Մարտի 4-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում «ՍԾՏՀ երկրների պատմամշակութային հուշարձանների պահպանում եւ վերականգնում թեմայով կլոր սեղանի շրջանակներում: Մեկնարկել է փաստագրական ֆիլմերի երկօրյա փառատոնը: Փառատոնի առաջին օրը ներկայացվեցին «Ջուղա» եւ «Մոմիկ» փաստագրական ֆիլմերը: Վերջինը պատմում է միջնադարյան ճարտարապետ Մոմիկի մասին, որը հյատնի է Նորավանքի վանական համալիրի ստեղծմամբ: Բուլղարիան փաստագրական ֆիլմ ներկայացրեց ուսանողական գործնական սեմինարի մասին` «Մեկ օր բուլղարական ազգային արգելանոցում: Դելտայի հռոմեական բաղնիքներում» անվանումով: Ներկայացվել են նաեւ «Վրաստանի մշակութային ժառանգության պահպանում» եւ «Ակրոպոլիսի վերականգնման նախագիծ» (Հունաստան) կարճամետրաժ փաստագրական ֆիլմերը:
Մարտի 5-ին փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կներկայացվեն հետեւյալ փաստագրական կինոնկարները` «Համաշխարհային օվկիանոսի թանգարան» (Ռուսաստան), «Կրասնոյարսկի երկրաբանական թանգարանը» (Ռուսաստան), «Դանուբի հնեաբանական տեղանքը. LEPENSKI VIR» (Սերբիա), «Թուրքիայի մշակութային ու բնական ժառանգությունը» (Թուրքիա):

4 Март 2009 - 18:44 AMT
4 марта в Национальной картинной галерее Армении в рамках круглого стола «Сохранение и восстановление историко-культурных памятников стран ОЧЭС». стартовал двухдневный фестиваль документальных фильмов. В первый фестивальный день были представлены армянские документальные фильмы «Джуга» и «Момик» – о средневековом архитекторе Момике, который знаменит созданием церковного комплекса Нораванк. На фестивале Болгария представила документальный фильм о студенческом практическом семинаре «Один день в болгарском национальном заповеднике. В римских банях Дельта». Так же были представлены короткометражные документальные фильмы «Сохранение культурного наследия Грузии» и «Проект восстановления Акрополя» (Греция).
5 марта в рамках фестиваля в Национальной картинной галерее Армении будут представлены следующие документальные картины: «Музей мирового океана» (Россия), «Геологический музей Красноярска» (Россия), «Археологическая местность Дуная. LEPENSKI VIR» (Сербия), «Культурное и природное наследие Турции» (Турция).