Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հայտարարել է, որ դադարեցնում է ներդրումներն Ամուլսարի հանքի նախագծում։ Այս մասին հայտնում է Opendemocracy.net-ը՝ հղում անելով բանկի՝ բողոքարկման մարմնի նոր զեկույցին։
Մասնավորապես նշվում է, որ Հայաստանում $400 մլն-ի ոսկու հանքավայրում բանկի ներդրումները մոտենում են ավարտին։
CEE Bankwatch Network կազմակերպության՝ ՎԶԵԲ-ի քաղաքականության գծով տնօրեն Ֆիդանկա Մաքգրատը նշել է, որ բանկի ներդրումները շարունակելու են վնասել դրա հեղինակությանն անգամ երբ բանկը դադարեցնի բաժնեմասնակցությունը «Լիդիան Ինթերնեյշնալում»։
Նա սադրիչ է որակել «Լիդիան Արմենիայի» պահնորդների կողմից օգոստոսի սկզբին Ամուլսարում վագոն-տնակի տեղադրումը։
2009-ից բանկը ֆինանսավորել է «Լիդիան» ընկերության երկրաբանահետախուզական աշխատանքները, հորատման և տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունները, բնապահպանական և սոցիալական հետևանքների մեղմացման միջոցառումները։
Ամուլսարի հանք տանող ճանապարհն արգելափակվել է 2018-ի հունիսից: Մինչ օրս Ամուլսարի պահապանները հերթապահում են հանքի մատույցներում՝ թույլ չտալով դրա շահագործումը։ ՀՀ կառավարության պետական բյուջեից մոտ $370,000 գումար էր հատկացրել միջազգային ELARD ընկերությանը, որը պետք է փորձաքննություն անցկացներ Ամուլսարի հանքի շահագործման մասով։ Ընկերությունը եկել էր եզրակացության, որ հանքի «ճիշտ» շահագործման դեպքում ՝ բնապահպանական ռիսկերը կլինեն կառավարելի։

13 Август 2020 - 09:09 AMT
Европейский банк реконструкции и развития прекращает инвестиции в находящийся в Армении золотой рудник Амулсар стоимостью 400 млн долларов. Об этом говорится в новой оценке органа по рассмотрению жалоб банка.
Отмечается, что золотой рудник Амулсар более двух лет, с 2018 года, находится в блокаде. Сообщения о том, что инвестиции ЕБРР должны прекратиться, появились в связи с возобновлением протестов против золотого месторождения после того, как новая охранная служба компании Lydian Armenia, которая является хозяином рудника, перенесла домики вагонного типа защитников Амулсара и установила вместо них свои, пишет Opendemocracy.net.
Базирующийся в Лондоне ЕБРР финансирует геологоразведочные работы, бурение и технико-экономическое обоснование, а также меры по смягчению воздействия на окружающую среду и социальную сферу со стороны Lydian с 2009 года и подвергается критике со стороны групп гражданского общества за поддержку компании.
«ЕБРР должен сделать публичное заявление, в котором изложена его позиция по проекту и текущим событиям», – сказала Фиданка МакГрат, сотрудник ЕБРР по политике в CEE Bankwatch Network.
«Недавняя отвратительная провокация со стороны охранной компании Lydian является лишь признаком репутационного ущерба, который эти инвестиции будут продолжать наносить ЕБРР, даже после того, как его пакеты акций в Lydian International будут ликвидированы», – отметила она.
Отмечается, что блокада Амулсара привела к сложному противостоянию между правительством Армении во главе с бывшим лидером протестов Николом Пашиняном, англо-канадской горнодобывающей компанией Lydian International и самими участниками протеста. Противостояние также привлекло международных сторонников рудника, включая ЕБРР, а также правительства Великобритании и США.