Ընթացիկ շաբաթը Հայաստանում նվիրված է հայ մեծ գրող Հովհաննես Թումանյանին: Փետրվարի 16-23 ողջ Հայաստանում կացնկացվեն բաց դասեր, դպրոցական միջոցառումներ, ստեղծագործական մրցութային վիկտորիններ` նվիրված Հովհաննես Թումանյանի 140-ամյակին: Հիմնական հանդիսավոր միջոցառումները կկայանան փետրվարի 19-ին: Տոնական օրը կսկսվի Երեւանի պետական համալսարանի Ե.Չարենցի անվ. լսարանում «Հովհաննես Թումանյանի հրապարակախոսությունը ժամանակի զուգակցությամբ» եւ Հյուսիսային համալսարանում «Թումանյանը եւ 21-րդ դարը» երկօրյա կոնֆերենցիաների բացումից: Միեւնույն ժամանակ մեծ գրողի հայրենի գյուղ Դսեղում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներկայությամբ կանցակցվի Հովհաննես Թումանյանի 140-ամյակին նվիրված տոնակատարությունների շարքը, որի ընթացքում տեղի կունենա «Գրադարան անիվների վրա» ավանդական ծրագիրը:
Տոնական օրը կավարտվի «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում կազմակերպված համերգով եւ Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանում կազմակերպված հանդիսավոր պարահանդեսով:

Текущая неделя в Армении посвящена великому армянскому писателю Ованесу Туманяну. С 16 по 23 февраля по всей Армении пройдут открытые уроки, школьные мероприятия, творческие конкурсные викторины, посвященные 140-летию Ованеса Туманяна. Основные торжественные мероприятия пройдут 19 февраля. Праздничный день начнется с открытия двухдневных конференций “Публицистика Ованеса Туманяна в параллелях современности” в зале имени Чаренца ереванского государственного университета и “Туманян и 21 век” в Северном университете. В то же время в родном селе великого писателя Дсех в присутствии президента Армении Сержа Саркисяна пройдет праздничное открытие цикла торжеств, посвященных 140-летию Ованеса Туманяна, в рамках которого пройдет традиционная программа “Библиотека на колесах”.
Праздничный день завершится концертом в концертном зале “Арно Бабаджанян” и торжественным балом в доме-музее Ованеса Туманяна.