Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում խորհրդակցությանը քննարկվել են ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման հարցեր: Քննարկումը ծավալվել է համատարած հայտարարագրման գործընթացի կազմակերպման մեխանիզմների շուրջ:
Անդրադարձ է եղել հարկման արդյունավետ մոդելին, հարկման ենթակա եկամուտների տեսակներին, հայտարարատուների շրջանակին, վարչարարության գործիքներին և այլ հարցերի: Մտքերի փոխանակության ընթացքում ներկայացվել են առաջարկներ և դիտողություններ:
Փաշինյանը կարևորել է հայտարարագրման մշակույթի ներդրումը՝ ընդգծելով, որ այս բարեփոխման նպատակը պետականամետ մտածելակերպի և քաղաքացիական կեցվածքի ձևավորումն է: Վարչապետը հանձնարարել է քննարկման արդյունքներով շարունակել հայտարարագրման իմպլեմենտացիոն համապարփակ մեխանիզմների մշակման շուրջ աշխատանքը և ներկայացնել առաջարկներ:
Քննարկմանը մասնակցել են շահագրգիռ պետական կառույցների ղեկավարներ, ԱԺ պատկան հանձնաժողովների պատգամավորներ, վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
2019-ից ՀՀ-ում քննարկվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների ու գույքի հայտարարագրման համընդհանուր համակարգի ներդրման հնարավորությունը։ Համարվում է, որ դա կնպաստի ուղղակի հարկերի հավաքագրմանը՝ հասցնելով նվազագույնի վարչարարական ծախսերը:

Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultation on Thursday, August 27 to discuss the introduction of a system of universal declaration of natural persons’ incomes.
The meeting was attended by the heads of several government agencies, members of National Assembly standing committees and those of the Office of the Prime Minister.
Different mechanisms for organizing the process of universal declaration of incomes were discussed during the meeting, which focused on the need to develop an effective model of taxation, the types of income and the range of natural persons subject to taxation, the administrative toolkit to be used in this process and other issues of topical interest. Several proposals and recommendations were voiced during the exchange of views that followed.
Highlighting the introduction of a culture of income declarations in our country, Pashinyan urged the stakeholders to develop comprehensive mechanisms for the universal declaration of incomes and submit relevant proposals.