Հայաստանը չի մասնկացի «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի միջազգային մրցույթին:
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունները և կորոնավիրուսի համավարակը, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշում է կայացրել այս տարի չմասնակցել Եվրոպայի հեռարձակողների միության կողմից կազմակերպվող «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի միջազգային մրցույթին: Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական թիմը 2020-ի մրցույթի մասնակից էր ընտրել տասներեքամյա Մալենային։ Նա միանգամայն տրամաբանական է համարել այս որոշումը»,- ասվում է Հանրային հեռուստաընկերության հայտարարության մեջ։
«Եվրատեսիլ» և «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթների գործադիր տնօրեն Մարթին Օսթերդալն ասել է. «Հայաստանը «Մանկական եվրատեսիլի» հաջողակ մասնակիցներից մեկն է և նախորդ 13 մրցույթում երբեք լավագույն տասնյակից դուրս չի մնացել։ Մենք հասկանում ենք մասնակցությունից հրաժարվելու Հայաստանի պատճառները, և սա շատ ցավալի լուր է՝ նրանց պակասը կզգացվի։ Սիրով կսպասենք Հայաստանի վերադարձին 2021-ին»։
Մրցույթը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 29-ին՝ Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում, որին կմասնակցի 12 պետության ներկայացուցիչ։ Կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով «Մանկական եվրատեսիլ 2020»-ը պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի կունենա փոփոխված ֆորմատով՝ մասնակիցների ելույթները տեսագրվելու են և հեռուստաշոուի տեսքով ներկայացվելու հեռուստադիտողին։

5 Ноябрь 2020 - 14:41 AMT
Армения не примет участие в международном песенном конкурсе «Детское Евровидение-2020». Об этом сообщила Общественная телекомпания Армении.
Отмечается, что с учетом сложившейся ситуации, в частности, развязанных против Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) военных действий и пандемии коронавируса, Общественная телекомпания Армении приняла решение в этом году не участвовать в международном песенном конкурсе «Детское Евровидение-2020», организованное Европейским вещательным союзом.
От Армении в конкурсе должна была принять участие 13-летняя Малена. Она посчитала решение об отмене участия абсолютно логичным в сложившейся ситуации.
При этом исполнительный директор песенных конкурсов «Евровидение» и «Детское Евровидение» Мартин Остердаль прокомментировал решение Армении.
«Армения – одна из самых успешных участниц «Детского Евровидения» и за прошедшие 13 лет никогда не выходила из первой десятки лучших. Мы понимаем причины отказа Армении от участия, и это крайне печальная новость, их отсутствие будет заметным. С радостью будем ждать возвращения Армении в 2021 году», – заявил он.
Конкурс состоится 29 ноября в столице Польши Варшаве. В нем примут участие представители 12 государств.