ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը $2.65 մլն լրացուցիչ ֆինանսավորում կտրամադրի՝ ուղղված Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը։
Ֆինանսավորման շրջանակում կընդլայնվի ԱՄՆ ՄԶԳ 2 ծրագիր՝ առավել նպատակային աջակցություն տրամադրելով կին ձեռներեցներին և ձևավորելով կոոպերատիվներ։
ԱՄՆ ՄԶԳ-ի՝ 2019-ի փետրվարին մեկնարկած «Գյուղական տնտեսական զարգացում-Նոր տնտեսական հնարավորություններ» (RED-NEO) ծրագրին տրամադրվել է $1.15 մլն լրացուցիչ ֆինանսավորում` ընդհանուր բյուջեն հասցնելով $5.15 միլիոնի: Այս լրացուցիչ միջոցները ծրագիրը կուղղի զարգացնելու կանանց կարողությունները, խթանելու գյուղական ձեռնարկատիրությունը։
Ծրագրի շրջանակում վերապատրաստում անցած մասնակիցները հետագայում կարող են դիմել փոքր դրամաշնորհների:
Մինչ օրս ծրագիրը տրամադրել է ծառայությունների մատուցման և անհրաժեշտ ապրանքների մատուցման 29 դրամաշնորհ։ Ընդհանուր առմամբ, դրա ընթացքում կտրամադրվի ավելի քան 100 դրամաշնորհ: RED-NEO-ի աջակցությունը միջինում կազմել է դրամաշնորհ ստացողների 2020 թ. եկամուտների ավելի քան 11 տոկոսը:
Լրացուցիչ ֆինանսավորման շնորհիվ RED-NEO-ն կաշխատի գենդերային տնտեսական բացի վերացման և գյուղատնտեսության ոլորտում կանանց բիզնես, ֆինանսական, շուկայավարման, կառավարման հմտությունների զարգացման ուղղությամբ։
RED-NEO-ի շրջանակում կստեղծվի մենթորական ծրագիր՝ կին ձեռներեցների, ուսանողների, բիզնես ասոցիացիաների և այլ սուբյեկտների միջև նոր համագործակցություն խթանելու և առկա կապերն ամրապնդելու համար:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նաև տրամադրում է լրացուցիչ $1.5 մլն ֆինանսավորում՝ «Նորարարական գյուղատնտեսական դասընթացների և ուսուցման ճամբար» (AGRI CAMP) ծրագրին:
Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումն այժմ կազմում է $1.9 միլիոն: 2020-ի մայիսին մեկնարկած AGRI CAMP-ի շրջանակում վերանորոգվում է Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Կոտայքի մարզի մասնաշենքը, որտեղ Հայաստանի գյուղական համայնքների ձեռնարկատերերը ձեռք կբերեն նոր հմտություններ:
Այս լրացուցիչ ֆինանսավորմամբ AGRI CAMP-ը կամրապնդի գյուղատնտեսության ոլորտի կին գործարարների հմտություններն ու գործարար կապերը:
AGRI CAMP-ն ակնկալում է, որ մինչև 2023 թ. ապրիլի 30-ը առնվազն 1000 կին ֆերմեր ավելի լավ կկարողանա օգտվել գյուղատնտեսական նոր գործելակերպերից և տեխնոլոգիաներից այս ծրագրի շնորհիվ։ Արդյունք, որն, ի վերջո, կհանգեցնի բիզնեսի հասույթի և տնային տնտեսությունների եկամուտների ավելացման:

Агентство США по международному развитию (USAID) предоставит Армении дополнительное финансирование в размере $2.65 млн на развитие сельскохозяйственной сферы страны. Об этом сообщили в армянском офисе USAID.
В рамках финансирования будут расширены две программы – по предоставлению целевого содействия женщинам-предпринимателям и по формированию кооперативов.
На стартовавшую в феврале 2019 года программу «Сельское экономическое развитие – новые экономические возможности» (RED-NEO) будет выделено дополнительно $1.15 млн, доведя общий бюджет до $5.15 млн. Эти средства пойдут на развитие потенциала женщин, стимулирование бизнеса в селах и устранение препятствий, мешающих женщинам брать на себя роль экономических лидеров.
Кроме того, USAID выделяет дополнительно $1.5 млн на программу «Инновационные сельскохозяйственные обучающие лагеря и курсы» (AGRI CAMP), нацеленную на укрепление формальных кооперативов, развитие бизнеса и расширение доступа женщин к сельскохозяйственным инновациям.
Общий объем финансирования проекта сейчас составляет $1.9 млн. В рамках запущенной в мае 2020 года программы AGRI CAMP, ремонтируется здание Котайкского филиала Национального аграрного университета Армении, где предприниматели из сельских общин получат новые навыки для расширения своего бизнеса и улучшения производства.
Благодаря дополнительному финансированию AGRI CAMP укрепит навыки и деловые связи женщин-предпринимателей в агросекторе путем объединения технических специалистов, инженеров и бизнесменов для разработки инновационных сельскохозяйственных решений.