Հայաստանում Հռադամիզդ արքային նվիրված գերմանացի կոմպոզիտոր Գեորգ Ֆրիդրիխ Հենդելի օպերան կբեմադրվի Գառնու հեթանոսական տաճարում 2021-ի գարնանը։
Օպերային մասնակցում են հայտնի երգիչներ Բարսեղ Թումանյանը, Աննա Ագլատովան և Յուլիա Լեժնևան։
Նախագծի պրոդյուսեր Գագիկ Մանասյանի խոսքով՝ սիմվոլիկ է օպերայի բեմադրումը Գառնիի տաճարում, քանի որ լիբրետտոյում հիշատակվում է տաճարը։ Sputnik Armenia գործակալության փոխանցմամբ՝ հրավիրվել են հռչակավոր դիրիժոր Ջորջ Փեհլեվանյանը, վրացի ռեժիսոր Ռոբերտ Ստուրուան։
Հռադամիզդը եղել է Մեծ Հայքի դրածո թագավորներից մեկը 51-53 թվականներին։ Գահակալել է Հռոմեական և իբերական ուժերի օգնությամբ։ Չկարողանալով դիմադրել Հայոց թագավոր Տրդատ Ա-ին, փախել է Վիրք։ Փախուստի ճանապարհին սպանել հղի կնոջը և գցել Երասխի ջրերը։ Սակայն Զենոբիան փրկվել է և տեղի հովիվները նրան տարել են Տրդատ Ա-ի մոտ։ Այս իրադարձությունը գրի է առել Տակիտոսը։

9 Сентябрь 2020 - 15:04 AMT
В языческом храме Гарни в Армении состоится премьера оперы «Радамист» немецкого композитора Георга Фридриха Генделя.
Премьера оперы состоится весной 2021 года, пишет «МИР 24».
Презентацию проекта провела большая команда из Армении, Грузии и России. Участвуют и знаменитости – певец Барсег Туманян, оперные исполнительницы Анна Аглатова и Юлия Лежнева.
«Это история о людских страстях, и, наверное, символично не то, что действие происходит здесь, как и в опере. Символично то, что это языческий храм, наверно, один из немногих сохранившихся. Собственно говоря, страсть и поклонение перед страстью – это было как раз очень языческое. Поэтому, наверно, еще и в этом фишка этой постановки», – заявил президент Ассоциации IPСhain Андрей Кричевский.