Հայաստանը չի մասնկացի «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի միջազգային մրցույթին:
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունները և կորոնավիրուսի համավարակը, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը որոշում է կայացրել այս տարի չմասնակցել Եվրոպայի հեռարձակողների միության կողմից կազմակերպվող «Մանկական Եվրատեսիլ 2020» երգի միջազգային մրցույթին: Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական թիմը 2020-ի մրցույթի մասնակից էր ընտրել տասներեքամյա Մալենային։ Նա միանգամայն տրամաբանական է համարել այս որոշումը»,- ասվում է Հանրային հեռուստաընկերության հայտարարության մեջ։
«Եվրատեսիլ» և «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթների գործադիր տնօրեն Մարթին Օսթերդալն ասել է. «Հայաստանը «Մանկական եվրատեսիլի» հաջողակ մասնակիցներից մեկն է և նախորդ 13 մրցույթում երբեք լավագույն տասնյակից դուրս չի մնացել։ Մենք հասկանում ենք մասնակցությունից հրաժարվելու Հայաստանի պատճառները, և սա շատ ցավալի լուր է՝ նրանց պակասը կզգացվի։ Սիրով կսպասենք Հայաստանի վերադարձին 2021-ին»։
Մրցույթը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 29-ին՝ Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում, որին կմասնակցի 12 պետության ներկայացուցիչ։ Կորոնավիրուսային համավարակի պատճառով «Մանկական եվրատեսիլ 2020»-ը պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի կունենա փոփոխված ֆորմատով՝ մասնակիցների ելույթները տեսագրվելու են և հեռուստաշոուի տեսքով ներկայացվելու հեռուստադիտողին։

Armenia will not be participating in the Junior Eurovision Song Contest 2020, the country's Public TV company said Thursday, November 5.
"Given the current situation, the military aggression started against Artsakh (Nagorno-Karabakh), and the Covid pandemic, the Public TV of Armenia has decided to withdraw from the Junior Eurovision 2020 International Song Contest, organized by the EBU," the Public TV said.
The creative crew of the Public TV had chosen 13-year-old Malena as a participant of this year's contest.
Martin Österdahl, the Executive Director of the Eurovision and Junior Eurovision contests said: "Armenia is one of the successful competitors, having participated in 13 previous contests and never finished outside the top 10. We understand the reasons for their withdrawal, but it’s very sad news and they will be missed. We hope to welcome them back in 2021.”
The contest will take place on November 29, 2020, in Warsaw, Poland. Because of the pandemic for the first time in history the Junior Eurovision will have a modified format: the participants' performances will be recorded and broadcast as a TV show.