Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում խորհրդակցությանը քննարկվել են ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման հարցեր: Քննարկումը ծավալվել է համատարած հայտարարագրման գործընթացի կազմակերպման մեխանիզմների շուրջ:
Անդրադարձ է եղել հարկման արդյունավետ մոդելին, հարկման ենթակա եկամուտների տեսակներին, հայտարարատուների շրջանակին, վարչարարության գործիքներին և այլ հարցերի: Մտքերի փոխանակության ընթացքում ներկայացվել են առաջարկներ և դիտողություններ:
Փաշինյանը կարևորել է հայտարարագրման մշակույթի ներդրումը՝ ընդգծելով, որ այս բարեփոխման նպատակը պետականամետ մտածելակերպի և քաղաքացիական կեցվածքի ձևավորումն է: Վարչապետը հանձնարարել է քննարկման արդյունքներով շարունակել հայտարարագրման իմպլեմենտացիոն համապարփակ մեխանիզմների մշակման շուրջ աշխատանքը և ներկայացնել առաջարկներ:
Քննարկմանը մասնակցել են շահագրգիռ պետական կառույցների ղեկավարներ, ԱԺ պատկան հանձնաժողովների պատգամավորներ, վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
2019-ից ՀՀ-ում քննարկվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների ու գույքի հայտարարագրման համընդհանուր համակարգի ներդրման հնարավորությունը։ Համարվում է, որ դա կնպաստի ուղղակի հարկերի հավաքագրմանը՝ հասցնելով նվազագույնի վարչարարական ծախսերը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы внедрения системы всеобщего декларирования доходов физических лиц. В обсуждении приняли участие руководители заинтересованных госструктур, депутаты соответствующих комиссий НС, представители аппарата премьер-министра.
В ходе совещания были обсуждены механизмы организации процесса всеобщего декларирования. Были затронуты эффективная модель налогообложения, виды налогооблагаемого дохода, круг декларантов, инструменты администрирования и другие вопросы. В ходе обмена мнениями были озвучены предложения и замечания.
Пашинян подчеркнул важность внедрения культуры декларирования, подчеркнув, что цель этой реформы – формирование проправительственного менталитета и гражданской позиции. По итогам обсуждения премьер поручил продолжить работу по разработке комплексных механизмов имплементации декларирования и представить предложения.
С 2018 года в Армении обсуждается возможность введения универсальной системы декларирования доходов и имущества физических лиц. Считается, что это будет способствовать сбору прямых налогов, минимизируя административные расходы.