Փետրվարի 20-ին Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ հայկական «Գժուկ» մանկական երկիծական ամսագրի պրեմիերան: Ներկայացվեցին 15 թողարկումներից 5-ը: «Գժուկի» գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Վաթյանը լրագրողների զրույցում հետեւյալ կարծիքը հայտնեց. «Բավականին դժվար էր գտնել հայ ռեժիսորների, որոնք մասնագիտանում են կատակերգությունների վրա, քանի որ այսօրվա հայկական մշակույթում կատակերգությունն այնքան էլ տարածված չէ: Սակայն «Գժուկի» շնորհիվ սերիալներով լցված հեռուստաեթերում երեխաները կկարողանան ինչ-որ բարի, ծիծաղելի, մի փոքր ուսանելի բան տեսնել,-ասել է Արմեն Վաթյանը եւ հավելել:-Սակայն մենք խրատելու նպատակ չենք հետապնդում»:
Դերասանուհի Լալա Մնացականյանը, որն այսօր հանդես է գալիս որպես «Գժուկի» երկու թողարկումների ռեժիսոր, նոր նախագծի մասին ասասց հետեւյալը` «Ռուսական «Երալաշը» 35 տարեկան է, իսկ այսօր մենք տոնում ենք փոքրիկ «Գժուկի» առաջին քայլերը: Նա նաեւ հավելել է, որ բավականին դժվար էր ու միաժամանակ հաճելի աշխատել երեխաների հետ, քանի որ նրանք շատ զգայուն են կեղծիքի ու ստի նկատմամբ, ինչը ստիպում էր բոլորին ամբողջ հոգով աշխատել:
Որպես «Գժուկի» ռեժիսորներ հանդես են եկել Լալա Մնացականյանը, Լուսինե Երնջակյանը, Գրիգոր Խաչատրյանը, Տիգրան Խզմալյանը, Արմեն Վաթյանը, կոմպոզիտոր Արթուր Միտինյանը եւ այլոք:
Ըստ Արմեն Վաթյանի, առաջիկա ամիսներին նախատեսվում է անցկացնել «Գժուկ» մանկական կինոմրցանակի հանձնում լավագույն դերասան երեխային:
Հաջորդ շաբաթից, «Գժուկ» հեռուստահանդեսը կհայտնվի Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում: Մանկական երկիծական հանդեսը ստեղծվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից, Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

On Feb. 20 in Moscow movie theatre hosted the premiere of Gzhuk, a comic TV journal for children.
“It was pretty hard to find Armenian directors specializing in comedies, as comedy is not too popular in modern Armenian culture. Yet, thanks to Gzhuk, the children will be able to find something kind, funny and instructive among the programs soap opera-flooded television has to offer” said Gzhuk Art Manager Armen Vatyan. “Still, we’re not trying to preach at kids.”
Actress Lala Mnatsakanyan, who directed 2 Gzhuk editions, said, “Russian Yeralash is 35 years old while we’re celebrating the fist steps of little Gzhuk.”
She added that working with kinds was both a hard and a pleasing experience, as they’re very sensitive to lies and falseness, and that “made you put your whole soul into the work.”
The journal was directed by: Lala Mnatsakanyan, Lusine Erindjakyan, Grigor Khatchatryan, Tigran Khzmalyan, Armen Vatyan, composer Arthur Mitinyan and others.
According to Armen Vatyan, in near future Gzhuk cinema award ceremony will is planned where the best child actor will be given a prize.
Starting from next week Gzhuk will be broadcasted on Public Television of Armenia. The comic TV journal for children was created by the Armenian National Cinema Center with the assistance of Ministry of Culture.