Վարշավայի ֆոնդային բորսան Հայաստանի Կենտրոնական Բանկի հետ ստորագրել է պայմանաթերթ` ՀՀ բորսայի 65%-ը ձեռք բերելու բանակցությունների վերաբերյալ:
Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 100%-ի նախնական գնահատված արժեքը $1․6 մլն է։
Կենտրոնական բանկը տնօրինում է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 90.1%-ը: Մնացած 9.9%-ը բորսայի բաժնետոմսերն են: Գործարքից հետո ԿԲ-ն կպահպանի դրա 25%-ը, իսկ մնացած 10%-ը ձեռք կբերի երրորդ կողմը, որին նշանակելու է ՎՖԲ-ն:
Նշվում է, որ համաձայնությունը պարտադիր բնույթ չի կրում: Ձեռքբերման վերջնական պայմանները կախված կլինեն նաև համապատասխան կորպորատիվ հավանությունների արդյունքներից:
«Կարծում եմ՝ ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ձեռքբերումը կնպաստի Հայաստանի կապիտալի շուկայի արագ աճին, իսկ Վարշավայի ֆոնդային բորսան կկարողանա գոհացուցիչ եկամտաբերություն ապահովել ներդրումից: Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ Լեհաստանը նպաստում է զարգացող շուկաների կայացմանը, ինչը լավ ուղղություն է», – ասել է Լեհաստանի փոխվարչապետ և պետական ակտիվների նախարար Յացեկ Սասինը:
Ըստ ԿԲ հաղորդագրության՝ հաջորդ քայլով ՎՖԲ-ն կկատարի համալիր ուսումնասիրություն, կմշակի Հայաստանի արժեթղթերի բորսայի զարգացման հնգամյա ծրագիր` ԿԲ-ի և Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հետ համատեղ, և կսահմանի ներդրումային համաձայնագրի վերջնական պայմանները, որոնք կարող են տարբերվել շրջանակայինից:
ՀՖԲ-ի հիմնական գործը ֆինանսական գործիքներով առևտրի կազմակերպումն է և Հայաստանում ֆինանսական գործիքներով գործարքների համար քլիրինգային տան և վճարահաշվարկային ընկերության գործունեության իրականացումը:

Варшавская фондовая биржа (ВФБ) подписала с Центральным банком Республики Армения соглашение о переговорах по приобретению 65% фондовой биржи Армении. Об этом сообщает пресс-служба ЦБ РА.
Предварительная оценочная стоимость 100% фондовой биржи Армении составляет около 6 млн польских злотых ($1.6 млн).
Центробанку Армении принадлежит 90.1% фондовой биржи Армении. Остальные 9.9% – это акции фондовой биржи. После сделки ЦБ Армении сохранит 25% фондовой биржи Армении, а остальные 10% приобретет третья сторона, которую назначит АФБ.
Подписанный меморандум о намерениях не имеет обязательной правовой силы и определяет основные условия дальнейших переговоров.
«Отношения, достигнутые между ВФБ и Центральным банком Армении, являются хорошей новостью для обеих сторон. Во многих отраслях экономики Армении есть потребность в качественных инвестициях, так как страна имеет огромный потенциал роста. Инвестиции – стимул для экономического роста, особенно на развивающихся рынках. Думаю, приобретение армянской фондовой биржи со стороны ВФБ будет способствовать быстрому росту рынка капитала Армении, а Варшавская фондовая биржа сможет обеспечить удовлетворительную прибыльность от инвестиций. Важно также и то обстоятельство, что Польша способствует становлению развивающихся рынков, что является хорошим направлением», – сказал вице-премьер и министр государственных активов Польши Яцек Сасин.
Подписанный договорный лист определяет рамочные условия дальнейших переговоров, которые направлены на заключение возможного инвестиционного соглашения. В качестве следующего шага ВФБ проведет комплексное исследование, совместно с ЦБ Армении и фондовой биржей Армении разработает пятилетнюю программу развития армянской биржи ценных бумаг и установит окончательные условия инвестиционного соглашения, которые могут отличаться от рамочных условий.