Ազգային ժողովում քննարկվել է գյուղատնտեսական հողերը որպես չօգտագործվող դասակարգելու չափանիշների սահմանումը։ Նպատակը չօգտագործվող գյուղատնտեսական նշանակության հողերի բացահայտման և տվյալների բազայի ստեղծման համար անհրաժեշտ օրենսդրական հիմքի ստեղծումն է:
Օրինագիծը քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու նպատակով։
Հողային օրենսգրքում լրացում նախատեսող օրենքի նախագիծը ներկայացրել է կառավարությունը։
փոխանցմամբ՝ կառավարության հեղինակած օրինագիծը խորհրդարանի նիստում ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը:
«Ըստ առաջարկվող փոփոխության՝ գյուղատնտեսական նշանակության հողերը որպես չօգտագործվող հողեր դասակարգելու չափանիշները և դրանց հաշվառման կարգը սահմանում է կառավարությունը»,- ասել է ԱԺ-ում նախագիծը ներկայացնող էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Փոփոխությունը պայմանավորված է նրանով, որ ներկայումս ՀՀ գրեթե բոլոր մարզերում առկա են գյուղատնտեսական նշանակության հողերի չմշակման, ոչ նպատակային և անարդյունավետ օգտագործման բազմաթիվ դեպքեր:
Հայաստանում կա 444,800 հա վարելահող, որից օգտագործվում է 222,000ը, և չկա որևէ իրավական ակտ, որ սահմանի, թե որոնք են չօգտագործվող հողատարածքները՝ փոփոխության նպատակը այդ հարցի լուծումն է։

Определение критериев отнесения сельскохозяйственных земель к неиспользуемым обсуждалось в Национальном собрании Армении 10 февраля. Цель состоит в том, чтобы создать необходимую правовую основу для выявления неиспользуемых сельскохозяйственных земель и создания базы данных.
Законопроект о внесении изменений в Земельный кодекс внесен правительством. Законопроект представил на заседании парламента заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян.
Изменение обусловлено тем, что в настоящее время практически во всех регионах Республики Армения много случаев нецелевого и неэффективного использования сельскохозяйственных земель.
В Армении 444,800 га пахотных земель, из которых используется 222,000 га, и нет никакого правового акта, который определял бы, что такое неиспользуемые земли, цель изменения – решить этот вопрос.