Փետրվարի 20-ին Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում բացվել է Արցախյան շարժման 21-ամյակին նվիրված ցուցահանդես: Ցուցահանդեսին ներկայացվել են լուսանկարներ, քարտեզներ եւ վերջին 5 տարիների ընթացքում Շուշիում, Խանդաբերդյան տաճարում եւ Տիգրանակերտում կատարված հնագիտական պեղումների արդյունքների մի մասը:
Բոլոր երեք պատմական հայկական հուշարձանները գտնվում են ազատագրված տարածքներում եւ իրենցից ներկայացնում են տվյակ տարածքում երկու հազար տարի շարունակ հայկական էթնոսի եւ մշակույթի առկայության վառ ապացույցը:
Շուշիի պեղումների ժամանակ հայտնաբերվեցին դամբարաններ, որոնք թույլ տվեցին մասնագետներին հաստատել, որ Շուշիի պլատոն բնակեցված է եղել դեռեւս մ. թ. ա. երկորդ դարում: Իսկ նույն տարածքի միջնադարյան հուշարձանների հնագիտական պեղումները ապացուցեցին այդտեղ XII դարից հայկական մշակույթի առկայությունը:
Արցախի Վերին Խաչեն շրջանում գտնվող Խանդաբերդ տաճարի հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվեցին մոնղոլական արշավանքների շրջանում հայկական կենցաղի մանրամասն նկարագրություններ: Եւ, վերջապես, ցուցահանդեսին ներկայացվել էին մ. թ. ա. առաջին դարից մինչեւ մեր թվարկության տասնչորսերորդ դարը գոյատեւած արցախյան Տիգրանակերտի պեղումների լուսանկարները, քարտեզներն ու գտածոները: Երեք տարի տեւած հնագիտական աշխատանքների արդյունքում մասնագետներին հաջողվեց պեղել ամրոցային պատի մի հատվածը, ամրացված հատվածի ժայռափոր հիմքերը, նույն շրջանում գտնվող բազիլիկայի մի մասը:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչեւ մարտի վերջ եւ կազմակերպված է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի աջակցությամբ:

An exhibition dedicated to 21st anniversary of Karabakh Movement opened in the National Architecture Museum-Institute in Yerevan on Feb. 20.
The exhibition featured photographs, maps and other archeological findings from excavations made within the last 5 years in Shushi, Khandaberd church and Tigranakert.
All 3 historical monuments are situated in the liberated territories and serve as a striking proof of 2000 years of Armenian culture there.
Shushi excavations resulted in a discovery of tombs, which proved assertions about Shushi plateau having been peopled even in 2nd century B.C. Medieval monuments of Armenian origin dating back to the XII century were discovered in the same region.
As a result of researches made on the territory of Khadaberd church, accurate descriptions of Mongolian invasions were discovered. After 3 years of archeological excavations, specialists uncovered a part of а pinion wall, carved inside a cliff, as well as fragments of basilica situated in the same region.
The exhibition to last till the end of March was organized with the assistance of Armenian Ministry of Culture, Institute of Archeology and Ethnography under RA National Academy of Sciences.