Փետրվարի 20-ին Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում բացվել է Արցախյան շարժման 21-ամյակին նվիրված ցուցահանդես: Ցուցահանդեսին ներկայացվել են լուսանկարներ, քարտեզներ եւ վերջին 5 տարիների ընթացքում Շուշիում, Խանդաբերդյան տաճարում եւ Տիգրանակերտում կատարված հնագիտական պեղումների արդյունքների մի մասը:
Բոլոր երեք պատմական հայկական հուշարձանները գտնվում են ազատագրված տարածքներում եւ իրենցից ներկայացնում են տվյակ տարածքում երկու հազար տարի շարունակ հայկական էթնոսի եւ մշակույթի առկայության վառ ապացույցը:
Շուշիի պեղումների ժամանակ հայտնաբերվեցին դամբարաններ, որոնք թույլ տվեցին մասնագետներին հաստատել, որ Շուշիի պլատոն բնակեցված է եղել դեռեւս մ. թ. ա. երկորդ դարում: Իսկ նույն տարածքի միջնադարյան հուշարձանների հնագիտական պեղումները ապացուցեցին այդտեղ XII դարից հայկական մշակույթի առկայությունը:
Արցախի Վերին Խաչեն շրջանում գտնվող Խանդաբերդ տաճարի հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվեցին մոնղոլական արշավանքների շրջանում հայկական կենցաղի մանրամասն նկարագրություններ: Եւ, վերջապես, ցուցահանդեսին ներկայացվել էին մ. թ. ա. առաջին դարից մինչեւ մեր թվարկության տասնչորսերորդ դարը գոյատեւած արցախյան Տիգրանակերտի պեղումների լուսանկարները, քարտեզներն ու գտածոները: Երեք տարի տեւած հնագիտական աշխատանքների արդյունքում մասնագետներին հաջողվեց պեղել ամրոցային պատի մի հատվածը, ամրացված հատվածի ժայռափոր հիմքերը, նույն շրջանում գտնվող բազիլիկայի մի մասը:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչեւ մարտի վերջ եւ կազմակերպված է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի աջակցությամբ:

20 февраля в Национальном музее-институте архитектуры открылась выставка в честь 21-летия начала Арцахского движения. На выставке представлены фотографии, карты и часть находок с археологических раскопок, проведенных за последние 5 лет в Шуши, Хандабердском храме и Тигранакерте.
Все три исторических армянских памятника находятся на освобожденных территориях и представляют собой яркое доказательство присутствия в данном районе армянского этноса и культуры на протяжении двух тысячи лет.
При раскопках Шуши были обнаружены гробницы, которые позволили специалистам утвердить, что Шушинское плато было населено еще во втором веке до нашей эры. А археологические раскопки средневековых памятников в том же районе доказали о присутствии здесь армянской культуры с XII века.
В результате исследований храма Хандаберд, расположенного в провинции Арцаха Верин Хачен, найдены подробные описания армянского быта во времена нашествия монгольских орд. И, наконец, на выставке были представлены фотографии, карты и находки с раскопок арцахского Тигранакерта, существовавшего с первого века до нашей эры до четырнадцатого века нашего века. Во время археологических работ, осуществлявшихся на протяжении трех лет, специалистам удалось открыть часть крепостной стены, выточенные в скале основы укрепленного района, часть базилики, находящейся в том же районе.
Выставка, которая продлится до конца марта, организована при содействии Министерства культуры Армении, института археологии и этнографии при Национальной академии наук РА.