Պետք է քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերն առավել կառավարելի ու ընդունելի դառնան հանրության համար։ Այս մասին է հայտարարել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ընթացքում։
«Հույս ունեմ՝ կհաջողվի այդ որոշումները կայացնել, այդ թվում, Ամուլսարի ներդրումային ծրագրի շրջանակում։ Պետք է այս թեման քննարկվի՝ հաշվի առնելով Հայաստանի հավասարակշռված շահերը, պետք է գտնենք լուծումներ», – նշել է նա։
«Ուզենք թե չուզենք՝ հանքարդյունաբերությունը շատ էական դեր է խաղում ՀՀ տնտեսության համար, այդ թվում՝ անվտանգային համատեքստում», – ընդգծել է վարչապետը։
Ամուլսարի հանքի գործարկման աշխատանքներն ընդհատվել են 2018-ին ՀՀ-ում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո։ Լարվածությունը հանքի շուրջ ու այն գործարկելու փորձերը չեն դադարել դրանից ի վեր։ Արցախյան 2-րդ պատերազմից հետո էկոնոմիկայի նախարար նշանակված Վահան Քերոբյանը հայտարարել էր, որ այն կարող է դառնալ Հայաստանի թիվ 1 հարկատուն։

Необходимо предпринять шаги для того, чтобы сделать инвестиционные программы в горнодобывающем секторе более управляемыми и приемлемыми для Армении и ее общества. Об этом заявил 4 февраля на заседании правительства премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Мы должны постараться принять такие решения, в том числе в рамках известной инвестиционной программы (золотого рудника) Амулсара, чтобы были учтены сбалансированные интересы Армении. Мы должны постараться найти решения», – отметил премьер.
«Хотим мы того или нет, но горнодобывающая промышленность играет очень существенную роль в развитии экономики Армении, в том числе в контексте безопасности», – добавил Пашинян.
С июня 2018 года в Армении активисты препятствуют доступу компании к Амулсарскому золоторудному местонахождению. Несмотря на многочисленные публичные заявления о том, что не существует правовых оснований для предотвращения развития компанией проекта Амулсар, правительству Армении не удалось снять блокаду рудника.