Ասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2020-ին 4% անկում կունենա։ Նախորդ անգամ բանկը կանխատեսել էր 3.5%-ի անկում: Միաժամանակ 2021-ին կանխատեսվում է տնտեսական աճի վերականգնում 3․5%-ով:
Զեկույցում ասվում է, որ կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով 2019-ին Հայաստանի 7% տնտեսական աճը 2020-ի առաջին կիսամյակում կրճատվել է 5.7%-ով: Գյուղատնտեսությունն աճել է 1․8% -ով:
Արդյունաբերությունը, բացառությամբ շինարարության ոլորտի, ընկել է 2%-ով: Խիստ կարանտինը մարտի կեսից մինչև մայիսի կեսը հետաձգել է ներդրումային ծրագրեր՝ կրճատելով շինարարությունը 30․4%-ով: Գրեթե բոլոր ուղղություններով ծառայությունների ծավալը նվազել է 4.4%-ով:
Նշվում է, որ գնաճը ցածր է եղել՝ պայմանավորված ներքին և միջազգային ցածր պահանջարկով, նավթի գների անկմամբ և բավականին կայուն փոխարժեքով:
Բանկը 2020-ին կանխատեսում է Ադրբեջանի տնտեսության 4.3% անկում, 2021-ին՝ 1․2% աճ, Վրաստանի տնտեսության 2020-ին՝ 5% անկում, 2021-ին՝ 4․5% աճ։

Азиатский банк развития (АБР) прогнозирует спад экономики Армении в 2020 году на 4% вместо 3.5% в предыдущем прогнозе. Об этом говорится в обновленном отчете АБР.
При этом, отмечается, что в 2021 году Армения зарегистрирует восстановление роста экономики на 3.5%.
В отчете говорится, что из-за Covid-19 7-процентный рост экономики Армении в 2019 году сократился на 5.7% в первой половине 2020 года. Сельское хозяйство выросло всего на 1.8%. Промышленность без учета строительства упала на 2.0%. Жесткий локдаун с середины марта до середины мая отложил инвестиционные проекты, сократив строительство на 30.4%. Практически по всем направлениям объем услуг сократился на 4.4%.
По данным АБР, инфляция была низкой, со слабым спросом внутри страны и за рубежом, низкими ценами на нефть и довольно стабильным обменным курсом.
АБР прогнозирует спад экономики Азербайджана в 2020 году на 4.3% с ростом в 1.2% в 2021 году. Между тем в Грузии экономика сократится на 5% в 2020 году, а затем восстановится на 4.5% в 2021 году.
В апреле АБР заявил, что экономический рост в Армении, согласно прогнозам, замедлится с «необычно высокого уровня» в 7.6%, достигнутого в 2019 году, до 2.2% в 2020 году из-за воздействия Covid-19. Банк пересмотрел свой прогноз в июле и предсказал сокращение ВВП на 3.5%.