Ընթացիկ շաբաթը Հայաստանում նվիրված է հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանին: Փետրվարի 16-23 ողջ Հայաստանում կացնկացվեն բաց դասեր, դպրոցական միջոցառումներ, ստեղծագործական մրցութային վիկտորիններ` նվիրված Հովհաննես Թումանյանի 140-ամյակին: Հիմնական հանդիսավոր միջոցառումները կկայանան փետրվարի 19-ին: Տոնական օրը կսկսվի Երեւանի պետական համալսարանի Ե.Չարենցի անվ. լսարանում «Հովհաննես Թումանյանի հրապարակախոսությունը ժամանակի զուգակցությամբ» եւ Հյուսիսային համալսարանում «Թումանյանը եւ 21-րդ դարը» երկօրյա կոնֆերենցիաների բացումից: Միեւնույն ժամանակ մեծ գրողի հայրենի գյուղ Դսեղում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ կանցակցվի Հովհաննես Թումանյանի 140-ամյակին նվիրված տոնակատարությունների շարքը, որի ընթացքում տեղի կունենա «Գրադարան անիվների վրա» ավանդական ծրագիրը:
Տոնական օրը կավարտվի «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կազմակերպված համերգով եւ Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանում կազմակերպված հանդիսավոր պարահանդեսով:

The current week will be dedicated to Hovhannes Tumanyan , the great Armenian poet and writer.
From Feb 16 to 23 open lessons, school events, quiz competitions dedicated to 140th birthday of the great writer will be held throughout Armenia. The main ceremonial celebrations are due on Jan 19. The day of celebration will start with the opening of a 2 day conference “Tumanyan’s political Essays in modern parallels” in Charents Hall of Yerevan State University and “Tumanyan and the 21st century” in Northern University.
In Dsegh village, the birthplace of Tumanyan, Armenian President Serzh Sargsyan will attend a gala opening of festivities cycle will take place, along with a traditional “A library on Wheels” program.
The day of celebrations will end with a concert in Arno Babaganyan concert hall and gala ball in Hovhannes Tumanyan Museum House.