Փետրվարի 14-ի երեկոյան Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ «Եվրատեսիլ 2009»-ի մրցույթի մասնակիցների եզրափակիչ ընտրությունը, որը հեռարձակվում էր ուղիղ եթերով: Ընդհանուր քվեարկության արդյունքներով «Եվրատեսիլ 2009»-ին Հայաստանը կներկայացնեն Ինգա եւ Անուշ Արշակյանները:
Մրցույթի հաղթողների մասնակցությամբ մամլո ասուլիսում «Նոր պար» («Ջան, ջան») երգի ընտրության առնչությամբ Անուշ Արշակյանն ասաց. «Եվրատեսիլ» մրցույթը նման է ֆուրշետի, որտեղ մարդիկ հավաքվում են ուղղակի շփվելու համար, եւ եթե տանել այնտեղ ավանդական փախլավան, ամեն մեկը չի կարողանա այն մարսել, իսկ եթե ներկայացնել պարային համարով համեմված երգ, այն ավելի մատչելի կլինի Եվրոպայի համար»:
Էթնո-փոփ ոճով գրված «Նոր պար» երգի խոսքերի հեղինակներն են Ավետ Բարսեղյանն ու Վարդան Զադոյանը, կոմպոզիտորն է Մարի Հակոբյանը, գործիքավորումը Արա Թորոսյանի:
Եզրափակիչին մասնակցում էին 21 երաժիշտներ` մենակատարներ ու խմբեր, որ հանդես են գալիս փոփ, ռոք եւ ռեփ ոճերով: Քվեարկության արդյունքում երկրորդ տեղը գրավեց «Նոր ալիք 2008» մրցույթի մասնակից Մհերը, երրորդ ու չորրորդ տեղերը գրավեցին ռոք-խմբեր «Բամբիռն» ու «Դորիանսը»:

16 Февраль 2009 - 09:02 AMT
Вечером 14 февраля в Концертном зале спортивного комплекса имени Карена Демиртчана в прямом эфире состоялся финальный отбор участника конкурса “Евровидение 2009”. По результатам всеобщего голосования Армению на конкурсе “Евровидение 2009” в Москве будут представлять Инга и Ануш Аршакяны.
На пресс-конференции с участием победителей конкурса по поводу выбора песни “Нор пар” (“Джан, джан”) Ануш Аршакян сказала: «Конкурс песни «Евровидение» похоже на фуршет, где люди собираются просто пообщаться, и если отвезти туда традиционную пахлаву, не каждый сможет ее переварить, а если преподнести песню, разбавленную танцевальным номером – она станет более доступной для Европы»
Авторчы текста песни в стиле этно-поп “Нор пар” – Авет Барсегян и Вардан Задоян, композитор – Мари Акопян, аранжировка Ара Торосяна.
В финале принял участие 21 музыкант: солисты и группы, выступающие в стилях поп, рок и рэп. В результате голосования второе место занял участник “Новой волны 2008» Мгер, третье и четвертое – рок -группы «Бамбир» и «Дорианс»,