Ասիական Զարգացման Բանկը (ԱԶԲ) հաստատել է $750,000 արժեքով Գիտելիքի և օժանդակության տեխնիկական աջակցության ծրագիրը՝ ՀՀ-ում հեռավար կրթության հարթակի մշակման և շահագործման համար։
Այն կօժանդակի Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը (ԿԳՄՍՆ) արտակարգ իրավիճակների պայմաններում և նորմալ իրավիճակներում որակյալ և շարունակական կրթություն ապահովելու հարցում։
«Համազգային մակարդակում բոլոր սովորողների համար որակյալ և շարունակական կրթության հասանելիության ապահովումը հանդիսանում է Կառավարության հիմնական նպատակը և աջակցում է ԱԶԲ 2030 ռազմավարության՝ նորարարական տեխնոլոգիաները խթանելու և ինտեգրված լուծումներ տրամադրելու ղեկավար սկզբունքներին»,- հայտարարել է ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատին։
Ծրագիրը կառավարությանը կօգնի քաղաքականություն մշակել՝ հարթակից օգտվելու հավասար հնարավորություններ տալով բոլորին, ինչը կբավարարի սովորողների, նրանց խնամակալների և ուսուցիչների կարիքներին և ֆիզիկական բազմազան կարողություններին։
Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով ՀՀ-ում մարտից ուսումնական պրոցեսն ընթացել է հեռավար, ԿԳՄՍՆ-ն հայտարարել էր, որ դասերը դպրոցներում կվերսկսեն սեպտեմբերի 15-ից։

17 Август 2020 - 14:51 AMT
Азиатский банк развития (АБР) утвердил программу «Технической поддержки знаний и содействия» на $750,000 для содействия Армении в вопросе повышения устойчивости страны к пандемии коронавируса и другим заболеваниям посредством создания и эксплуатации площадки дистанционного образования.
В рамках программы будет создана площадка дистанционного образования, что создаст более широкие возможности для обучения и предоставления информации в более удобном для учащихся формате.
Площадка поможет детсадам и образовательным учреждениям для детей до 12 дет проводить занятия онлайн, а также предоставит учителям и учащимся механизмы обеспечения обратной связи в реальном времени и другие инструменты.
Глава армянского офиса АБР Паоло Спантигати отметил, что банк продолжит содействовать Армении в реформах образования в качестве одного из направлений стратегического партнерства со страной.
В связи с эпидемией коронавируса учебный процесс в Армении с марта ведется дистанционно. Ожидается, что занятия в школах возобновятся 15 сентября.