Այսօր Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա Հայաստանում Վրացական շրջանի բացումը: Շրջանը կբացվի Թբիլիսիի Պալիաշվիլիի անվան օպերայի եւ բալետի թատրոնի բալետի համույթի ելույթով: Կներկայացվեն Չայկովսկու «Սերենադը», վրացական ազգային երգերի վրա հիմնված «Շարականները» եւ Մոցարտի «Վեց գերմանական պար»:
Մարտի 5-ին Լ.Ետոյի, Մ.Յամագուչիի, Ռ.Տոշայի երաժշտության վրա հիմնված «Երազներ Ճապոնիայի մասին» եւ Վիվալդիի երաժշտության վրա հիմնված Ստենտոն Ուելշի «Green» բեմադրություններով ելույթ կունենա աշխարհահռչակ բալերինա եւ թատրոնի արտիստական ղեկավար Նինո Անանիաշվիլին: Նրա խոսքով, բեմադրություններն իրենցից ներկայացնում են ամերիկյան պարարվեստի, Ջորջ Բալանչինի էլեմենտների, Մեծ թատրոնի նախկին առաջատար բալերոնի, իսկ այժմ` Սան-Ֆրանցիսկոյի բալետի թատրոնի պարարուսույց Յուրի Պոսոխովի պարարվեստի խառնուրդը:
«Մենք պետք է դաստիարակենք հայերի եւ վրացիների նոր սերունդը, որոնք սերտ հաղորդակցվելու են միմյանց հետ, չէ՞ որ հաղորդակցությունը հեռուստատեսության եւ նորությունների միջոցով չի հարստացնի մեզ»,- ասել է Նինո Անանիաշվիլին, որի համար առաջիկա համերգը կդառնա իր առաջին ելույթը հայկական բեմում: Բացի Պալիաշվիլիի անվան օպերայի եւ բալետի թատրոնի բալետի համույթի ելույթից, Վրացական շրջանի ընթացքում մարտի 9-ին Երեւանում ելույթ կունենա Վրացական սիմֆոնիկ նվագախումբը: Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրգժանի խոսքով, դրանով Վրացական շրջանը չի սահմանափակվի, տարվա ընթացքում ծրագրվում է զանազան միջոցառումների կազմակերպում:
2004թ. Վրաստանի նախագահ Միծայիլ Սահակաշվիլիի հրավերով Նինո Անանիաշվիլին գլխավորեց Թբիլիսիի Զախարիա Պալիաշվիլիի անվան օպերայի եւ բալետի թատրոնի բալետի համույթը: արդյունքում չորս տարվա ընթացքում բեմադրվեց երեսուն նոր բալետային ներկայացում` զանազան աշխարահահռչակ բալետային պարուսույցների մասնակցությամբ:

3 Март 2009 - 15:20 AMT
Сегодня в Национальном театре оперы и балета имени Александра Спендиаяряна состоится открытие Грузинских сезонов в Армении. Сезоны откроются выступлением балетной труппы Тбилисского театра оперы и балета имени Палиашвили. Будут представлены «Серенада» Чайковского, «Шараканы» основанные на мотивах грузинских национальных песен, и «Шесть немецких танцев» Моцарта.
5 марта с постановками «Сны о Японии» на музыку Л. Ето, М. Ямагучи, Р. Тоша и «Green» Стентона Уэлша на музыку Вивальди выступит всемирно известная балерина и артистический руководитель театра Нино Ананиашвили. По ее словам, постановки представляют собой смесь американской хореографии, элементов Джорджа Баланчина, хореографии бывшего ведущего балерона Большого театра, а ныне хореографа балетного театра в Сан-Франциско Юрия Посохова.
«Мы должны воспитать новое поколение армян и грузин, которые будут тесно общаться друг с другом, ведь общение через телевидение и новости нас не обогатят», – сказала Нино Ананиашвили, для которой предстоящий концерт станет первым выступлением на армянской сцене
Помимо выступлений Театра оперы и балета имени Палиашвили, в рамках Грузинских сезонов 9 марта в Ереване выступит Грузинский симфонический оркестр. По словам замминистра культуры Армении Гагика Гюргжана, на этом Грузинские сезоны не ограничатся, в течение года планируется проведение различных мероприятий.
В 2004 году по приглашению президента Грузии Михаила Саакашвили Нино Ананиашвили была приглашена возглавить балетную труппу Тбилисского театра оперы и балета имени Захария Палиашвили. В результате за четыре года в театре было поставлено тридцать новых балетных постановок с участием различных всемирно известных балетных хореографов.