Փետրվարի 20-ին Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ հայկական «Գժուկ» մանկական երկիծական ամսագրի պրեմիերան: Ներկայացվեցին 15 թողարկումներից 5-ը: «Գժուկի» գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Վաթյանը լրագրողների զրույցում հետեւյալ կարծիքը հայտնեց. «Բավականին դժվար էր գտնել հայ ռեժիսորների, որոնք մասնագիտանում են կատակերգությունների վրա, քանի որ այսօրվա հայկական մշակույթում կատակերգությունն այնքան էլ տարածված չէ: Սակայն «Գժուկի» շնորհիվ սերիալներով լցված հեռուստաեթերում երեխաները կկարողանան ինչ-որ բարի, ծիծաղելի, մի փոքր ուսանելի բան տեսնել,-ասել է Արմեն Վաթյանը եւ հավելել:-Սակայն մենք խրատելու նպատակ չենք հետապնդում»:
Դերասանուհի Լալա Մնացականյանը, որն այսօր հանդես է գալիս որպես «Գժուկի» երկու թողարկումների ռեժիսոր, նոր նախագծի մասին ասասց հետեւյալը` «Ռուսական «Երալաշը» 35 տարեկան է, իսկ այսօր մենք տոնում ենք փոքրիկ «Գժուկի» առաջին քայլերը: Նա նաեւ հավելել է, որ բավականին դժվար էր ու միաժամանակ հաճելի աշխատել երեխաների հետ, քանի որ նրանք շատ զգայուն են կեղծիքի ու ստի նկատմամբ, ինչը ստիպում էր բոլորին ամբողջ հոգով աշխատել:
Որպես «Գժուկի» ռեժիսորներ հանդես են եկել Լալա Մնացականյանը, Լուսինե Երնջակյանը, Գրիգոր Խաչատրյանը, Տիգրան Խզմալյանը, Արմեն Վաթյանը, կոմպոզիտոր Արթուր Միտինյանը եւ այլոք:
Ըստ Արմեն Վաթյանի, առաջիկա ամիսներին նախատեսվում է անցկացնել «Գժուկ» մանկական կինոմրցանակի հանձնում լավագույն դերասան երեխային:
Հաջորդ շաբաթից, «Գժուկ» հեռուստահանդեսը կհայտնվի Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում: Մանկական երկիծական հանդեսը ստեղծվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից, Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

20 февраля в ереванском кинотеатре «Москва» состоялась премьера армянского детского юмористического журнала «Гжук». На премьере было представлено 5 из 15 готовых выпусков. Художественный руководитель «Гжука» Армен Ватян в беседе с журналистами высказал следующее мнение: «Довольно трудно было найти армянских режиссеров, специализирующихся на комедиях, так как в сегодняшней армянской культуре комедия не слишком популярна. Но благодаря “Гжуку” в заполненном сериалами теле-эфире дети смогут посмотреть нечто доброе, смешное, несколько поучительное и пародийное, – сказал Армен Ватян и добавил – Однако мы не преследуем поучительных целей».
Актриса Лала Мнацаканян, выступившая в качестве режиссера двух выпусков «Гжука», о новом проекте высказала следующее: «Российскому «Ералашу» 35 лет, а сегодня мы празднуем первые шаги малыша «Гжука». Так же Лала Мнацаканян добавила, что было довольно трудно и одновременно приятно работать с детьми, так как они очень чувствительны к фальши и лжи, что заставляло всех вкладывать душу в работу.
В качестве режиссеров “Гжука” выступили Лала Мнацаканян, Лусине Еринджакян, Григор Хачатрян, Тигран Хзмалян, Арен Ватян, композитор Артур Митинян и другие.
По словам Армена Ватяна, в ближайшие месяцы планируется проведение детской кинопремии «Гжук» самому лучшему актеру-ребенку.
Со следующей недели планируется выход журнала «Гжук» в эфире Общественного телевидения Армении. Детский юмористический журнал создан Национальным киноцентром Армении, при поддержке Министерства культуры Армении.