Օգոստոսի 13-ին Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայցի ապահովման միջնորդությունը մասնակի՝ այն մասով, որ արգելել է «Թիմ» ՍՊ ընկերությանը կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործարք և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունքները:
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ն հայցադիմում էր ներկայացրել Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ «ԹԻՄ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության՝ խնդրելով հաստատել, որ առկա պայմաններում «Թիմ» ՍՊԸ կողմից «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման բանակցային գործընթացում «Յուքոմ» ՓԲԸ պատկանող չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործումը և «Թիմ» ՍՊԸ հիմնադիրների կողմից «Յուքոմ» ՓԲԸ հանդեպ ունեցած ֆիդուցիար պարտավորությունների խախտումը հանդիսանում է անբարեխիղճ մրցակցություն, ինչպես նաև պարտավորեցնել «Թիմ» ՍՊ ընկերությանը դադարեցնել անբարեխիղճ մրցակցությունը:
«Յուքոմը» միջնորդել էր կիրառել հայցի ապահովման միջոց, մասնավորապես, «Թիմ» ՍՊԸ-ին արգելել վարել բանակցություններ «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման վերաբերյալ գործարքի կնքման շուրջ, ինչպես նաև կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման բանակցվող գործարքը (ստորագրել գործարքը և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունքները):
Հաշվի առնելով գործի առանձնահատկությունները՝ «Յուքոմը» ձեռնպահ է մնում հետագա տեղեկատվության տրամադրումից, սակայն գործի հետագա փուլերում, ըստ անհրաժեշտության, հավելյալ պարզաբանումներ կներկայացվեն հանրությանը:

13 августа Суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана частично удовлетворил ходатайство об обеспечении иска закрытого акционерного общества «Юком» по той части, что запретил обществу с ограниченной ответственностью «ТИМ» заключение сделки на приобретение акций ЗАО «Веон Армения» и представление на регистрацию прав, возникающих из сделки. Об этом сообщает пресс-служба компании «Юком».
ЗАО «Юком» представило исковое заявление в Суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана против общества с ограниченной ответственностью «ТИМ» с просьбой утвердить, что в текущих условиях, в процессе переговоров вокруг приобретения акций ЗАО «Веон Армения» обществом с ограниченной ответственностью «ТИМ», использование нераскрытой информации, принадлежащей ЗАО «Юком», и нарушение фидуциарных обязательств учредителей ООО «ТИМ» в отношении ЗАО «Юком» является недобросовестной конкуренцией, а также с просьбой обязать ООО «ТИМ» приостановить недобросовестную конкуренцию.
«Юком» представил ходатайство о применении средства обеспечения иска, в частности, запретить ООО «ТИМ» вести переговоры относительно заключения сделки о приобретении акций ЗАО «Веон Армения», а также заключить сделку на приобретение акций ЗАО «Веон Армения» (подписать сделку и представить на регистрацию права, вытекающие из сделки).
Отмечается, то принимая во внимание особенности дела, «Юком» воздерживается от предоставления дополнительных сведений, однако на дальнейших этапах дела, по необходимости, общественности будут представлены дополнительные разъяснения.