ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը $2.65 մլն լրացուցիչ ֆինանսավորում կտրամադրի՝ ուղղված Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը։
Ֆինանսավորման շրջանակում կընդլայնվի ԱՄՆ ՄԶԳ 2 ծրագիր՝ առավել նպատակային աջակցություն տրամադրելով կին ձեռներեցներին և ձևավորելով կոոպերատիվներ։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի՝ 2019-ի փետրվարին մեկնարկած «Գյուղական տնտեսական զարգացում-Նոր տնտեսական հնարավորություններ» (RED-NEO) ծրագրին տրամադրվել է $1.15 մլն լրացուցիչ ֆինանսավորում` ընդհանուր բյուջեն հասցնելով $5.15 միլիոնի: Այս լրացուցիչ միջոցները ծրագիրը կուղղի զարգացնելու կանանց կարողությունները, խթանելու գյուղական ձեռնարկատիրությունը։
Ծրագրի շրջանակում վերապատրաստում անցած մասնակիցները հետագայում կարող են դիմել փոքր դրամաշնորհների:
Մինչ օրս ծրագիրը տրամադրել է ծառայությունների մատուցման և անհրաժեշտ ապրանքների մատուցման 29 դրամաշնորհ։ Ընդհանուր առմամբ, դրա ընթացքում կտրամադրվի ավելի քան 100 դրամաշնորհ: RED-NEO-ի աջակցությունը միջինում կազմել է դրամաշնորհ ստացողների 2020 թ. եկամուտների ավելի քան 11 տոկոսը:
Լրացուցիչ ֆինանսավորման շնորհիվ RED-NEO-ն կաշխատի գենդերային տնտեսական բացի վերացման և գյուղատնտեսության ոլորտում կանանց բիզնես, ֆինանսական, շուկայավարման, կառավարման հմտությունների զարգացման ուղղությամբ։
RED-NEO-ի շրջանակում կստեղծվի մենթորական ծրագիր՝ կին ձեռներեցների, ուսանողների, բիզնես ասոցիացիաների և այլ սուբյեկտների միջև նոր համագործակցություն խթանելու և առկա կապերն ամրապնդելու համար:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նաև տրամադրում է լրացուցիչ $1.5 մլն ֆինանսավորում՝ «Նորարարական գյուղատնտեսական դասընթացների և ուսուցման ճամբար» (AGRI CAMP) ծրագրին:
Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումն այժմ կազմում է $1.9 միլիոն: 2020-ի մայիսին մեկնարկած AGRI CAMP-ի շրջանակում վերանորոգվում է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Կոտայքի մարզի մասնաշենքը, որտեղ Հայաստանի գյուղական համայնքների ձեռնարկատերերը ձեռք կբերեն նոր հմտություններ:
Այս լրացուցիչ ֆինանսավորմամբ AGRI CAMP-ը կամրապնդի գյուղատնտեսության ոլորտի կին գործարարների հմտություններն ու գործարար կապերը:
AGRI CAMP-ն ակնկալում է, որ մինչև 2023 թ. ապրիլի 30-ը առնվազն 1000 կին ֆերմեր ավելի լավ կկարողանա օգտվել գյուղատնտեսական նոր գործելակերպերից և տեխնոլոգիաներից այս ծրագրի շնորհիվ։ Արդյունք, որն, ի վերջո, կհանգեցնի բիզնեսի հասույթի և տնային տնտեսությունների եկամուտների ավելացման:

USAID on Wednesday, February 25 announced $2.65 million in additional funding to expand the scope of two projects that work to strengthen Armenia’s agricultural sector to include more targeted support for female entrepreneurs and the formation of cooperatives.
The agency's Rural Economic Development – New Economic Opportunities (RED-NEO) project, which launched in February 2019, received $1.15 million in additional funding, bringing the project’s total to $5.15 million.
The project will use these additional funds to build women’s capacity and enhance entry points for rural entrepreneurship; as well as deepen stakeholders’ capacity and commitment to address barriers to women’s economic leadership. These efforts will complement RED-NEO’s ongoing activities to strengthen Armenia’s horticulture and viticulture value chains. Participants trained by the program are able to apply for small grants to upgrade their production capacities. To date, the project has issued 29 in-kind grants, and over 100 grants in total will be provided over the life of the project. RED-NEO's support contributed over 11 percent on average to grant recipients' 2020 revenues.
USAID is also providing an additional $1.5 million to the Innovative Agriculture Training & Learning Camp (AGRI CAMP) project to strengthen formal agricultural cooperatives and business development; and increase women’s access to agricultural innovation. The project’s total funding is now $1.9 million. AGRI CAMP, which launched in May 2020, is renovating facilities at the Armenian National Agrarian University in Kotayk marz where entrepreneurs from rural Armenia will learn new skills to expand their businesses and increase the sophistication of their production.
With the additional funding, AGRI CAMP will strengthen the skills and networks of female agripreneurs by bringing together technical specialists, entrepreneurs, and engineers to craft innovative solutions to agriculture (for example, using advanced irrigation technologies to maximize produce with minimal use of water and fertilizers). AGRI CAMP expects that by April 30, 2023, at least 1,000 female farmers will be better able to use new farming practices and technologies, ultimately leading to higher business revenues and household incomes.