ՌԴ և ՀՀ տրանսպորտային գերատեսչությունները կարգավորել են տարաձայնությունները Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեության ոլորտում, տեղեկացնում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը:
Արձանագրությունը ստորագրել են ՌԴ տրանսպորտի փոխնախարար – Երկաթուղային տրանսպորտի դաշնային գործակալության պետ Վլադիմիր Տոկարևը և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը:
Այսպիսով Ռուսաստանի երկաթուղիների դուստր ձեռնարկության՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ֆինանսատնտեսական գործունեության հետ կապված բոլոր տարաձայնությունները վերացվել են:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀԿԵ-ում 60 մլն դոլարի չարաշահումներ են հայտնաբերվել։ Նա հավելել էր, որ քննություն է ընթանում: «Կարող եմ ասել, որ մենք այդ հարցում ՌԴ նախագահի հետ ոչ մի տարաձայնություն չունենք»,-ասել էր վարչապետը:
Մասնավորապես, փաստաթղթում նշված է, որ ՌԴ և ՀՀ համապատասխան նախարարությունները համաձայն են ՀԿԵ գործունեության վերաբերյալ անկախ աուդիտորական ստուգումների արդյունքների հետ, որոնք կատարվել են 2008-ին կոնցեսիոն պայմանագրի կնքման պահից։ Հաստատվել է նաև, որ ՀԿԵ-ն լիովին կատարել է իր ներդրումային պարտավորությունները և, որպես դրա հետևանք, կողմերը չունեն բողոքներ։
Նշվում է, որ արձանագրության ստորագրումը կարևոր է ՀԿԵ առջև ծառացած խնդիրների լուծման համար։ Խոսքն ինչպես բեռնափոխադրումների և ուղևորահոսքի ծավալների ավելացման, այնպես էլ երկաթուղու շարժակազմի թարմացման մասին է։
2018-ի թավշյա հեղափոխությունից հետո խուզարկություններ իրականացվեցին ՀԿԵ գրասենյակում՝ հարկերից խուսափելու կասկածանքով: Ընկերությունը հայտարարեց, որ չի ընդունում մեղադրանքները և որ հետաքննությունը կողմնակալ է:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության 100% դուստր ձեռնարկություն հանդիսացող «Հայկական երկաթուղին» կոնցեսիոն պայմանագրով 30 տարով փոխանցվել է Ռուսաստանի երկաթուղիներին 2008-ին:

Транспортные ведомства России и Армении урегулировали разногласия в сфере деятельности Южно-Кавказской железной дороги (дочерняя компания ОАО «РЖД», управляющая железными дорогами Армении), сообщил Минтранс РФ.
В отношении финансово-хозяйственной деятельности предприятия были сняты все разногласия. Протокол подписали заместитель министра транспорта РФ – руководитель Федерального агентства железнодорожного транспорта Владимир Токарев и заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армении Армен Симонян.
В документе зафиксировано согласие профильных министерств Армении и РФ с результатами независимых аудиторских проверок деятельности ЮКЖД, проведенных за весь период действия концессионного договора, заключенного в 2008 году. Также подтверждено полное исполнение ЮКЖД своих инвестиционных обязательств и, как следствие, отсутствие претензий сторон.
Железнодорожная инфраструктура Армении была передана в концессионное управление ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» на 30 лет с правом пролонгации еще на 10 лет в 2008 году. Однако в 2018-м Следственный комитет Армении сообщал, что в рамках уголовного дела расследует деятельность ЮКЖД за 10 лет. В августе 2018 года в офисе ЮКЖД в Армении провели обыски в рамках дела о неуплате налогов. В компании в ответ заявили об ангажированности следствия. Всего против ЮКЖД, по информации телеканала RTVI, заведено семь дел, объединенных в одно производство. Премьер Армении Никол Пашинян заявлял, что сумма злоупотреблений в ЮКЖД достигла $60 млн.
В сентябре 2019 года Минтранс России не отрицал возможность досрочного расторжения договора, однако позднее ОАО «РЖД» приняло решение рассмотреть совместно с властями Армении возможность актуализации концессионного договора на управление железными дорогами республики.