Ուղիղ մեկ տարի հետո Հայաստան ներմուծվող թռչնամսի մաքսատուրքը կտրուկ կաճի և կդառնա 80%: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ հավելելով, որ դա Հայաստանում թռչնամսի արտադրությունը կդարձնի շատ գրավիչ։
«Դա լավ շանս է, որպեսզի այսօրվա արտադրողները, ներմուծողները և ցանկացած այլ բիզնեսմեն ներդնի այս ոլորտի մեջ այսօր, որպեսզի ուղիղ մեկ տարի հետո կարողանա ամբողջ ծավալով արտադրել։
Տարեկան Հայաստանում արտադրվում է մոտ 15,000 տոննա թռչնամիս, ներմուծվում է մոտ 44,000 տոննա: Միայն դեֆիցիտը լրացնելու համար պետք է մոտ 120 մլն եվրո ներդնել թռչնաֆաբրիկաներում և համապատասխան շահույթ ստանալու հնարավորություն։ Կարելի է և ավել ներդնել ԵԱՏՄ երկրների ներքին պահանջարկը բավարարելու և թիրախավորելու արտահանումը»,-ասվում է գրառման մեջ։

5 Январь 2021 - 11:41 AMT
Таможенная пошлина на мясо птицы в Армении через год резко возрастет до 80%, что сделает производство мяса птицы в стране очень привлекательным. Об этом заявил министр экономики Армении Ваан Керобян.
«Это хороший шанс для того, чтобы сегодняшние производители, импортеры и любые другие бизнесмены вкладывались в эту сферу сегодня, чтобы ровно год спустя иметь возможность производить на полную мощность», – отметил он.
По словам министра, в год в Армении производится около 15,000 тонн мяса птицы, импортируется около 44,000 тонн.
«Только чтобы восполнить дефицит, нужно инвестировать около 120 млн евро в птицефабрики и возможность получения соответствующей прибыли. Можно вложить и больше для удовлетворения внутреннего спроса стран ЕАЭС и таргетирования экспорта», – отметил министр.