиссия, Царукян нарушил закон, совмещая государственную службу и управление бизнесом.
Поводом для возбуждения производства послужил протокол общего собрания ООО «Концерн Мульти Групп» от 23 июня, подписанный Гагиком Царукяном, которым было решено прекратить полномочия директора компании Седрака Арустамяна и назначить временно исполняющим обязанности директора Араика Кесояна (в качестве причины указана временная невозможность исполнения Седраком Арустамяном своих обязанностей).
Седрак Арустамян обвиняется в уклонении от уплаты налогов. Он арестован на 3 месяца.
Между тем, 27 мая Царукян представил годовую декларацию об имуществе и доходах за 2019 год. При изучении декларации выяснилось, что Царукян, в числе своих имущественных прав в других компаниях, передал в доверительное управление Седрака Арустамяна долю ООО «Концерн Мульти Групп» на период от 20.05.2017 до 20.05.2022.
Тем не менее в результате изучения протокольного решения становится ясно, что депутат лично принимал участие в управлении компанией, предложил кандидатуру директора компании, участвовал в процессе освобождения директора и назначения нового директора, а также дал поручения директору.
Согласно ч. 1 ст. 31 Закона Республики Армения «Об общественной службе», лица, занимающие общественные должности, общественные служащие не могут занимать не обусловленную их статусом должность в государственных органах или в других органах местного самоуправления, какую-либо должность в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой. Согласно ч. 17 той же статьи, нарушение лицом, занимающим общественную должность, и общественным служащим требований несовместимости, предусмотренных настоящей статьей, является основанием для прекращения его полномочий или освобождения его от занимаемой должности.
В середине июня парламент Армении лишил депутатской неприкосновенности Гагика Царукяна. Ему предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 154.2 Уголовного кодекса Республики Армения (подкуп избирателей). Кроме того, Царукян является фигурантом нескольких громких уголовных дел, среди которых «незаконное предпринимательство, сопряженное с причинением ущерба в особо крупных размерах лицам, организациям или государству» и «причинение имущественного ущерба путем обмана или злоупотребления доверием, причинившее ущерб в особо крупных размерах».